خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
Barabas Ropa de hombre
فی چند
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
پیرامون خطبه همام،صفات متقین

تحقیق پیرامون خطبه همام،صفات متقین در 9 صفحه قابل ویرایش

دانلود پیرامون خطبه همام،صفات متقین

تحقیق پیرامون خطبه همام،صفات متقین
پروژه پیرامون خطبه همام،صفات متقین
مقاله پیرامون خطبه همام،صفات متقین
دانلود تحقیق پیرامون خطبه همام،صفات متقین
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 20 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 9

پیرامون خطبه همام،صفات متقین

 

از خطبه های امیرالمومنین علی (ع) است كه یكی از از اصحاب بنام همام كه مرد عابدی بودبه آن حضرت (ع) رسید ، و پرسید: یا امیرالمومنین (ع) اوصاف متقین (پرهیزكاران) را برای من بیان فرما. مانند آنكه آنانرا ببینم. امیرالمومنین(ع) در پاسخ تامل و درنگ فرمود (زیرا مصلحت در تاخیر جواب بود) و سپس آنرا بطور اجمال بیان فرمود:

1- ای همام تو خود از خدا بترس و نیكوكار باش كه (خداوند در قرآن سوره 16 آیه 128 می فرماید) خدا با پرهیزكاران است. (بر تو لازم است كه تقوا و ترس از خدا را شعار خویش قرار دهی و كار نیكو انجام دهی، و بیشتر از این بر تو لازم نیست.)

2- خداوند سبحان هنگام آفرینش خلق از طاعت و بندگیشان بی‌نیاز و از معصیت و نافرمانی آنها ایمن بود، زیرا معصیت گناهكاران او را زیان ندارد، و طاعت فرمانبرداران سودی به او نمی رساند. (بلكه از طاعت و نهی از معصیت سود بردن بندگان است.) پس روزی و وسائل آسایششان را بین آنها قسمت نموده، و هر كسی را در دنیا (با حكمت و مصلحت) در مرتبه‌ای (كه سزاوار او دانست از قبیل فقر و غنا، خوشی و بدی و..) قرار داد.

3- پرهیزكاران در دنیا دارای فضیلتهایی هستند (از دیدگان برترند، زیرا) گفتارشان از روی راستی است (برای رضای خدا سخن می گویند) پوشا كشان میان رو(افراط و تفریط در زندگیشان نیست) و رفتارشان (بین مردم) به فروتنی است. زیرا در قرآن سوره 17 آیه 37 می فرماید : از روی تكبر بر زمین راه مرو كه تو هرگز نمی‌توانی (به پاهایت) زمین را بشكافی ، و هرگز از جهت درازای (گردن كشی) به كوهها نمیرسی.

4- از آنچه كه خداوند بر ایشان روا نداشته چشم پوشیده‌اند (حرامی مرتكب نمی شوند) و بعلمی كه آنانرا سود رساند گوش فرا داشته‌اند (از سخنان بیهوده كه موجب خشم خدا و رسول (ص) می شود دوری می نمایند، چناچنه در قرآن سوره 25 آیه 72 می فرماید: بندگان برگزیده حق كسانی هستند كه در مجالس لهو و لعب و جاهائیكه سخنان باطل نادرست گفته و یا كارهای زشت بجا می‌آورند حاضر نمی‌شوند).

دشنام دادن و سخن زشت دور و گفتارش هموار است، و كار نكوهیده از او دیده نشده و كار پسندیده‌اش هویدا است.

18- در سختیها با وقار و بردبار ، و در نگرانیها شكیبا و در خوشی و آسایش سپاسگزار است، كسی را كه دشمن دارد بر او ستم ننماید، و آنرا كه دوست دارد درباره او گناه نكند (دوستی و دشمنی او را از تكلیف شرعی باز ندارد، چنانچه رویه مردم هواپرست است) بحق اقرار می‌كند پیش از آنكه بر او گواه آرند (زیرا گواه در برابر انكار است و انكار حق دروغگویی است و آن منافی با تقوی می‌باشد.) آنچه به او بسپارند تباه نمی‌سازد ، و آنچه به یادش آورند فراموش نمی‌كند ، و كسیرا به لقبهای زشت (كافر، ناسق، منافق و ...) نمی‌خواند ، و به همسایه زیان نمی‌رساند، و به پیشامدهای ناگوار كه برای مردم رخ می‌دهد شادی نمی‌نماید.

19- در راه باطل و نادرست قدم ننهاده و از جاده حق بیرون نمیرد ، اگر خاموش نشست خاموشیش او را اندوهگین نمیگرداند و اگر بخندد آواز خنده‌اش بلند نمی‌شود، و چون بر او ستم كنند شكیبایی پیش گیرند تا خدا انتقام او را كشد ، نفسش از دست او رنج كشیده و گرفتار است (زیرا برخلاف هوی و خواهش او رفتار می‌نماید) و مردم از او در آسایش هستند (آزار به مردم بر اثر پیروی از خواهش نفس است) در كار آخرت خود را به رنج اندازد، و مردم را از (كار) خویش به آسایش رساند.

20- دوری او از اشخاص بجهت بی رغبتی و دوری نمودن است (از دنیاپرستان) و دوری او از روی خودخواهی و بزرگی نبوده، و نزدیكیش از راه فكر و فریب (چنانچه روش مردم دورو است) نمیباشد. ناقل این خطبه گفت: چون سخن به اینجا رسید همام بیهوش شد و در همان بیهوشی از دنیا رفت. سپس امیرالمومنین(ع) فرمود:

21- آگاه باشید، سوگند بخدا كه از (چنین پیش آمدی بر) او میترسیدم، پس از آن فرمود: اندرزهای درست به اهلش چنین (تأثیر) می‌كند، یكی از حاضرین (عبدالله بن لوا، كه از خوارج بود) گفت: یا امیرالمومنین (ع) تو چه حال داری؟

 

دانلود پیرامون خطبه همام،صفات متقین

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پیرامون خطبه همام،صفات متقین ,

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی

تحقیق بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی در 40 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی

تحقیق بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی 
پروژه بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی 
مقاله بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی 
دانلود تحقیق بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 93 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 40

بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی

 

مقدمه

امروزه یكی از اساسی ترین پایه های اقتصادی و اجتماعی كشورهای جهان را صنایع آهن و فولاد تشكیل می دهد و این به سبب نیاز مبرمی است كه انسان جهت پیشبرد، مفاصد خود در زندگی دارد. با نگاه اجمالی به كارایی این عنصر حیاتی، می توان به نقش سازنده آن پی برد. زیرا علاوه بركاركرد آن درامر ساختمان سازی، پل سازی و غیره یكی از كالاهای اساسی در صنایع اتومبیل سازی، كشتی سازی و لكوموتیو سازی است و به صورت آلیاژ های مختلف، اساس تكنولوژی ماشین آلات را تشكیل می دهد. كه آهن و فولاد به روش های مختلفی تهیه و تولید می شدند ما  دراین تحقیق روش تهیه بوسیله كوره بلند را از ابتدا مورد بررسی قرار می دهیم.

آهن عنصر شیمیایی است كه در جدول تناوبی با نشان Fe و عدد اتمی 26 وجود دارد. آهن فلزی است كه در گروه 8 و دوره 4 جدول تناوبی قرار دارد.

 

تاریخچه آهن (Fe)

اولین نشانه های استفاده از آهن به زمان سومریان و مصریان برمی گردد كه تقریباً 4000 سال قبل از میلاد با آهن كشف شده از شهاب سنگها اقلام كوچكی مثل سر نیزه وزیور آلات می ساختند. از 2000 تا 3000 سال قبل از میلاد، تعداد فزاینده ای از اشیاء ساخته شده با آهن مذاب (فقدان نیكل، این محصولات را از آهن شهاب سنگی متمایز می كند) دربین النهرین، آسیای صغیر و مصر به چشم می خورد؛ اما ظاهراً تنها در تشریفات از آهن استفاده می شد و آهن فلزی گرانبها حتی با ارزش تر از طلا به حساب می آمد.

براساس تعداد از منابع آهن، به عنوان یك محصول جانبی از تصفیه مس تولید می‌شود مثل آهن اسفنجی – و به وسیله متالوژی آن زمان قابل تولید مجدد نبوده است. از 1600 تا 1200 قبل از میلاد درخاورمیانه بطور روز افزون ا زاین فلز استفاده می شد، اما جایگزین كاربرد برنز درآن زمان نشد.  تیرآهنی متعلق به عنصر آهن سوند در گاتلند سوئد یافت شده است. از قرن 10 تا 12 در خاورمیانه یك جابجایی سریع درتبدیل ابزار و سلاحهای برنزی به آهنی صورت گرفت. عامل مهم دراین جابجائی آغاز ناگهانی تكنولوژی های پیشرفته كار با آهن نبود، بلكه عامل اصلی، مختل شدن تامین قلع بود. این دوره جابجایی كه در زمانهای مختلف و درنقاط مختلفی از جهان رخ داد، دوره ای از تمدن به نام عصرآهن را به وجود آورد. همزمان با جایگزینی آهن به جای برنز، فرآیند كربوریزاسیون كشف شدكه به وسیله آن به آهن موجود درآن زمان كربن اضافه می كردند. آهن را بصورت اسفنجی كه مخلوطی از آهن و سرباره به همراه مقدار ی كربن یا كاربید است، بازیافت كردند. سپس سرباره آنرا با چكش كاری جدا نموده و محتوی كربن را اكسیده  می كردند تا بدین طریق آهن نرم تولید كنند.

مردم خاورمیانه دریافتند كه با حرارت دادن طولانی مدت آهن نرم درلایه ای از ذغال و آب دادن آن در آب یا روغن می توان محصولی بسیار محكم تر بدست آورد. محصول حاصله كه دارای سطح فولادی است، از برنزی كه قبلاً كاربرد داشت محكمتر و مقاوم تر بود. در چین نیز اولین بار آهن شهاب سنگی استفاده شد و اولین شواهد باستان شناسی برای اقلام ساخته شده با آهن نرم درشمال شرقی نزدیك xinjiang مربوط به قرن 8 قبل از میلاد به دست آمده است. این وسایل از آهن نرم و با همان روش خاورمیانه و اروپا ساخته شده بودند و گمان می رفت كه برای مردم غیر چینی هم ارسال می كردند.

درسالهای آخر پادشاهی سلسله ژو (حدود 550 قبل از میلاد) به سبب پیشرفت زیاد تكنولوژی كوره، قابلیت تولید آهن جدیدی بوجود آمد. ساخت كوره های بلندی كه توانایی حرارتهای بالای k 1300 را داشت، موجب تولید آهن خام یا چدن توسط چینی ها شد. اگر سنگ معدن آهن را با كربن k1470-1420  حرارت دهیم، مایع مذابی بدست می آید كه آلیاژی با 96.5% آهن و 53.5% كربن است. این محصول محكم را می توان به شكلهای ریز و ظریفی درآورد. اما برای استفاده، بسیار شكننده می باشند، مگر آنكه بیشتر كربن آنرا از بین ببرند.

از زمان سلسله ژو به بعد اكثر تولیدات آهن درچین به شكل چدن است. با این همه آهن بعنوان یك محصول عادی كه برای صدها سال مورد استفاده كشاورزان قرارگرفته است، باقی ماند و تا زمان سلسله شین (حدود 221 قبل از میلاد) عظمت چین را واقعاً تحت تأثیر قرار ندارد.

توسعه چدن در اروپا عقب افتاد، چون كوره های ذوب در اروپا فقط توانایی K1000 را داشت، دربخش زیادی از قرون وسطی دراروپای غربی آهن اسفنجی به آهن نرم بدست می آورند. تعدادی از قالب گیریهای آهن دراروپا بین سالهای 1150 و 1350 بعد از میلاد در دو منطقه درسوئد به نامهای Lappyttan و Vinarhyttan انجام شد.

دانشمندان می پندارند شاید این روش بعد از این دو مكان تا مغولستان آن سوی روسیه ادامه یافته باشد، اما دلیلی محكمی برای اثبات این قضیه وجود ندارد. تا اواخر قرن نوزدهم درهر رویدادی یك بازار برای كالاهای چدنی بوجود آمد، مانند درخواست برای گلوله های توپ چدنی .

درآغاز برای ذوب آهن از زغال چوب هم بعنوان منبع حرارتی و هم عامل كاهنده استفاده می شد. درقرن 18 در انگلستان تامین كنندگان چوب كم شدند و از زغال سنگ كه یك سوخت فسیلی است، بعنوان منبع جانشین استفاده شد. این نوآوری بوسیله abraham darby انرژی لازم برای انقلاب صنعتی را تامین نمود.

ایزوتپها

آهن بطور طبیعی دارای چهار ایزوتوپ پایدار Fe-54, Fe 56, Fe 57, Fe-58 می باشد. فراوانی نسبی ایزوتپهای آهن در طبیعت تقریباً Fe-56  7/91% Fe-58 3/0%,Fe-57 2/2%, Fe54- 8/5% است. Fe-58 3/0% كه نوكلئید پرتوزای (مانند مطالعات شهاب سنگها) و شكل گیری كانی ها هستند. حول محور تعیین انواع مختلف Fe-60 صورت گرفته است.

در وهله‌های مختلف، شهاب سنگهای Chervony Kut, Semarkona می تون بین تمركز Ni-nichell60 (محصول اخترچه Fe-60) و فراوانی ایزوتپهای پایدار آهن ارتباطی یافت كه دلیلی برای وجود آهن 60 در زمان شكل گیری منظومه شمسی می باشد، احتمالاً انرژی آزاد شده فروپاشی آهن 60 به همراه انرژی رها شده براثر فروپاشی نوكلئید پرتوزای Al-26 درذوب مجدد و تفكیك اخترچه های بعداز شكل گیری آنها 4.6 میلیارد سال پیش تأثیر داشته است. فروانی Ni-60 موجود در مواد فرازمینی نیز ممكن است آگاهی بیشتری درمورد منشأ منظومه شمسی و تاریخ ابتدایی آن ارائه نماید.

مراحل تولید آهن دركوره بلند

از بالای كوره بلند، كانه یا كانی آهن، كك و سنگ آهن را كه «گدارآور» یا «باركوره» نیز می نامند، وارد می كنند و از پایین كوره نیز جریان شدیدی از هوای گرم می دهند. این هوای گرم گاهی با اكسیژن تقویت می شوند. هوای ورودی باكك یا همان كربن تركیب شده، به كربن منوكسید كاهیده می شود و مقدار قابل ملاحظه ای گرما آزاد می كند. دراین مرحله دمای كوره بالاترین مقدار یعنی حدود 1500oC را دارد.

2C+O22CO

بار كوره كه درحال نزول است به تدریج گرم می شود. نخست رطوبت آن گرفته و سپس كانی آهن بطور جزئی توسط كربن منوكسید كاهیده می شود. درقسمت داغتر كوره،كاهش كانی آهن به آهن فلزی، تكمیل می شود و سنگ آهك نیز CO2 از دست می دهد و با ناخالصیهای موجود دركانی آهن (كه بطور عمده سیلیسیم دی اكسید است) تركیب شده، سرباره مذاب تولید می شود. آهن مذاب و سرباره مذاب با یكدیگر مخلوط نمی شوند و درته كوره دو لایه جداگانه تشكیل می شود.

دانلود بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی كوره های قوس الكتریكی و القائی ,

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن

تحقیق بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن در 31 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن

تحقیق بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن
پروژه بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن
مقاله بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن
دانلود تحقیق بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 35 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 31

بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن


شكل دادن به وسیلة نورد كردن

قسمت اعظم فولادیكه در كارخانه های فولاد سازی بصورت بلوك تهیه میشود (97 درصد) به وسیلة دستگاه های نورد به ورق – ریل های آهنی – تیر آهن – لوله – تسمه های فولادی – سیم – وانواع مختلف پروفیل ها تبدیل میشود. كارگاه نورد (دستگاه نورد) بفرم ساده خود از دو استوانة نورد كه بالای همدیگر قرار میگیرند تشكیل میشود. دو سر دنده دار استوانه ها روی پایه های ثابتی تكیه میكنند. «استوانه های نورد» به وسیلة موتورها حركت دورانی پیدا كرده و در جهت عكس همدیگر حركت میكنند. اگر جسمی بین این استوانه ها هل داده شود استوانه ها آنرا گرفته و از شكاف بین خود رد می كنند. در اثر این عمل جسم پهن تر و درازتر میشود. هر چه «جسم مورد نورد» بیشتر بین استوانه ها فرستاده شود و هر چه استوانه ها بیشتر بهم نزدیك شوند بهمان نسبت جسم بیشتر پهن تر و نازكتر میشود. كمتر كردن فاصله شكاف بین دو استوانة نورد را متخصصین دستگاه های نورد «میزان كردن» مینامند.

اگر گودال و شیارهائی كه آنها را «كالیبر» مینامند روی استوانه های نورد كنده شوند جسم مورد نورد اجباراً شكل كالیبر را بخود گرفته و از پشت نوردها خارج میشود.  این استوانه ها را «غلطك های كالیبردار» مینامند.

 كارگاه های نورد ممكن است از دو و یا نوردهای متعددی تشكیل شده باشند، تعداد نوردها در دستگاه های مختلف متفاوت بوده و انواع معروف آنها عبارتند از:

 

 

1-نوردهای دوتائی2- نوردهای سه تائی 3-نوردهای چهارتائی  

در نوردهای دوتائی بعد از اینكه جسم مورد نورد، از میان استوانه ها عبور كرد، جهت گردش استوانه ها عوض میشود تا جسم مورد نورد بتواند در جهت عكس وارد استوانه ها شود. بدین علت نوردهای دوتائی را نوردهای «قابل برگشت» نیز مینامند. یك نوع بخصوص، از نوردهای دوتائی دارای دو جفت غلطك بوده و«نوردهای دوتائی دوبل» نامیده میشوند. جهت حركت میكنند. اینطریقه برای نورد اجسام سنگین مناسب نبوده و اكثراً برای نورد اجسام سبك از قبیل میله و فولادهای گرد و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

در نوردهای سه تائی سه استوانه بالای همدیگر قرار میگیرند جسم مورد نورد در موقع رفتن در بین استوانه تحتانی و میانی و هنگام بر گشت بین استوانة میانی و بالائی فشرده شده و دراز میشود جهت حركت نوردها در اینجا نیز بدون تغییر باقی

می ماند. 

مطابق قوانین و تجربیاتیكه دربارة نوردها بعمل آمده است به این نتیجه رسیده اند كه استوانه های باریك در فشار ثابت، جسم مورد نورد را بیشتر از استوانه های كلفت دراز و پهن میكنند. ولی عیب استوانه های باریك در این است كه در فشارهای بالا بزودی خم میشوند، و هر چقدر هم مقدار این خمش كمتر باشد در موقع نورد ورق و تسمه مضر بوده و آنها را خراب میكند. برای بر طرف كردن این عیب « استوانه های كارگر»[1] بروی استوانه های كلفت تری تكیه میكنند، این استوانه ها كه « غلطك های تكیه» نیز نامیده میشوند در تمام طول خود، استوانه های كارگر را فشرده و از خم شدن آنها جلوگیری بعمل میآورند. این دستگاه ها، « نوردهای چهارتائی » نامیده شده و برای نورد ورق و تسمه و غیره بكار برده میشوند.

در موقع نورد تولیدات مختلف، از فولادهای مخصوص، باید توجه داشت كه سطوح بلوك اولیه صاف، و عاری از هر گونه عیوب و نواقص باشد. در غیر اینصورت اجسام ساخته شده، معیوب بوده و غیر قابل استفاده خواهند بود. برای اینكار سطوح بلوك های اولیه را به وسیلة  تراشیدن و سوهان كاری و غیره صاف و شفاف نموده و سپس زیر نوردها میفرستند. امروزه بجای تراشیدن بلوك، از «ماشین های شعله ای» برای تمیز كردن آنها استفاده میكنند. بلوك گداخته را برای تمیز كردن به داخل ماشین های شعله ای هدایت كرده و داخل ماشین تحت تأ ثیر اكسیژن، رویة‌آن تا اندازه ای سوخته و از بین میرود بطوریكه سطح بلوك بعد از بیرون آمدن از ماشین، بسیار صاف و درخشان بوده و عاری از هر گونه نقص میباشد. این نوع تمیز كردن همانطور یكه ذكر شد، روی فولادهای مخصوص انجام میگیرد. برای تمیز كردن بلوك های معمولی كافیست عیوب و نواقص آشكار آنها را  به وسیلة تراشیدن و یا مته های دستی از بین برد و یا میتوان برخی اوقات به وسیلة‌ماشین های دستی سطوح آنها را تا درجة معینی سوزاند.

كارگاه نورد تسمه های كم عرض و متوسط

          در صنایع «كشش» و «اشتانس» بهتر است بجای ورق های بزرگ از تسمه های باریك و نوار استفاده شود چون تسمه باسانی داخل ماشین های پرس و اشتانس رفته و گذشته از این، افت آن نیز بمراتب كمتر است. گذشته از این محسنات عمل تشویه روی تسمه های باریك و نوار ارزانتر و آسانتر از ورق انجام میگیرد، در صنعت پرس (اشتانس) برای ساختن اسبابهائی از قبیل(نوك قلم- دكمه- بدنة قفل- كلید- ساعت وسائل خانه - اسباب بازی- وسائل الكترونیكی و مكانیكی و غیره) اكثراً از تسمه های باریك استفاده می كنند. علاوه براین موارد برای ساختن لوله های بادرز ( كه شرح آن درصفحات آینده خواهد آمد) از تسمه های باریك استفاده میشود.نورد گرم این تسمه ها بمانند تسمه های عریض در دستگاههای مداوم انجام میگیرد. برعكس برای نورد سرد از دستگاه چهارتائی كه یكطرفه كارمی كند، استفاده می كنند.

          بلوك های كوچك كه در كارگاه ورق های ضخیم ساخته میشوند، بطوریكه قبلاً گفتیم، در كارگاه های دیگر به اسباب های ساخته شده تبدیل میگردند. برای ساختن پروفیل های كوچك و سبك باید این بلوك ها را بصورت «كنوپل- برامن» و یا پلاتین ها نورد كرد. كنوپل‌ ها سطح مقطع مربعی داشته مادة اولیة پروفیل های گوناگون محسوب میشوند. برامن ها و پلاتین ها تخت بود، و برای ساختن ورق و تسمه مورد استفاده قرار میگیرند، دستگاه های نورد كنوپل و برامن و پلا تین ها بطور مداوم كار میكنند بدین ترتیب كه یك سری از نوردها دنبال هم قرار گرفته . جسم مورد نورد در یك آن تمام آنهارا طی می كند،‌درفاصلة بین دوبدنة یكدستگاه «درال» وجود دارد كه جسم مورد نورد را قبل از ورود به كالیبر بعدی 90 درجه برمیگرداند. تا جسم مورد نورد در تمام قسمت های خود بیكسان نورد شود. امروزه بجای دستگاه درال برای برگرداندن جسم از غلطك های افقی و عمودی كه پشت سرهم قرار میگیرند، استفاده میكنند. توان این دستگاه ها با توجه باینكه بطور دائم كار میكنند، بسیار زیاد است ولی میزان تك تك نوردها و سرعت آنها با مشكلات زیادی همراه بوده و دقت بیشتری لازم دارد.

این دستگاه از دوازده بدنه تشكیل میشود كه بطور سری دنبال هم قرار گرفته اند، از مجموع 12 بدنه غلطك های پنج بدنه، بطور عمودی ساخته شده است. در این دستگاه كنوپل های چهار گوش بطول قاعده130-115-103-90-80-70-60-50میلی متر و برامن و پلاتین به اندازة قاعدة 8×200-8×300 میلی متر نورد میشوند. درانتهای این خیابان بطوریكه یكه «ارة پران» وجود دارد كه برگ نورد شده را بطولهای تا دوازده متر تقسیم میكندو اره های پران با هوای فشرده كار كرده و حسن آنها در اینست كه بهنگام بریدن هماهنگ با حركت جسم حركت كرده و آنرا كاملاً مستقیم میبرند. امروزه برای جسم مورد نورد از «اره های گردان» نیز استفاده می كنند.

 


فهرست مطالب


عنوان                                                                                                               صفحه

شكل دادن به وسیله نوردكردن............................................................................ 1

نورد بلوك............................................................................................................. 3

نورد ورق های ضخیم و متوسط.......................................................................... 6 

نورد ورق های ظریف و نازك.............................................................................. 7

نورد تسمه های عریض......................................................................................... 9

نورد تسمه‌های كم عرض و متوسط..................................................................... 14

نورد پرفیل و میله وسیم های فولادی................................................................... 16

نورد چرخ های گرد............................................................................................... 20

لوله سازی............................................................................................................. 22

نورد لوله های كامل بمنظور دراز كردن آنها....................................................... 27

دراز كردن لوله بوسیلة‌كشیدن.............................................................................. 30        


دانلود بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی شكل دادن به وسیله نورد كردن ,

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
بررسی شروط ضمن عقد

تحقیق بررسی شروط ضمن عقد در 47 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی شروط ضمن عقد

تحقیق بررسی شروط ضمن عقد
پروژه بررسی شروط ضمن عقد
مقاله بررسی شروط ضمن عقد
دانلود تحقیق بررسی شروط ضمن عقد
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 59 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 47

بررسی شروط ضمن عقد


مقدمه

در زبان فارسی كلمه حقوق بدو معنی استعمال می‌شود الف: مجموع مقرراتی كه بر افراد یك جامعه در زمان معین حكومت می‌كند. انسان موجود عاقلی است و از آغاز كار به خوبی تشخیص داد كه تمام اجتماع او با هرج و مرج و زورگویی امكان ندارد و بناچار باید قواعدی بر روابط اشخاص از این جهت كه عضو جامعه‌اند حكومت كند و ما امروز مجموع این قواعد و مقررات را حقوق می‌نامیم. خصوصیت قواعد حقوقی در این است كه اجرا آن از طرف جامعه تضمین شده و هیچكس یارای تجاوز به آن را ندارد و از همین جا تفاوت اساسی حقوق و اخلاق نیز ظاهر می‌گردد. حقوق را به معنایی كه گفته شد حقوق ذاتی هم می‌نامند.

ب. برای تنظیم روابط مردم و حفظ نظم در اجتماع حقوق موضوعه برای هر فرد امتیازاتی در برابر دیگران می‌شناسد و توانایی خاصی به او اعطا می‌كند كه حق می‌نامند و جمع آن حقوق است و حقوق فردی نیز گفته می‌شود. سپس حق حیات، حق مالكیت، حق ابوت، نبوت و حق زوجیت و امثال آن به اعتبار معنی اخیر است ولی كلمه حقوق به معنی اول همیشه به جمع استعمال می‌شود و برای نشان دادن مجموعه نظامات و قوانین است: از قبیل حقوق ایران حقوق مدنی، حقوق بین المللی، حقوق اسلام.

درحقیقت روابط بین افراد در اجتماع همواره بر مقررات و قواعدی استوار است كه جامعه به آنها بنظر احترام می‌نگرد. آن مقررات و قواعد، موارد عوامل عدیده و اجتماعی است كه بسیاری از آنها در ادوار متمادی مورد عمل قرار گرفته و در اثر تكرار عمل، افراد كه به آن انس پیدا نموده و رعایت احترام آن را لازم می‌دانند. درجه احترامیكه جامعه به هر یك از مقررات و فوائد اجتماعی می‌گذارد متناسب با قوه تاثیر عاملی می‌باشد كه موجب پیدایش آن شده است. مولود عوامل اجتماعی مزبور بر سه دسته‌اند:

عادت، مذهب، اخلاق

مقررات هر یك از آنها دارای كیفر و جزایی است متناسب با عاملی كه موجب پیدایش آن شده كه در صورت تخلف افراد از آن مقررات، دچار كیفر مزبور می‌گردند چنانكه مقررات عادت و اخلاق دارای جزا و جزائی است كه تخلف از آن احساسات افراد جامعه را برعلیه متخلف بر می‌انگیزد و مقررات مذهبی دارای جزاء دنیوی و اخروی است كه در حكومت‌های مذهبی جزای دنیوی آن اجرا می‌شده و در جامعه‌های سیاسی كنونی در اثر نبودن اقتدارات دینی متروك مانده است و پیروان مذهب به راهنمایی روح ایمان و بیم از مجازات اخروی آن مقررات را می‌نمایند. در جامعه‌های سیاسی به منظور برقراری نظم اجتماعی مقرراتی وضع می‌شود و برای متخلفین از آن جزاء كیفری و مدنی معین می‌گردد و به كمك حكومت‌های خود آن را اجرا می‌كنند اینگونه قوانین سرچشمه خود را عموماً از عادات و اخلاق و مذهب می‌گیرند و تأثیر آنها در قوانین موضوعه حتمی می‌باشد و مقنین هر چه بخواهند خود را ازتاثیر آنها دور دارند موفق نمی‌شوند زیرا مقننین خود تربیت شده عوامل محیط هستند و افكارشان خواه ناخواه تحت تاثیر واقع شده و به آنها خوگرفته است. در موارد بسیاری عوامل اجتماعی دیگری مانند عوامل اقتصادی، بهداشتی، سیاسی، تجاری و بالاخره احتیاجات موجب وضع قوانین می‌گردد. در تمامی موارد نظریات علمی حقوق راهنمای تضمین می‌باشد و تاثیر آن گاه چندان است كه مقنین را از رعایت اصول مسلمه اجتماعی باز می‌دارد قوانین مصوبه به صورت مجموعه‌هایی در آمده و در دسترس افراد گذاشته می‌شود تا طبق آن قوانین عمل كنند و دادرسان در مورد بروز اختلافات بین افراد طبق آن دعاوی را حل و فصل بنمایند.

اصطلاح حقوق مدنی از رومیان اقتباس شده است در این دولت حقوق مدنی مخصوص اتباع رومی بود و خارجیان حق استفاده از آن را نداشته ولی حقوق بشر به هر انسانی، قطع نظر از تابعیت و ملت او تعلق داشت.

در قرن‌های پانزدهم و شانزدهم میلادی رفته رفته حقوق مدنی به قواعدی كه حاكم بر روابط خصوصی افراد بود گفته شد، و حقوقدانان فرانسوی به تجزیه و تحلیل آن پرداختند طبق مقررات این قسمت را كه برای ایشان مورد استفاده بود تقلید كردند ولی از قرن هفدهم چنین مرسوم شد كه حقوق مدنی را در برابر حقوق عمومی، كه ناظر به اساس امپراطوری فرانسه بود قرار می‌دهند.

به این ترتیب اصطلاح حقوق مدنی به فرانسه وارد شده و در سایر قوانین نیز مورد تقلید قرار گرفت با استفاده از ترجمة آن عنوان قانون مصوب 1307 را قانون مدنی بگذاریم.

پس حقوق مدنی ابتدا شامل تمام رشته‌های حقوق خصوصی بوده و كلیة روابط گوناگون اشخاص در آن مطرح می‌شده است ولی بتدریج كه روابط اجتماعی توسعه یافت، و هر دسته‌ای از آنها مقتضیات خاصی پیدا كرد، دولتها متوجه شدند كه تمام وقایع حقوقی را نمی‌توان یكجا بررسی كرد و رعایت مصالح عموم وحفظ حقوق اشخاص ایجاب می‌كند كه برای پاره‌ای از آنها قواعد خاص وضع شود.

مبحث اول: تعریف شرط

واژه شرط در فرهنگ لغات به قرار، پیمان، عهد، تعلیق عمل قضایی به آینده معنا شده و نیز به مفهوم خیارات هم آمده. درفقه شرط به معنای مطلق تعهد تعریف شده چه جدای از عقد باشد (شرط ابتدایی) و چه ضمن عقد باشد.

در حقوق مدنی شرط به دو معنا به كار می‌رود:

الف: شرط امری است كه ركن اساسی یا اثر یك عمل یا واقعه حقوقی وابسته به آن است به عبارت دیگر شرط لازمه امر حقوقی است كه عدم آن، عدم امر حقوقی(‌و به تبع آن عدم اثر امر حقوقی) را سبب می‌شود.

ماده 374 قانون مدنی می‌گوید : «در حصول قبض اذن بایع شرط نیست… »

ب. شرط توافقی است كه با توجه به طبیعت خاص خود یا براساس تراضی طرفین از توابع عقد دیگری قرار گرفته است. در این معنا شرط تعهدی تبعی است كه براساس توافق و تراضی دو طرف عقد به وجود می‌آید ( شرط ضمن عقد) و یا اختیاری است كه پس از عقد به سبب بوجود آمدن علتی خاص برای یكی از طرفین و یا هر دو علت عقد به وجود می‌آید ( خیارات)

مثال اول: ماده 238 قانون مدنی می‌گوید : «هرگاه فعلی در ضمن عقد شرط شود»

مثال دوم: ماده 416 قانون مدنی می‌گوید: «هر یك از متعاملین كه در معامله غبن فاحش داشته باشد بعد از علم به غبن می‌تواند معامله را فسخ كند»

مبحث دوم : تعریف شرط ضمن عقد

شرط ضمن عقد نوعی از تعهد تبعی است كه دو طرف عقد آ‎ن را ضمن عقد اصلی اشتراط می‌كنند تا بدین صورت آثار و شرایط عقد اصلی را به دلخواه و تراضی خود تغییر دهند. در فقه شرط ضمن عقد به معنای مطلق  تعهد و در مقابل شرط ابتدایی بیان شده است.

مبحث دوم : شرط خلاف مقتضای عقد

آثار و خصوصیات عقود بایكدیگر متفاوت می‌باشند و براساس همین خصوصیات است كه عقود مختلف بوجود آمده‌اند خصوصیات و ویژگی‌های عقود از لحاظ اهمیت متفاوتند ویژگیهایی وجود دارند كه عقد براساس آنها بوجود آمده و بدون وجود آن خصوصیات عقد جوهره اصلی خود را از دست می‌دهند این ویژگی ها مقتضای ذات عقد می‌باشد مثل انتقال مالكیت در بیع اما در صورتی كه عقد به طور مطلق و بدون قید و شرط ایجاد شود این خصوصیات مقتضای اطلاق عقد می‌باشد.

مبحث سوم: شرط خلاف مقتضای ذات عقد:

شرطی شودكه مخالف با ماهیت اصلی عقد باشد، شرط باطل و بطلان آن موجب فساد عقد می‌شود مثلاً ذات عقد بیع اقتضا دارد كه پس از ایجاب و قبول، مبیع به مالكیت مشتری و ثمن به مالكیت بایع در آید حال اگر ضمن عقد بیع شرط شود كه مبیع به مالكیت مشتری وارد نشود چون اثبات مقتضاء (طبق عقد اصلی)  و نفی مقتضاء (شرط ضمن عقد) در آن واحد است نتیجة آن عدم حصول آن عقد خواهد بود.

اگر شرط خلاف مقتضا ناظر به یكی از اجزاء مقتضاء ذات عقد باشد طوری كه تضادی اساسی بین شرط  و عقد ایجاد نكنند آن شرط صحیح خواهد بود زیرا شرط خلاف در اینگونه موارد جزء و اثر مورد شرط را حذف می‌كند و بقیه اجزاء و آثار مقتضاء عقد به حال خود باقی می‌ماند مثلاً در ضمن عقد بیع شرط شود كه آن اثر یا جزء از نظر عرف قابل انفكاك از ذات مقتضا می‌باشد مسلماً‌شرط خلاف مقتضای ذات عقد خواهد بود و عقد و شرط باطل می‌شوند در تشخیص مقتضای ذات عقد باید توجه كرد كه آن قاعده‌ای كه شرط بر خلاف آن شده است قانون جزء ماهیت و اساس عقد می‌داند یا تراضی بر خلاف آن را جایز می‌شمارد چون موضوع هر عقد آثار گوناگونی را در پی درد در تشخیص شرط خلاف مقتضاء عقد باید : نخست با كمك عرف و قوانین آثار اصلی موضوع عقد را استخراج كرده دوم خواست اراده طرفین با مقتضای عقد به صور زیر متصور است.فهرست مطالب

 

عنوان ................................................................................................................... صفحه

مقدمه ....................................................................................................................

فصل اول: تعاریف

مبحث اول : تعریف شرط .....................................................................................

مبحث دوم: تعریف شرط ضمن عقد ....................................................................

مبحث سوم: شرط ضمنی ....................................................................................

مبحث چهارم: رابطه شرط با عقد.........................................................................

مبحث پنجم: التزام به انجام شرط ........................................................................

مبحث ششم: شرایط صحت ضمن عقد ................................................................

فصل دوم: شروط باطل غیرمفسد عقد

بخش اول: تقسیم شروط ......................................................................................

مبحث اول: شروط باطل غیرمبطل ........................................................................

گفتار اول : شرط نامقدور ....................................................................................

گفتار دوم: شرط بی فایده ....................................................................................

گفتار سوم: شرط نامشروع .................................................................................

بخش دوم: آثار بطلان شرط ................................................................................

فصل سوم : شروط باطل مفسد عقد

بخش اول: شروط باطل و مبطل ...........................................................................

مبحث اول : شروط مجهول ..................................................................................

مبحث دوم: شرط خلاف مقتضای عقد..................................................................

مبحث سوم: شرط خلاف مقتضای ذات عقد.........................................................

مبحث چهارم: شرط خلاف مقتضای اطلاق عقد ...................................................

فصل چهارم: شروط صحیحه

بخش اول: اقسام شروط صحیحه.........................................................................

مبحث اول : شرط صفت ......................................................................................

گفتار اول : شرط صفت ناظر به كیفیت ................................................................

گفتار دوم: شرط صفت ناظر به كمیت .................................................................

مبحث دوم: شرط نتیجه .......................................................................................

مبحث سوم: شرط فعل .........................................................................................

گفتار اول: شرط دادن رهن...................................................................................

گفتار دوم: شرط دادن ضامن ..............................................................................

بخش دوم: آثار فسخ عقد اصلی ...........................................................................

فهرست منابع اصلی...............................................................................................


دانلود بررسی شروط ضمن عقد

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی شروط ضمن عقد ,

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
بررسی شروط ضمن عقد

تحقیق بررسی شروط ضمن عقد در 47 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی شروط ضمن عقد

تحقیق بررسی شروط ضمن عقد
پروژه بررسی شروط ضمن عقد
مقاله بررسی شروط ضمن عقد
دانلود تحقیق بررسی شروط ضمن عقد
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 59 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 47

بررسی شروط ضمن عقد


مقدمه

در زبان فارسی كلمه حقوق بدو معنی استعمال می‌شود الف: مجموع مقرراتی كه بر افراد یك جامعه در زمان معین حكومت می‌كند. انسان موجود عاقلی است و از آغاز كار به خوبی تشخیص داد كه تمام اجتماع او با هرج و مرج و زورگویی امكان ندارد و بناچار باید قواعدی بر روابط اشخاص از این جهت كه عضو جامعه‌اند حكومت كند و ما امروز مجموع این قواعد و مقررات را حقوق می‌نامیم. خصوصیت قواعد حقوقی در این است كه اجرا آن از طرف جامعه تضمین شده و هیچكس یارای تجاوز به آن را ندارد و از همین جا تفاوت اساسی حقوق و اخلاق نیز ظاهر می‌گردد. حقوق را به معنایی كه گفته شد حقوق ذاتی هم می‌نامند.

ب. برای تنظیم روابط مردم و حفظ نظم در اجتماع حقوق موضوعه برای هر فرد امتیازاتی در برابر دیگران می‌شناسد و توانایی خاصی به او اعطا می‌كند كه حق می‌نامند و جمع آن حقوق است و حقوق فردی نیز گفته می‌شود. سپس حق حیات، حق مالكیت، حق ابوت، نبوت و حق زوجیت و امثال آن به اعتبار معنی اخیر است ولی كلمه حقوق به معنی اول همیشه به جمع استعمال می‌شود و برای نشان دادن مجموعه نظامات و قوانین است: از قبیل حقوق ایران حقوق مدنی، حقوق بین المللی، حقوق اسلام.

درحقیقت روابط بین افراد در اجتماع همواره بر مقررات و قواعدی استوار است كه جامعه به آنها بنظر احترام می‌نگرد. آن مقررات و قواعد، موارد عوامل عدیده و اجتماعی است كه بسیاری از آنها در ادوار متمادی مورد عمل قرار گرفته و در اثر تكرار عمل، افراد كه به آن انس پیدا نموده و رعایت احترام آن را لازم می‌دانند. درجه احترامیكه جامعه به هر یك از مقررات و فوائد اجتماعی می‌گذارد متناسب با قوه تاثیر عاملی می‌باشد كه موجب پیدایش آن شده است. مولود عوامل اجتماعی مزبور بر سه دسته‌اند:

عادت، مذهب، اخلاق

مقررات هر یك از آنها دارای كیفر و جزایی است متناسب با عاملی كه موجب پیدایش آن شده كه در صورت تخلف افراد از آن مقررات، دچار كیفر مزبور می‌گردند چنانكه مقررات عادت و اخلاق دارای جزا و جزائی است كه تخلف از آن احساسات افراد جامعه را برعلیه متخلف بر می‌انگیزد و مقررات مذهبی دارای جزاء دنیوی و اخروی است كه در حكومت‌های مذهبی جزای دنیوی آن اجرا می‌شده و در جامعه‌های سیاسی كنونی در اثر نبودن اقتدارات دینی متروك مانده است و پیروان مذهب به راهنمایی روح ایمان و بیم از مجازات اخروی آن مقررات را می‌نمایند. در جامعه‌های سیاسی به منظور برقراری نظم اجتماعی مقرراتی وضع می‌شود و برای متخلفین از آن جزاء كیفری و مدنی معین می‌گردد و به كمك حكومت‌های خود آن را اجرا می‌كنند اینگونه قوانین سرچشمه خود را عموماً از عادات و اخلاق و مذهب می‌گیرند و تأثیر آنها در قوانین موضوعه حتمی می‌باشد و مقنین هر چه بخواهند خود را ازتاثیر آنها دور دارند موفق نمی‌شوند زیرا مقننین خود تربیت شده عوامل محیط هستند و افكارشان خواه ناخواه تحت تاثیر واقع شده و به آنها خوگرفته است. در موارد بسیاری عوامل اجتماعی دیگری مانند عوامل اقتصادی، بهداشتی، سیاسی، تجاری و بالاخره احتیاجات موجب وضع قوانین می‌گردد. در تمامی موارد نظریات علمی حقوق راهنمای تضمین می‌باشد و تاثیر آن گاه چندان است كه مقنین را از رعایت اصول مسلمه اجتماعی باز می‌دارد قوانین مصوبه به صورت مجموعه‌هایی در آمده و در دسترس افراد گذاشته می‌شود تا طبق آن قوانین عمل كنند و دادرسان در مورد بروز اختلافات بین افراد طبق آن دعاوی را حل و فصل بنمایند.

اصطلاح حقوق مدنی از رومیان اقتباس شده است در این دولت حقوق مدنی مخصوص اتباع رومی بود و خارجیان حق استفاده از آن را نداشته ولی حقوق بشر به هر انسانی، قطع نظر از تابعیت و ملت او تعلق داشت.

در قرن‌های پانزدهم و شانزدهم میلادی رفته رفته حقوق مدنی به قواعدی كه حاكم بر روابط خصوصی افراد بود گفته شد، و حقوقدانان فرانسوی به تجزیه و تحلیل آن پرداختند طبق مقررات این قسمت را كه برای ایشان مورد استفاده بود تقلید كردند ولی از قرن هفدهم چنین مرسوم شد كه حقوق مدنی را در برابر حقوق عمومی، كه ناظر به اساس امپراطوری فرانسه بود قرار می‌دهند.

به این ترتیب اصطلاح حقوق مدنی به فرانسه وارد شده و در سایر قوانین نیز مورد تقلید قرار گرفت با استفاده از ترجمة آن عنوان قانون مصوب 1307 را قانون مدنی بگذاریم.

پس حقوق مدنی ابتدا شامل تمام رشته‌های حقوق خصوصی بوده و كلیة روابط گوناگون اشخاص در آن مطرح می‌شده است ولی بتدریج كه روابط اجتماعی توسعه یافت، و هر دسته‌ای از آنها مقتضیات خاصی پیدا كرد، دولتها متوجه شدند كه تمام وقایع حقوقی را نمی‌توان یكجا بررسی كرد و رعایت مصالح عموم وحفظ حقوق اشخاص ایجاب می‌كند كه برای پاره‌ای از آنها قواعد خاص وضع شود.

مبحث اول: تعریف شرط

واژه شرط در فرهنگ لغات به قرار، پیمان، عهد، تعلیق عمل قضایی به آینده معنا شده و نیز به مفهوم خیارات هم آمده. درفقه شرط به معنای مطلق تعهد تعریف شده چه جدای از عقد باشد (شرط ابتدایی) و چه ضمن عقد باشد.

در حقوق مدنی شرط به دو معنا به كار می‌رود:

الف: شرط امری است كه ركن اساسی یا اثر یك عمل یا واقعه حقوقی وابسته به آن است به عبارت دیگر شرط لازمه امر حقوقی است كه عدم آن، عدم امر حقوقی(‌و به تبع آن عدم اثر امر حقوقی) را سبب می‌شود.

ماده 374 قانون مدنی می‌گوید : «در حصول قبض اذن بایع شرط نیست… »

ب. شرط توافقی است كه با توجه به طبیعت خاص خود یا براساس تراضی طرفین از توابع عقد دیگری قرار گرفته است. در این معنا شرط تعهدی تبعی است كه براساس توافق و تراضی دو طرف عقد به وجود می‌آید ( شرط ضمن عقد) و یا اختیاری است كه پس از عقد به سبب بوجود آمدن علتی خاص برای یكی از طرفین و یا هر دو علت عقد به وجود می‌آید ( خیارات)

مثال اول: ماده 238 قانون مدنی می‌گوید : «هرگاه فعلی در ضمن عقد شرط شود»

مثال دوم: ماده 416 قانون مدنی می‌گوید: «هر یك از متعاملین كه در معامله غبن فاحش داشته باشد بعد از علم به غبن می‌تواند معامله را فسخ كند»

مبحث دوم : تعریف شرط ضمن عقد

شرط ضمن عقد نوعی از تعهد تبعی است كه دو طرف عقد آ‎ن را ضمن عقد اصلی اشتراط می‌كنند تا بدین صورت آثار و شرایط عقد اصلی را به دلخواه و تراضی خود تغییر دهند. در فقه شرط ضمن عقد به معنای مطلق  تعهد و در مقابل شرط ابتدایی بیان شده است.

مبحث دوم : شرط خلاف مقتضای عقد

آثار و خصوصیات عقود بایكدیگر متفاوت می‌باشند و براساس همین خصوصیات است كه عقود مختلف بوجود آمده‌اند خصوصیات و ویژگی‌های عقود از لحاظ اهمیت متفاوتند ویژگیهایی وجود دارند كه عقد براساس آنها بوجود آمده و بدون وجود آن خصوصیات عقد جوهره اصلی خود را از دست می‌دهند این ویژگی ها مقتضای ذات عقد می‌باشد مثل انتقال مالكیت در بیع اما در صورتی كه عقد به طور مطلق و بدون قید و شرط ایجاد شود این خصوصیات مقتضای اطلاق عقد می‌باشد.

مبحث سوم: شرط خلاف مقتضای ذات عقد:

شرطی شودكه مخالف با ماهیت اصلی عقد باشد، شرط باطل و بطلان آن موجب فساد عقد می‌شود مثلاً ذات عقد بیع اقتضا دارد كه پس از ایجاب و قبول، مبیع به مالكیت مشتری و ثمن به مالكیت بایع در آید حال اگر ضمن عقد بیع شرط شود كه مبیع به مالكیت مشتری وارد نشود چون اثبات مقتضاء (طبق عقد اصلی)  و نفی مقتضاء (شرط ضمن عقد) در آن واحد است نتیجة آن عدم حصول آن عقد خواهد بود.

اگر شرط خلاف مقتضا ناظر به یكی از اجزاء مقتضاء ذات عقد باشد طوری كه تضادی اساسی بین شرط  و عقد ایجاد نكنند آن شرط صحیح خواهد بود زیرا شرط خلاف در اینگونه موارد جزء و اثر مورد شرط را حذف می‌كند و بقیه اجزاء و آثار مقتضاء عقد به حال خود باقی می‌ماند مثلاً در ضمن عقد بیع شرط شود كه آن اثر یا جزء از نظر عرف قابل انفكاك از ذات مقتضا می‌باشد مسلماً‌شرط خلاف مقتضای ذات عقد خواهد بود و عقد و شرط باطل می‌شوند در تشخیص مقتضای ذات عقد باید توجه كرد كه آن قاعده‌ای كه شرط بر خلاف آن شده است قانون جزء ماهیت و اساس عقد می‌داند یا تراضی بر خلاف آن را جایز می‌شمارد چون موضوع هر عقد آثار گوناگونی را در پی درد در تشخیص شرط خلاف مقتضاء عقد باید : نخست با كمك عرف و قوانین آثار اصلی موضوع عقد را استخراج كرده دوم خواست اراده طرفین با مقتضای عقد به صور زیر متصور است.فهرست مطالب

 

عنوان ................................................................................................................... صفحه

مقدمه ....................................................................................................................

فصل اول: تعاریف

مبحث اول : تعریف شرط .....................................................................................

مبحث دوم: تعریف شرط ضمن عقد ....................................................................

مبحث سوم: شرط ضمنی ....................................................................................

مبحث چهارم: رابطه شرط با عقد.........................................................................

مبحث پنجم: التزام به انجام شرط ........................................................................

مبحث ششم: شرایط صحت ضمن عقد ................................................................

فصل دوم: شروط باطل غیرمفسد عقد

بخش اول: تقسیم شروط ......................................................................................

مبحث اول: شروط باطل غیرمبطل ........................................................................

گفتار اول : شرط نامقدور ....................................................................................

گفتار دوم: شرط بی فایده ....................................................................................

گفتار سوم: شرط نامشروع .................................................................................

بخش دوم: آثار بطلان شرط ................................................................................

فصل سوم : شروط باطل مفسد عقد

بخش اول: شروط باطل و مبطل ...........................................................................

مبحث اول : شروط مجهول ..................................................................................

مبحث دوم: شرط خلاف مقتضای عقد..................................................................

مبحث سوم: شرط خلاف مقتضای ذات عقد.........................................................

مبحث چهارم: شرط خلاف مقتضای اطلاق عقد ...................................................

فصل چهارم: شروط صحیحه

بخش اول: اقسام شروط صحیحه.........................................................................

مبحث اول : شرط صفت ......................................................................................

گفتار اول : شرط صفت ناظر به كیفیت ................................................................

گفتار دوم: شرط صفت ناظر به كمیت .................................................................

مبحث دوم: شرط نتیجه .......................................................................................

مبحث سوم: شرط فعل .........................................................................................

گفتار اول: شرط دادن رهن...................................................................................

گفتار دوم: شرط دادن ضامن ..............................................................................

بخش دوم: آثار فسخ عقد اصلی ...........................................................................

فهرست منابع اصلی...............................................................................................


دانلود بررسی شروط ضمن عقد

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی شروط ضمن عقد ,

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی

تحقیق بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی در 21 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی

تحقیق بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی 
پروژه بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی 
مقاله بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی 
دانلود تحقیق بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 15 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 21

بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی


ثبت شركت‌های تجاری و مؤسسات غیربازرگانی

مقدمه – گر چه برای تشكیل شركتهای تجارتی و بوجود آمدن واقعی قانونی آنها حضول توافق و تراضی بین تشكیل دهندگان و رعایت و اجرای مقررات عمومی و مواد قانون تجارت دربارة هر یك از شركتها كافی است ولی برای اینكه «شناسائی قانونی» از شركت بعمل آید و بتواند بعنوان «شخص حقوقی» معرفی شود ضرورت دارد كه كیفیت تشكیل و جریان تأسیس آن با رعایت تشریفات و مقررات قانونی به ثبت برسد.

همانطور كه برای شخص حقیقی در موقع بدنیا آمدن شناسنامه می‌گیرند و مشخصات نوزاد را در آن ثبت می‌كنند و هر فردی دارای ورقة هویت است شخص حقوقی هم محتاج است كه مشخصات آن در دفتر مخصوصی به ثبت رسیده و گواهی نامة ثبت تحصیل نماید.

ثبت شركتها نه تنها برای معرفی و شناسائی است بلكه از نظر قانون و حاكمیت اجتماع بمنظور كسب وجود قانونی است. بطوریكه پیش از ثبت اعتبار وجود مشخص قانونی را ندارد.

اجرای مقررات مربوط به ثبت شركتها ناشی از اصل حاكمیت دولت و مربوط به قوانین آمره است كه رعایت آنها الزامی بوده و توافق یا تراضی تشكیل دهندگان و یا ارادة آنان در این باب كوچكترین تأثیری ندارد. زیرا همین مقررات قانونی مربوط به ثبت شركتها هم ممثل و نشان دهنده اراده افراد است چه قانون جز نمایش اراده افراد كه بالواسطه آنرا به منصه ظهور رسانده اند چیز دیگر نیست.

قطع نظر از مراتب مزبور كنترل و نظارت دولت در امور شركتها و ثبت آن با تشریفات خاص موجب آن می شود كه همه از آن اطلاع حاصل نمایند و در روابط با آن دچار تردید و ناراحتی نشوند. برای همین منظور است كه ماده 26 نظامنامه ثبت شركتها مقرر داشته كه : «مراجعه بدفاتر ثبت شركتها اعم از ایرانی و خارجی برای عموم مردم آزاد و هر ذی نفعی كه می‌تواند از مندرجات آن سواد مصدق تحصیل كند.»

با اجرای مقررات ثبت شركت‌ها نتایج ذیل حاصل می‌شود:

اولا- شركت بعنوان یك شخص قانونی واجد حقوق و تكالیف معرفی وشناخته می‌شود.

ثانیاً – می‌تواند منشاء آثار و اعمال و مصدر معاملات و روابط مالی و اقتصادی بشود.

ثالثاً- رسمیت اساسنامه و شركتنامه و سایر اسناد شركت تسجیل می‌گردد و مثل اسناد عادی در معرض ایراد و تزلزل نیست.

رابعاً – شركاء و تشكیل دهندگان اطمینان و فراغت خاطراز رسمیت شركت و مسئولیت اداره كنندگان و سایر نتایج حاصله از اعمال شركت پیدا می‌كنند.

خامساً – افراد دیگر و معامله كنندگان از وضع شركت اطلاع پیدا می‌كنند و با اتكاء برسمیت آن می‌توانند با آسودگی خیال روابط مالی و اقتصادی با شركت برقرار دارند.

سادساً – در موقع انحلال یا ورشكستگی با مقررات خاصی به وضع مالی شركت رسیدگی می‌شود.

علاوه بر مراتب ، قاعده الزامی بودن ثبت شركتها به دولت امكان می دهد كه تحقیقات و رسیدگی های دقیق نسبت به مقدمات تشكیل و كیفیت بوجود آمدن شركت انجام داده و برای حفظ و تنظیم روابط مدنی و اجتماعی و صیانت منافع عمومی از تشكیل شركتهائی كه رعایت مقررات نكرده اند و این عدم رعایت مقررات مسلم التأثیر در حقوق و حدود افراد دیگر است كه اعتماد به نظارت دولت دارند جلوگیری نماید.

انواع ثبت شركتها عبارتند از :

1- شركت‌های تجارتی داخلی.

2- شركتهای فرعی.

3- شركتهای تجاری خارجی.

4- شركت دارای امتیاز.

5- شركت های بیمه .

6- شركت های كسبه جزء.

7- مؤسسات غیرتجاری.

ثبت شركتهای داخلی

مستندات- مقررات مربوط به ثبت شركتهای ایرانی یا داخلی در ضمن قانون راجع به ثبت شركتهای مصوبه خرداد ماه 1310 و آئین نامه اجرائی آن مصوب در همان تاریخ و قانون تجارت مصوب 12 اردیبهشت ماه 1311 و نظامنامة قانون تجارت مصوب همان تاریخ قید گردیده است.

باید توجه داشت كه چون در 1303 و 1304 شمسی قانون تجارت مجموعاً 387 ماده تصویب و شركتهای تجارتی برای اولین دفعه در آن قانون عنوان پیدا كرده بود قانون ثبت شركتها و آئین نامه آن با توجه به قانون تجارت مزبور تنظیم گردیده و سپس نظامنامه قانون تجارت كه در تاریخ موثر تصویب شده با توجه به قانون تجارت مصوب 1311 تنظیم گردیده است و در هر حال عمر مقررات ثبت شركتها از سال 1310 بیشتر نیست.

ضرورت ثبت – قانون تجارت در ماده 220 میگوید: « هر شركت ایرانی كه فعلا (اردیبهشت 1311 ) وجود دارد یا در آتیه ( از آن تاریخ ببعد) تشكیل شود و با اشتغال بامور تجارتی خود را به صورت یكی از شركتهای مذكور در این قانون در نیاورد و مطابق مقررات مربوط به آن شركت عمل ننماید شركت تضامنی محسوب شده و احكام راجع به شركتهای تضامنی در مورد آن اجرا می‌گردد. هر شركت تجارتی ایرانی مذكور در این قانون و هر شركت خارجی كه بر طبق قانون ثبت شركتها مصوب خرداد ماه 1310 مكلف به ثبت است باید در كلیه اسناد و صورت حسابها و اعلانات و نشریات خطی یا چاپی خود در ایران تصریح نماید كه در تحت چه نمره در ایران به ثبت رسیده  و الا محكوم به جزای نقدی از دویست تا دو هزار ریال خواهد بود.

این مجازات علاوه بر مجازاتی كه در قانون ثبت شركتها برای عدم ثبت مقرر است.»

بنابراین در صورتیكه شركت بصورت یكی از شركتهای مندرج در قانون در نیاید و به ثبت نرسد اولا شركت مزبور تضامنی محسوب خواهد شد كه شركاء عادی حاضر به عدم ثبت و قبول مسئولیت تضامنی نیستند و این خود ضمانت اجرای ثبت است ثانیاً غرامت مندرج را باید بپردازد ثالثاً‌مجازاتهای مندرج در قانون ثبت شركتها را تحمل نماید.

علاوه بر مجازاتهای مزبور طبق ماده 198 چنین شركتی محكم به بطلان است كه در نتیجه عدم رعایت واجرای مقررات راجعه به ثبت شركت اعلام می‌شود ولی «هیچیك از شركاء نمی‌توانند این بطلان را در مقابل اشخاص ثالثی كه با آنها معامله كرده اند عذر قرار دهند.»

ثبت شركتهای بیمه

بموجب ماده 7 قانون ثبت شركتها مصوب خرداد 1310 «شركت های بیمه اعم از ایرانی و خارجی تابع نظامنامه هائی خواهند بود كه از طرف وزارت عدلیه تنظیم می شود.»

بنابراین تاسیس شركت بیمه تابع نظامنامه‌های وزارت عدلیه (1) است و از جمله نظامنامه‌ها نظامنامه اجرای قانون ثبت شركتها است كه در ماده 27 ثبت شركت بیمه را شرط لازم برای عملیات آن قرار داده و می گوید : «شركت های بیمه عمر اعم از ایرانی  و خارج نمی توانند در ایران اقدام به عملیات نمایند مگر اینكه قبلا از دولت تحصیل اجاره كرده و بعد به ثبت رسیده باشند.»

مقررات ثبت شركتهای بیمه پس از تحصیل اجازه از دولت همانست كه در قانون و نظامنامه ثبت شركتها مندرج می باشد و با سایر شركت‌های فرق زیادی ندارد. جز اینكه حداقل دو میلیون ریال سرمایه داشته باشد و وضع مالی آن بتصدیق وزارت اقتصاد ملی رضایت بخش باشد و اگر بیش از ده درصد سرمایه در دست خارجی ها باشد ضمانت نامه بانكی برای مبلغ یك میلیون ریال بسپارند كه وثیقه غرامت نقض شرایط یا جرائم قانونی یا مطالبات اشخاص باشد. همچنین حق الثبت آن بطور ثابت سه هزار ریال است.

ثبت شركتهای كسبة جزء

در مورد ثبت شركتهای واقعه بین كسبة جزء مقررات ماده 34 الحاقی مورخ 20/4/1313 به آئین نامه اجرائی ثبت شركتهای تجاری حاكی است كه شركتهای مزبور باید بعنوان قرارداد در دفاتر اسناد رسمی طبق مقررات ثبت اسناد رسمی به ثبت برسد.

ثبت موسسات غیرتجارتی

ماده 585 قانون تجارت ثبت موسسات غیرتجارتی را به «نظامنامه وزارت عدلیه موكول كرده، وزارت مزبور در سال 1311 شمسی نظامنامه‌ای در این مورد تصویب كرد كه سپس تبدیل به «آئین نامه اصلاحی ثبت تشكیلات و موسسات غیرتجارتی» در سال 1337 شمسی گردید.

اینك آیین نامه مزبور كه در شماره 4016 مورخ 5/9/37 روزنامه رسمی كشور انتشار پیدا كرده برای ثبت این قبیل موسسات مورد عمل و استناد است.

این آئین نامه مشتمل بر 14 ماده ودارای فصول زیر است:

مقدمه،تسلیم اظهارنامه مجامع و مؤسسات غیرتجارتی، انحلال تشكیلات و مؤسسات غیرتجارتی، حق الثبت.

ماده اول آئین نامه اصلاحی ثبت تشكیلات و مؤسسات غیرتجارتی كه در واقع تفسیر قانونی ماده 584 قانون تجارت است می‌گوید:

«مقصود از تشكیلات و مؤسسات غیرتجارتی مذكور در ماده 584 قانون تجارت كلیة تشكیلات و مؤسساتی است كه برای مقاصد غیرتجارتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشكیل می‌شود اعم از اینكه موسسین و تشكیل دهندگان قصد انتفاع داشته یانداشته باشند.»

 

فهرست:

 

ثبت شركت‌های تجاری و مؤسسات غیربازرگانی.. 1

ثبت شركتهای داخلی.. 3

ثبت شركتهای خارجی.. 11

ثبت شركتهای بیمه. 16

ثبت شركتهای كسبة جزء. 16

ثبت موسسات غیرتجارتی.. 17دانلود بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی ثبت شركتهای تجاری و موسسات غیر بازرگانی ,

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی

تحقیق بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی در 31 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی

تحقیق بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی
پروژه بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی
مقاله بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی
دانلود تحقیق بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 3052 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 31

بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی


تاریخچه استفاده از گاز طبیعی

در بسیاری از كتابهای قدیمی، خروج گاز از داخل زمین ثبت شده است. امروزه نیز در بعضی جاها چنین پدیده ای را گزارش می كنند. گاهی این گاز بر اثر رعد و برق و یا عوامل دیگر، شعله ور می شود. آتش جاویدان باكو در دریای خزر و یا چشمه سوزان در نزدیكی كارستون، در ایالت ویرجینیای غربی واقع در آمریكا نیر به همین شكل پدید آمده است. این حوادث كه در گذشته معمولاً با ترس وبروزخرافات توأم بود، وجود گاز طبیعی را در آن منطقه مشخص می كرد. اما خرافات ناشی از ناآگاهی به قدری شدید بود كه حتی تا سال 1659 میلادی همه فكر می كردند كه ویكان در انگلستان (به دلیل این كه گاز متصاعد شده از حباب های سطح آب باعث می شود تا آب مانند نفت بسوزد حاوی آب جادویی است.

اعتقاد بر این است كه نخستین بارؤ چینی ها درسه هزار سال قبل برای تبخیر آب نمك، از گاز استفاده كردند. تاریخ نویسان دربارة استفادة گاز توسط ایرانیان نوشته اند: «ایرانیان در استفاده از گاز بر دیگر اقوام جهان پشی داشته اند. برای مثال، وجود بقایای آتشكده ها و معابدی نظیر آتش جاویدتن در نزدیكی كركوك كه به مشعل بخت النصر معروف بود، در نزدیكی كی مخزن گاز طبیعی قرار داشت.

همچنین بقایای معابد زرتشتیان در نزدیكی مسجد سلیمان و روایات تاریخی از آتش جاویدان آتشكدة آذر گشتاسب در آذربایجام، همگی گواه این مدعی است كه: «ایرانیان باستان بنا بر اقتضای محیط مذهبی خویش، آتش را گرامی می داشتند.»

درفلات مركزی و جنوبی ایران، درمناطقی كه جنگل های انبوه وجود نداشت، برای روشن نگه داشتن آتش مقدس، از امكانات دیگری به جز چوب های جنگلی سود می بردند؛ زیرا طبیعت این مناطق به خاطر وجود ذخایر فراوان زیرزمینی، دستیابی به سوخت را برای آن ها آسان می كرد. مناطق غرب، جنوب وجنوب غربی ایران از دیرباز روی دریابی از نفت و مشتقات آن قرار داشتهاندودارند. درایران باستان هم بعضی از این منابع به دلیل عمق بسیار كمی كه داشتند ودارند. در ایران باستان هم بعضی از این منابع به دلیل عمق بسیار كمی كه داشتند، براثر فرسایش خاك، یا حركت گسل ها ویا سایر عوامل طبیعی دیگر به صورت قطراتی ناچیز از آن دریای زیرزمینی خود به بیرون تراوش می كردند و انسان متفكر را به بهره برداری از آن وادار می ساختند.

در بعضی از اسناد تاریخی آمده است: «ایرانیان قبل از فلسطینی ها، سومری ها و حتی چینی ها از نفت و گاز به گونه بسیار ابتدایی، تصادفی وبدون برنامه ریزی استفاده می كردند و بیش ترین بهره ای كه از آن می گرفتند، برای پایدار نگه داشتن آتش های مقدس بود. با این همه، دربارة پیدایش نفت و گاز درایران چندان نمی توان سخن گفت، زیرا آنچه كه از این صنعت با امكانات ابتدایی آن در روزگار كهن ایران خبر می دهد، بسیار اندك است.

در هر حال، استفاده صنعتی و اقتصادی ازگاز در جهان، از سال 1792 میلادی شروع شد. دراین سال ، شخصی به نام ویلیام مورداك از اهالی انگلستان برا نخستین بار توانست ب حرارت دادن زغال سنگ در ظرف سر بسته ای، گاز حاصل از آ“ را به وسیله لوله ای به یكی از اتاق های منزل مسكونی خود منتقل كند و آنرا بسوزاند.

با اینكه منابع عظیم گاز تا اوائل قرن 20 كشف شده بود، ولی به علت عدم امكان انتقال آن از چاه ها، عملاً از آن استفادة عمومی و صنعتی نمی شد. تا این كه در سال 1930 م. استفاده از گاز با توجه به انتقال آن، جنبه عمومی پیدا كرد.

1-  گاز مایع،

2-  گاز طبیعی (خطوط لوله)،

گاز مایع

درپالایشگاه نفت، گازهایی كه از تركیبات ئیدروكربن تشكیل شده اند، مانند پرویان، بوتان با درصدهای مشخص تحت شرایطی مخلوط، و در فشار بالا در مخازنی متراكم می‌شوند وبه آن گاز مایع می گویند.

گاز مایع به روش های زیر قابل انتقال است:

-         مخزن های راه آهن

-         كشتی های مجهز به مخازن مخصوص گاز مایع

-         كامیون های مجهز به مخزن گاز مایع

-         سیلندرهای گاز مایع

گاز مایع برای مصارف خانگی، در سیلندرهای فولادی سبك و سنگین توزیع می شوند. گاز مایع با فشار زیاددر این سیلندرها متراكم شده وبرای استفاده از آن از دستگاهی به نام رگولاتور استفاده می شود تا بتوان فشار واندازة جریان گاز را به میزان مطلوب رساند و مورد استفاده قرار داد.

وزن قابل ملاحظه، تعویض مكرر سیلندرها و همچنین حمل ونقل دشوار را می توان از معایب انتقال گاز توسط مخزن های استوانه ای دانست.

این روش به علت معایبی كه داشت، خیلی زود جای خود را به انتقال گاز طبیعی از طریق خطوط لوله داد.

گاز طبیعی

همان طور كه گفته شد، گاز طبیعی یا زا منابع مستقل گازی ویا به صورت «گاز همراه» محلول از نفت خام استخراج می شود كه پس از جدا شدن ناخالصی ها در واحد پالایش به طور مستقیم برای مصرف كنندگان توسط خطوط لوله انتقال می یابد.

مراحل انتقال گاز طبیعی توسط خطوط لوله از ابتدا تا مصرف كننده به ترتیب زیر ساست؛

 1-خطوط لوله انتقال اصلی

این خطوط انتقال دهند گاز با فشار بالا ازمنابع گازی و ایستگاه های تقویت فشار تا ایستگاه دروازه ورودی شهر یا city Gate Station)  C.G.S ) می باشد در این خطوط، لوله های به قطر 56 اینچ و فشار گاز در حدود psi1100<p< psi 350 را می توان مشاهده كرد.

2-خطوط یا شبكه های تغذیه:

این خطوط گاز خروجی از ایستگاه دروازه ورودی شهر را به ایستگاه های تقلیل فشار درون شهری (Town Border Station) T.B.S و مراكز صنعتی و كارخانجات هدایت می كند.

این خطوط كه پس از عبور از ایستگاه دروازه ورودی شهرC.G.S  می گذرد، فشار گاز را به psi 250 تقلیل می دهد و قطر لوله ها در این مرحله 12 اینچ می باشد.

3-شبكه خطوط اصلی

شبكه ای از حلقه ها و شاخه های در اندازه قابل ملاحظه و ظرفیت بالاست كه در طول مسیرهای اصلی شهر گاز را توزیع می كند. این خطوط پس از گذشتن از ایستگاه تقلیل فشار درون شهری Tbs به فشاری معادل pis 60 و قطر آن بین 4 تا 6 اینچ می رسد.

4-خطوط شاخه ای 2 اینچ.

این خطوط از خطوط اصلی شبكه منشعب و گاز را به داخل معابر وكوچه ها هدایت می كند. فشار دراین خطوط بین 15 تا ­psi 30 می باشد.


5-خطوط لوله انشعاب:

این خطوط ار خطوط 2 اینچ وبه رگولاتورهای خانگی منتهی می شود. در این صورت فشار برای مصرف كننده خانگی به psi 4/1 می رسد.

با كمی توجه به 5 مرحله انتقال، می بینیم كه ابتدا فشار گاز افزایش یافته و سپس در ت3 ایستگاه C.G.S، و T.B.S و رگولاتور خانه كاهش می یابد.

این افزایشس یا تقویت فشار به سه علت صورت می پذیرد:

1-  طولانی بودن مسیر؛

2-  افزایش جمعیت؛

3-  اصطكاك با جدار لوله ها؛

1- با توجه به این كه فقط برخی مناطق دارای ذخایر گازی می باشند و از مناطقی كه باید گازرسانی شود، فاصله بسیار دوری دارد، این گاز باید با فشاری بسیار زیاد حركت كند تا با وجود دریافت گاز این خط لوله توسط شهرهای مسیر، همچنان با فشاری مناسب به مصرف كنندگاه آخرین شهر نیز برسد.

2- وقتی یك خط لوله توسط گروه مهندسان مورد طراحی قرار می گیرد، به اولین عامل كه جمعیت در 15 سال آینده است، توجه می شود.

تاریخچه استفاده از گاز طبیعی.. 1

پالایشگاه گاز. 5

پالایشگاه گاز. 6

الف) جمع آوری.. 6

ب) فرآیند شیرین كردن گاز ترش.... 6

پ) نم زدائی.. 8

ت) اندازه گیری، كنترل، و ارسال گاز. 8

بوی بد گاز از چیست؟. 9

گاز مایع. 10

گاز طبیعی.. 11

1-خطوط لوله انتقال اصلی.. 11

ایستگاه های تقویت فشار. 14

كمپرسورهای محوری.. 19

رگولاتور. 21

كنتور یا «جریان سنج» گاز. 25


دانلود بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی ,

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار

تحقیق بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار در 25 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار

تحقیق بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار
پروژه بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار
مقاله بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار
دانلود تحقیق بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 80 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 25

بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار

 

تاریخچه

شركتهای اقتصادی عضو حاضر بایستی در مورد استراتژیهای بازاریابی و ماموریت ها واهداف خود بیشتر و بهتر بیندیشند. بازاریابی شركت های اقتصادی امروز در محیطی انجام نمی گیرد كه رقبای ثابت و شناخته شده ای در آن وجود داشته باشند و یا مشتریان دارای ترجیحات و نیازهای معین و با ثباتی باشند ،بلكه آنها در محیط هایی فعالیت می نمایند كه رقبا به سرعت در حال تغییر بوده و پیشرفتهای تكنولوژی ،قوانین و مقررات جدید از یكطرف باعث كاهش وفاداری مشتریان نسبت به محصول شده و از جانب دیگر خط مشی های بازرگانی شركتها و موسسات را كنترل می نمایند و تحت الشعاع قرار می دهند.

در گذشته شركتها می توانستند با تولید كالا و عرضه آن به بازار با فعالیت های فروش و تبلیغات وسیع موفق گردند . امروزه وضع تغییر كرده است زیرا خریداران با انبوهی از محصولات مواجه هستند و انتظارات آنها در مورد كیفیت كالاها و خدمات باگذشته تفاوت زیادی دارد با توجه به این واقعیتها، خریداران ، كالاها و خدماتی را انتخاب خواهند كرد كه با نیازها و انتظارات آنها بیشتر مطابقت داشته باشد.

علیهذا با توجه به گستردگی بازار ونیازهای آنها شركت های موفق ، صداقت ، درستی و احترام به مردم را از ارزش های اساسی شركتهای خود اعلام می كنند و شهرت و اعتبار خودشان را در گروه فعالیت صادقانه و یكپارچه در تمامی معاملات می دانند و بدین صورت است كه می توانند اعتماد و اعتبار مردم را كسب كنند. پس امروز بازاریابی فقط تحقیقات و تبلیغات نیست بلكه فراتر از این نامها وعملیات بوده و امروزه شركتهای مطرح برای جایگاه معنوی خود در بین ملل مختلف می اندیشند و راهبرد تعریف می كنند. شركهتای موفق در ارضاء نیازهای مشتریان خود در بازارهای هدف بیشتر تلاش
می نمایند و از نظر این شركتها، « فلسفه بازاریابی»  بایستی در كل سازمان ها حاكم باشد( از تولید كننده تا مصرف كننده ). اما وظیفه بازاریان شركتها این می باشد كه بازارهایی را شناسایی كنند كه در ارضاء نیازهای مشتریان، بهتر و موثرتر از رقبا باشد.

متاسفانه تا كنون در مورد مدیریت بازاریابی به اندازه كافی و عملی در شركتهای ایرانی فعالیت نشده و باید در این مورد مانند كشورهای پیشرفته تلاشهای بیشتری بعمل آید.

خوشبختانه گروه تحقیقات بازاریابی و بازرگانی شركت نشانه با حمایت های بی دریغ مدیریت محترم آقای سعید علی نژاد ، در این مسیر گام نهاده اند و چنین شایسته است كه از دیدگاهها و تشویق های آن مدیریت از گروه بازاریابی را مورد تحسین قرار داد.

مقدمه

با توجه به رشد روز افزون تكنولوژی و بهره گیری صنایع از تكنولوژی روز ، نیاز به همگام شدن با شرایط تكنولوژی برتر روز به روز بیشتر می گردد و در همین راستا تولید و عرضه روغنهای روانكار با ویژگیهای خاص مورد نیاز می باشد و شركتهای مطرح در تولید روغن های روانكار در جهان مانند : شل – توتال – انی و .. در جهت رسیدن به حداكثر كیفیت و كارآیی دست به تلاش مستمر می زنند.

علیهذا با عنایت به مزایای كشور ایران در راستای تولید محصولات روغن روانكار كه یك كشوری نفت خیز و دارای تكنولوژی قابل قبول در صنایع نفت و گاز می باشد و از طرفی علاقه مند به سرمایه گذاری در جهت كسب علوم روز دنیا برای تولید محصولات با كیفیت و متناسب با نیازهای مصرف كنندگان داخلی و خارجی و از طرف دیگر با توجه به تولید روغنهای پایه با بهترین كیفیت در داخل كشور و وجود بازار مصرف بالقوه مناسب، شركتهای خارجی را علاقه مند به همكاری سرمایه گذاری با شركتهای تولید روغن در ایران را نموده است و این امر باعث تولید بهینه محصول و توسعه محصول و تغییر الگوی مصرف شده است.

ویژگیهای محصول :

از ویژگیهای محصول ،گرانروی بالا ، درجه روغن و زیبایی بسته بندی كاملا مورد توجه بود و سطح كیفی روغن (ApI) در مورد 60% از مصرف كنندگان توجه می كردند.

-    علت فروش بیشتر روغن موتور بهران از نظر تعویض روغنها، آشنایی مصرف كنندگان ( قدمت بهران ) تنوع محصول و قیمت های مطلوب این شركت می دانستند.

-     70 درصد از مصرف كنندگان در مورد انتخاب نوع روغن از مسئولین تعویض روغنها سوال می كردند و به نظرات آنها اهمیت می دادند.

-    تعویض روغنها  كیفیت روغن خوب را در عدم بوی نامناسب، گرانروی بالا
 می دانستند و رنگ زرد روشن را برای روغن مناسب می دیدند.

نحوه واگذاری سردر :

سردر از طرف شركتهای كاسترول و بهران بصورت رایگان انجام شده است و اغلب به فروشگاههای با قدمت بالا و موقعیت مناسب واگذار شده است.

علائم API :

مصرف كنندگان به علائم  ApI توجهی ندارند و آنها اطلاعاتی در این زمینه  ندارند .

روغن موتورهای 1 لیتری و 20 لیتری :

روغن موتورهای 20 لیتری برای ماشین های سنگین مصرف دارد و روغن موتورهای یك لیتری برای موتور سیكلت ها و سرریز خودروها مورد مصرف قرار می گیرد.

 

سهم بازار محصولات رقبا :

سهم از بازار محصولات رقبا با توجه به تحقیقات تعویض روغنها و مصرف بنزین به تفكیك بشرح ذیل می باشد:

مصرف بنزین 000/200/3 لیتر در روز بوده و با توجه به مصرف 13 لیتر بنزین در یكصد كیلومتر و با توجه به تعویض روغن در هر 3300 كیلومتر بشرح ذیل محاسبه
می شود:

میزان كاركرد خودورها در هر روز :             384/615/24 = 13/(100×000/200/3)

میزان مصرف روغن به گالنهای چهارلیتری:                 7459 = (3300/24615384)

میزان مصرف روغن به گالن در سال                           762/237/2 = 300×7459

حال با توجه به تعداد واحدهای فروش روغن در بایگاه های تحقیقاتی كه بشرح ذیل است:

- كل فروش ( نمونه برداری )                             25/19 واحد            100%

- فروش روغنهای متوسط القیت                14  واحد                7/72%‌

- فروش روغنهای خارجی و گرانقیمت        25/5 واحد              3/27%

 

اما به تفكیك رقبا، فروش روغنهای متوسط در قیمت وگران تحت نام محصولات نسبت به فروش كل گالن عبارتند از :

نام محصول

درصد فروش از كل فروش گالن

تعداد فروش به گالن

بهران رخش

13%

209990

بهران توان

7/20%

334384

سوپركیا

4/23%

377999

ایرانول

15%

242307

بهران تكتاز و پیشتاز

13%

209990

كاسترول

8/7%

126000

شل

6/2%

42000

توتال

9/3%

63000

با توجه به تحقیقات بعمل آمده از میزان فروش كاسترول در طول یكسال به میزان 1260000 گالن و با توجه به درصد بدست آمده از مصرف بنزین برای سهم بازار كاسترول و همچنین با توجه به سایر تحقیقات میزان مصرف روغن موتورهای مظروف به تعداد 1615384 گالن در سال تخمین زده شده و میزان روغن موتورهای فله ای به تعداد 622377 گالن خواهد بود.

 بنابراین سهم از بازار روغن های مظروف 8/27 درصد وروغن فله ای به میزان 2/72 درصد خواهد بود.

پیش بینی فروش برای روغن موتور AgIP :

در صورت رعایت استراتژیهای بازاریابی و تبلیغات و .. پیش بینی فروش برای یكسال بصورت ذیل اعلام می گردد.

سال اول :                000/48-000/64 گالن

سال دوم :               000/58-000/90 گالن

 لازم به یادآوری است كه بر خلاف پیش بینی اولیه كه تعداد تعویض روغنها بتعداد 2300 باب مغازه برآورد می شد طی تحقیقات بعمل آمده از منطقه تعداد 700 الی 800 باب مغازه تعویض روغن فعال موجود می باشد.

  

دانلود بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی تحقیقات بازاریابی استان مازندران در صنعت روغنهای روانكار ,

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل

گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل در 129 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل

گزارش کاراموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل
کاراموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل
کارورزی رنگرزی و چاپ و تكمیل
دانلود گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1011 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 129

گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل

 


كردان نقش:

كارخانه كردان نقش در سال 1374 توسط آقای كرباسیان تأسیس گردید. تولیدات این كارخانه به دو گروه عمده: 1- تولیدات معمولی    2- تولیدات سفارشی      تقسیم شده است. به طور كلی تولیدات كارخانه شامل پارچه‌های چاپ و رنگرزی شده می‌باشد.

 

موقعیت جغرافیایی

این كارخانه با مساحتی حدود 25000 مترمربع در منطقه كردان كرج (جنوب اتوبان كرج- قزوین) قرار گرفته و نیز دارای یك دفتر مركزی در تهران خیابان پانزده خرداد غربی است.

 

وضعیت نیروی انسانی:

تعداد كل كارخانه 50 نفر است كه خط تكمیل در یك شیفت و خط بافندگی در دو شیفت مشغول به كار هستند.

 

مشتریان عمده:

افراد متفرقه، اشخاص حقیقی بازار داخلی و تولیدكنندگان پوشاك.

 

مواد اولیه:

نخ، پارچه، رنگ و مواد تعاونی. كه از شركت‌های زیر خریداری می‌شود:

شركتهای خارجی:

Byer (آلمان) تولیدكننده رنگ و مواد شیمیایی

Ciby Giby (انگلیس) تولیدكننده رنگ و مواد شیمیایی

Dicos (چین) تولیدكننده مواد شیمیایی

Yohaoo (چین) تولیدكننده رنگ

شركتهای ایرانی:

چرمینه محراب، بهاران تولیدكننده رنگ پیگمنت سفید، اكسیر نساج تولیدكننده مواد تعاونی و بویاخ ساز بزرگترین تولید كننده رنگهای اسیدی و راكتیو.

 

واحدهای مختلف كارخانه

1- واحد برنامه‌ریزی تولید:

توسط مدیریت كارخانه آقای كرباسیان انجام می‌گیرد، كه پس از دریافت سفارشات با در نظر گرفتن اولویتها از یك طرف و محدودیتهای مربوط به تكنولوژی و تجهیزات از طرف دیگر، برنامه‌ریزی تولید را انجام می‌دهند.

 

2- واحد طراحی پارچه:

در این قسمت طراحی شابلونها برای چاپ،توسط كارشناس طراحی پارچه انجام می‌گیرد. طراحی توسط سیستم كامپیوتری صورت می‌گیرد.

 

3- واحد خرید و فروش:

فعالیتهای خرید و فروش نیز توسط مدیریت كارخانه و دفتر داخل شهر انجام می‌گیرد.

 

4- واحد پشتیبانی:

شامل قسمت انبارها (دو انبار 1500 و 1200 مترمربع)، نگهبانی، سلف سرویس و ایمنی و بهداشت.

 

5- واحد تأسیسات:

این واحد 400 مترمربعی شامل دو دیگ بخار 5 تنی، دو كمپرسور، قستم برق و تعمیرات آن، چند واحد كوچك آهنگری، جوشكاری و ژنراتور می‌باشد.

6- واحد اداری:

شامل دفتر مدیریت، آرشیو فنی، كتابخانه، قسمت حسابداری و دفتر متخصصین برق و مكانیك كه مسولیت رسیدگی به دستگاهها، بازدیدهای روزانه، تعمیرات دستگاهها اعم از پیش‌گیرانه، اضطراری و ادواری را به عهده دارند.

 

7- واحد تولید:

این واحد شامل سالن پتوبافی و گردبافی، سالن بافندگی، سالن رنگرزی، سالن چاپ و تكمیل است. به طور كلی خط تولید كارخانه 8000 مترمربع مساحت دارد (سالن چاپ و رنگرزی 3000 مترمربع و سالن بافندگی 1200 مترمربع).

 

8- واحد آزمایشگاه:

سفارشات پذیرفته شده مورد آزمایش قرار می‌گیرد، نسخه آنها تهیه گشته و به خط تولید اعلام می‌گردد تا بر طبق آن عملیات رنگرزی و چاپ صورت گیرد. این واحد شامل دو قسمت چاپ دستی و رنگرزی با HT می‌باشد.

 

9- واحد شابلون‌سازی و عكاسی:

تهیه شابلونهای مخصوص چاپ در این واحد صورت می‌گیرد.

سالن پتوبافی و گردبافی

این بخش در حال راه‌اندازی و نصب می‌باشد. دستگاه‌های موجود در حالت نصب عبارتند از:

1- پنج ماشین پتوبافی

ساخت كارخانه Textima آلمان شرقی سال 1982

2- یك دستگاه چله‌كشی اكریلیك

نخ مورد استفاده در این بخش (پتوبافی) اكریلیك می‌باشد.

3- دو ماشین خار زنی                                                                               Raising

ساخت كارخانه Textima آلمان شرقی سال 1982

4- ماشین تایرینگ

ساخت كارخانه Niki ژاپن سال 1982 (به منظور بلند كردن پرز در پتو)

5- دو ماشین تیغ‌زنی                                                                     Shearing

ساخت كارخانه Niki ژاپن سال 1982

6- هشت ماشین گردبافی یك رو ساده با گیج 20، 24 و 28

ساخت كارخانه Textima آلمان شرقی سال 1989

 

سالن بافندگی

سالن بافندگی به ابعاد 42 * 12 شامل 25 ماشین بافندگی تخت می‌باشد. كه حدوداً دوازده كارگر (چهار خانم و هشت مرد) در دو شیفت مشغول به كار هستند.

ماشینهای تخت این سالن ساخت كارخانه Sulzir روسیه سال 1989 می‌باشد. ماشینها از نوع پروژكتال بادومكی با طرحهای تافته و پاناما بوده كه بیشتر نخهای پنبه، پلی‌استر و ویسكوز برای بافت استفاده می‌شد.

لازم به ذكر است كه منبع تغذیه تمامی ماشینهای این قسمت برق است. تهویه سالن توسط فنهای مكنده هوا صورت می‌گیرد و همچنین سالن مجهز به سیستم رطوبت‌دهی است.

یكی از انواع پارچه‌هایی كه در این سالن با توجه به تقاضای بازار بافته می‌شد، پارچه مكانیك می‌باشد. این پارچه‌ها 100% پلی‌استر بوده كه تار و پود آنها از پلی‌استر فیلامنتی تشكیل می‌شدو. در اینجا از نخهای رنگرزی شده و رنگرزی نشده به طور توام برای بافت استفاده می‌شود،‌تار و پود این نوع پارچه‌ها بدون تاب بوده و به جای تاب، الیاف را با هوا پوش داده و در بعضی قسمتها با پرس دوخت می‌دهند.

مقدمه:

در بیشتر موارد پارچه پس از تولید به علت همراه داشتن موادی مثل آهار، روغن و همچنین ناخالصیهای دیگر قابل استفاده نبوده و لازم است كه این مواد در مرحله مقدمات تكمیل به صورت مؤثر از كالا زدوده شود تا پارچه به صورت سفید درآمده و برای رنگرزی یا چاپ آماده شود و نهایتاً‌ در مرحله تكمیل كه ممكن است از نوع مكانیكی و یا عالی باشد، خواص لازم با توجه به كاربرد كالا مثل جلا، زیر دست نرم، ضد آب و غیره به آن بخشیده می‌شود.

لازم به ذكر است كه واژه تكمیل شامل سه مرحله زیر می‌باشد:

1-   مقدمات

2-   تكمیل مكانیكی

3-   تكمیل عالی

انجام مقدمات یكنواخت تضمین كننده گرفتن نتیجه یكنواخت در رنگرزی و چاپ می‌باشد. از اینرو از نقطه نظر كالا، انجام یكنواخت و مؤثر مقدمات اهمیت فراوانی را دارا می‌باشد. به علت بالا بودن مصرف پارچه‌های پنبه‌ای و به ویژه مخلوط پنبه- پلی‌استر، مقدمات آنها مورد توجه بوده و از آنجایی كه این نوع پارچه‌ها به علت كاربرد خود نمی‌توانند قیمت چندان بالایی داشته باشند، نكات زیر كمك زیادی به پایین آوردن هزینه تكمیلی آنها نموده است:

1-   مداوم كردن عملیات

2-   انجام عملیات مختلف در یك مرحله (در صورت امكان)

3- استفاده از روشهایی كه انجام عملیات را بدون استفاده از انرژی گرمایی ممكن می‌سازد و هزینه كل را با صرفه‌جویی در مصرف گرما پایین می‌آورد.

پارچه‌های پنبه‌ای و مخلوط پنبه- الیاف مصنوعی نسبت به پارچه‌های دیگر به مراحل مقدماتی بیشتری احتیاج دارد و پارچه بایستی پس از اتمام مراحل مقدمات، از خواص زیر برخوردار باشد:

1-   درجه بالا و یكنواخت جذب رنگینه بر اثر تورم زیاد و یكنواخت

2-   عدم وجود مواد ناخالصی همراه پنبه

3-   عدم كاهش درجه پلی مریزاسیون پنبه در اثر تكمیل

4-   درجه سفیدی كافی برای كسب رنگهای روشن

5-   رطوبت یكنواخت

 

عوامل مؤثر در عملیات تكمیل:

برای بدست آوردن یك تكمیل مناسب در روی پارچه باید عوامل مؤثر در عملیات تكمیل را در نظر گرفت. این عوامل را می‌توان بطور كلی در پنج طبقه به شرح زیر قرار داد:

1-   نوع و جنس الیاف بكار رفته در پارچه، حالت و ترتیب قرار گرفتن آنها در نخ و یا در پارچه

2- خواص فیزیكی پارچه، مانند قدرت تورم آن در آب بطوریكه هر گاه پارچه در حالت خنك یا مرطوب و یا در حرارت بالا و یا پایین و یا تحت تأثیر فشار و یا اصطكاك قرار گیرد حالت تكمیل شده آن متفاوت بوده و چگونگی این تغییرات بستگی به شرایط عملیات خواهد داشت.

3-   قدرت جذب و تركیب با مواد شیمیایی و پایداری فعل و انفعالات شیمیایی حاصل

4- حساسیت الیاف پارچه به مواد تكمیلی و شیمیایی و یا روشهای بكار رفته شده و شرایط عملیات مانند رطوبت، حرارت، فشار، زمان و ph محیط. مثلاً پارچه‌های ابریشمی و یا كتانی كه خود دارای خواص جالبی هستند نیاز به عملیات تكمیلی زیادی ندارند در صورتیكه پارچه‌های فاستونی برای اینكه حالت پوشاكی خوبی داشته باشند نیاز به عملیات تكمیلی زیادی دارند.

5- ساختمان بافت پارچه اثر زیادی در عملیات تكمیلی دارد مثلاً پارچه‌ای كه دارای بافت ساده باشد قابلیت پذیرش اغلب تكمیلی را دارد. در صورتیكه پارچه‌ای كه بافت پاچیده‌تری دارد عملیات تكمیلی را محدود می‌سازد. مثلاً اكثر پارچه‌های تریكو بافت را به علت ضعف در ثبات بعدی نمی‌توان تحت عملیات تكمیلی معمولی قرار داد.

 

روش‌های تكمیل:

روشهای تكمیل را می‌توان به سه دسته مختلف زیر طبقه‌بندی كرد:

1-   روشهای فیزیكی: مانند تراش پارچه، خارزنی، اطو كردن، برس

2- روشهای شیمیایی: مانند تكمیل رزین، سفید كردن و مقاوم كردن پارچه در برابر آتش. در این روش معمولاً در اثر فعل و انفعالات شیمیای حاصل بین لیف و ماده شیمیایی مصرف شده عمل تكمیل بدست می‌آید و یا اینكه ماده شیمیایی مصرف شده در اثر رسوب كردن و یا اضافه شدن در روی پارچه، تكمیل مورد نظر را می‌دهد، كه در نتیجه باعث تغییر در خواص مورد نظر پارچه می‌شود، مانند آهار دادن پارچه‌های پنبه‌ای با مخلوط مواد پلیمری.

3- روشهای مكانیكی شیمیایی: در این حالت از روشهای شیمیایی و فیزیكی توام استفاده می‌شود مثل تثبیت حرارتی پارچه و بشور بپوش كردن پارچه.

لازم به ذكر است كه در هر كارخانه‌ای با توجه به عوامل زیر فقط برخی از تكمیلهای ممكنه را روی منسوجات تولیدی خود انجام می‌دهند. این عوامل عبارت‌اند از:

1-   انواع الیاف بكار رفته در منسوج. چرا كه برای هر نوع لیفی عملیات تكمیلی خاصی را باید انجام داد.

2- هدف از تهیه پارچه هر چه كه باشد عملیات تكمیلی متناسب با آن روی پارچه یا لیف انجام می‌گیرد. به عنوان مثال ضد آب كردن، ضد آتش كردن، جلا دادن، سفیدگری و … .

3-   شرایط اقتصادی كه تعیین كننده چگونگی انجام عملیات، مواد كاربردی، تعدد مراحل انجام كار و … می‌باشد.

1-   رنگ جذب شده بر لایة سطحی لیف به صورت تك مولكولی به داخل لیف نفوذ می نماید.

پروسس انتقال رنگ از محلول مائی به لیف با استخراج یك جسم حل شده در یك حلال توسط حلال دیگر قابل مقایسه است. حلالهای مخلوط نشدنی و قوانین مشابه جداسازی در اینجا نیز قابل كاربرد است. ضرایب توزیع كه به حلالیت رنگ در فازهای آب و لیف مربوط می شود، برای درجه حرارتهای مختلف می تواند بدست آید گرچه آنها ممكن است تحت تاثیر تعادل مشابه ای بین فاز مائی و جامد رنگ واقع شوند. سرعت اولیه و دومین مرحله از مكانیزم پیشنهادی بوسیله حلالیت تعیین می شود. حلالیت مائی رنگ دیسپرس بسیار كم است و این مقدار در حرارت 100 درجه سانتیگراد بین 3% تا 200 میلی گرم در لیتر و حرارت 130 درجه سانتیگراد بین 6% تا 900 میلی گرم در لیتر می باشد. اگرچه اغلب رنگهای دیسپرس در حرارت 130 درجه سانتیگراد حلالیتی بین 2 تا 70 میلی گرم در لیتر دارند.

كریستالهای هیدروفوب رنگ دیسپرس خالص بسیار آهسته در آب حل می گردد ولی در یك رنگرزی معمولی شكل محلول به صورت ذرات بسیار ریز پایدار و تفكیك شده ای است كه توسط دیسپرس كننده ها ایجاد گردیده است. شكل كریستالی رنگ نیز بسیار حائز اهمیت است.

در شرایط حقیقی رنگرزی، پایداری سیستم رنگهای دیسپرس جامد- آب- لیف معمولا از شرایط ایده آل به دور است و این تمایل برای ذرات بزرگتر دیسپرس شده وجود دارد كه اندازه خود را با ادغام با ذرات كوچكتر بزرگتر نماید كه در نهایت باعث ایجاد تجمع رنگ خواهد شد. این تمایل كه با حضور الكترولیت و یا حتی بعضی از سطح فعالها تشدید می شود در نهایت منجر به زوال و نابودی دیسپرسیون شده و رنگهای مجتمع شده بر روی كالای رنگ شده قرار می گیرند. به این دلیل انتخاب شرایط در فرآیند رنگرزی بسیار مهم بوده به نحوی كه فرآیند رنگرزی قبل از تخریب دیسپرسیون به درجه و حالت مطلوبی برسند.

اختلاف مهمی كه بین رفتار رنگرزی بین الیاف پلی استر سایر الیاف قابل رنگرزی با رنگ دیسپرس (مانند دی استات و نایلون) وجود دارد سرعت رنگرزی آنهاست. الیاف پلی استر در حرارت زیر 100 درجه سانتیگراد بسیار آهسته رنگ می گردند. در دمای 85 یعنی حرارتی كه به طور عادی برای رنگرزی الیاف استاتی بكار برده می شود، سرعت رنگرزی پلی استر با یك رنگ خاص بین 700 الی 1000 بار كمتر از سرعت رنگرزی دی استات و نایلون با همان رنگ است. ولی باید یادآور گردید كه در انتها در صورتی كه زمان لازم برای نزدیك شدن به تعادل در همان رنگرزی برای لیف پلی استری فراهم گردد میزان رنگ برداشته شده توسط پلی استر تقریبا مشابه دی استات بوده و دو برابر بیشتر از نایلون می باشد. الیاف پلی استر تمایل زیادی به رنگهای دیسپرس دارند و این تمایل باعث جذب سریع اولین رنگ بر سطح لیف می گردد.

سرعت نفوذ كم رنگ به لیف باعث می گردد كه از فرایند انتقال با توجه به غلظت رنگ نشسته شده سطحی جلوگیری گردد زیرا به دلیل تعادل موجود تا زمانی كه انتقال از یك فاز به فاز دیگر یعنی انتقال از سطح رویی لیف به درون آن صورت نپذیرد، سیكل مزبور قابل تكرار نخواهد بود.

افزایش سرعت رنگرزی همچنان كه دما بالا می رود به طور خارجی با افزایش حلالیت رنگ و به طور داخلی با سرعت نفوذ رنگ در لیف ارتباط دارد.

عاملی كه در رنگرزی پلی استر نقش مهمی دارد سرعت مهاجرت داخلی است و تقریبا تمامی این افزایش سرعت در رنگرزی ناشی از تغییر ساختمان داخلی لیف به دلیل افزایش حرارت می باشد. بخشی از تغییرات به افزایش خاصیت جذب آب در درجه حرارت بالا توسط لیف نسبت داده می شود. این مسئله با عمل و نقشی كه كریرها در افزایش شتاب رنگرزی در جوش دارند مقایسه می شود. به هر حال نقش اصلی در بالا رفتن سرعت نفوذ رنگ در تاثیر حرارت در افزایش رحكت و تحرك زنجیرهای مولكولی در ساختمان لیف می باشد. این تغییرات را به مشابه تغییرات در رفتار و ویسكوالاستیكی لیف به دلیل افزایش حرارت می توان در نظر گرفت. فضاهای داخلی الیاف كه مناطق قابل نفوذ رنگ هستند. مرزها و ابعاد كوچكتری را نسبت به مولكولهای رنگ نشان می دهند و لذا مولكولهای رنگ در محدوده نیروهایی كه برای اتصال پلیمر می باشد محصور می‌مانند.

شرایط در سطح لیف نیز در حرارت بالا تغییر می یابد. در 130 درجه حلالیت مائی رنگهای دیسپرس را می توان 5/3 برابر بیشتر از حلالیت آنان در 95 درجه انتظار داشت و به این دلیل رنگرزی در شرایط H.T اثرات یكنواختی و قدرت پوشانندگی بهتری را عاید می سازد.

استفاده از كریر در روش های H.T نیز به منظور حصول یكنواختی بهتر در هنگام رنگرزی متداول است. علاوه بر آن استفاده از كریر باعث بالاتر رفتن قدرت پوشانندگی رنگ می گردد. رفتار كریر در این مواقع با رفتار آن در جوش متفاوت بوده و كریر بیشتر نقش حلال را پیدا می كند از متیل نفتالن ها (methyl naphthalene) و بنزن های كلره شده (chlorinated benzene) به مقدار 5% تا دو گرم در لیتر به این منظور استفاده می شود.

استفاده از موادی مانند بوتیل بنزوات (buttyl benzoote) كه در حرارتهای پایین (جوش) اثر كریری متوسطی بر روی الیاف پلی استری دارند در روش H.T متداول می باشد.


مواد تعاونی در رنگرزی:

مهمترین این مواد دیسپرس كننده‌ها هستند كه به دلیل كمك به حصول رنگهایی با ذرات ریز در هنگام آسیاب نمودن رنگ توسط سازنده رنگ به آنها اضافه شده‌اند. هیچ ماده اضافه دیگری كه باعث تأثیر منفی بر خاصیت دیسپرس شوندگی رنگ شود نباید به حمام اضافه گردد. در حرارت H. T تمایل آب گریز ماده دیسپرس كننده برای جدا شدن از سطح رنگ افزایش می‌یابد و لذا عاقلانه است كه مقادیر استاندارد شده اضافی از دیسپرس كننده در مراحل شروع رنگرزی به حمام اضافه گردد. مقادیری از دیسپرس كننده كه در این موارد لازم می‌‌باشد متناسب با عمق رنگ مورد نظر متفاوت است و در عمقهای سنگین و نسبت حجم حمام به وزن كالای كم این مقدار در محدوده 0.75- l g/l پیشنهاد شده است.


ماشین اسنتتر:

این دستگاه دارای 8 خانه یا اتاقك آماده با عرض 220 سانتیمتر است. ساخت شركت ایتالیایی Arioly در سال 91 می‌باشد. معمولاً استنترها با تعداد اتاقكهایشان مشخص می‌شوند و تعداد این اتاقكها بین 2 تا حداكثر 45 اتاق در دو طبقه می‌باشد. هر چقدر طول و تعداد اتاقهایش بیشتر باشد بهتر و مطلوب‌تر است. سیستم حرارتی آن روغن داغ است كه مقرون به صرفه‌تر از سیستهای حرارتی دیگر است و دما را می‌تواند تا 260 درجه بالا ببرد. سیستم انتقال حركت آن چرخ‌دنده و زنجیر است. برای كنترل و ثابت نگاه داشتن عرض پارچه ممكن است از دو سیستم گیره‌ای یا سوزنی استفاه شود كه در اینجا از سیستم سوزنی استفاده می‌كنند. اگر بخواهند عمل استنتر كردن همراه با نرم‌ كردن و … باشد مواد تعاونی مورد نیاز را در ابتدای خط توسط فولارد به پارچه پد می‌كنند و از میان غلتكهای فولارد عبور داده وارد استنتر می‌كنند. در انتها استنتر یك خنك‌كن است كه آب از یك طرف وارد می‌شود و از اگزوز مربوطه خارج می‌شود. دو سیستم هم برای جمع آوری پارچه در انتهای آن موجود است كه یكی پارچه را رول می‌كند و دیگری لاما می‌نماید.

نوع دیگری خشك‌كن هم در این سالن وجود داشت كه برای پارچه های تریكو كاربرد داشت اما بدلیل مشكلات خاص آن و نداشتن كیفیت كافی چندان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. این خشك‌كن دارای دو مشعل گازوییلی است كه قادرند دما را تا 150 درجه بالا ببرند. این مشعلها حرارت را به درون اتاقكی كه داخل آن تعداد زیاد غلتك وجود دارد منتقل می‌كند. پارچه از لابلای غلتكها گذشته و تحت تأثیر حرارت خشك می‌شود و یا تثبیت می‌شود.


فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                صفحه

مقدمه..................................................................................................................... 1

مواد اولیه.............................................................................................................. 2

واحدهای مختلف كارخانه...................................................................................... 3

بافندگی.................................................................................................................. 5

سالن پتوبافی و گردبافی........................................................................................ 6

سالن بافندگی......................................................................................................... 6

تكمیل و آماده‌سازی.............................................................................................. 8

مقدمه تكمیل........................................................................................................... 9

عوامل مؤثر در عملیات تكمیل............................................................................... 10

روشهای تكمیل...................................................................................................... 11

آهار و آهارزدایی.................................................................................................. 13

روشهای آهارگیری............................................................................................... 15

آهارگیری با اكسید كننده‌ها................................................................................... 15

آهارگیری با آنزیم................................................................................................. 16

تست نشاسته همراه پارچه.................................................................................... 18

پخت Scouring........................................................................................................ 18

مرسریزاسیون....................................................................................................... 19

مرسریزاسیون پارچه............................................................................................ 20

عنوان                                                                                                                صفحه

سفیدگری............................................................................................................... 20

سفیدگری با آب اكسیژنه....................................................................................... 21

سفیدگری با هیپوكلریت سدیم (آب ژاول)............................................................. 22

سفیدگری با كلرید سدیم....................................................................................... 23

مقدمات پارچه‌های بافته شده پنبه- پلی‌استر......................................................... 23

پخت....................................................................................................................... 23

سفیدگری............................................................................................................... 24

نرم‌كننده‌ها............................................................................................................. 24

رنگرزی................................................................................................................. 27

رنگرزی پلی‌استر- مقدمه...................................................................................... 28

رنگرزی با رنگهای دیسپرس................................................................................ 29

مواد تعاونی در رنگرزی پلی‌استر......................................................................... 32

رنگرزی با روش HT............................................................................................. 32

خواص كالای پلی‌استری شده با رنگزای دیسپرس............................................... 32

ثبات نوری............................................................................................................. 32

ثبات تصعیدی........................................................................................................ 33

رسوب سطحی رنگ............................................................................................... 33

انتخاب رنگهای دیسپرس....................................................................................... 33

رنگرزی با رنگهای مستقیم................................................................................... 34

عنوان                                                                                                                صفحه

اصول جذب رنگهای مستقیم................................................................................. 34

مكانیزم نگهداری توسط لیف................................................................................. 36

عوامل مؤثر در جذب و یكنواختی رنگ رنگرزی................................................... 38

حرارت................................................................................................................... 39

زمان رنگرزی........................................................................................................ 39

نسبت حجم حمام رنگرزی به وزن كالا (L: R)..................................................... 40

كنترل توسط نمك.................................................................................................. 40

حلالیت رنگ........................................................................................................... 41

اثر PH................................................................................................................... 42

مواد یكنواخت كننده............................................................................................... 42

طبقه‌بندی رنگهای مستقیم بر پایه رفتار رنگرزی................................................. 42

عملیات بعد از رنگرزی.......................................................................................... 45

چاپ....................................................................................................................... 46

مقدمه..................................................................................................................... 47

رنگینه‌های مناسب برای چاپ................................................................................ 47

غلظت دهنده........................................................................................................... 48

نقش و اهمیت غلظت دهنده در خمیر چاپ............................................................ 48

انواع غلظت دهنده.................................................................................................. 50

غلظت دهنده‌های طبیعی......................................................................................... 50

عنوان                                                                                                                صفحه

غلظت‌دهنده‌های مصنوعی..................................................................................... 51

غلظت‌دهنده‌های امولسیون.................................................................................... 52

انتخاب غلظت دهنده با توجه به نوع رنگینه........................................................... 53

مواد كمكی در خمیر چاپ...................................................................................... 53

مواد هیدروتروپ................................................................................................... 53

مواد ضداحیاء........................................................................................................ 54

روشهای چاپ........................................................................................................ 54

چاپ مستقیم.......................................................................................................... 54

چاپ برداشت......................................................................................................... 55

چاپ مقاوم............................................................................................................. 55

چاپ پارچه‌های سلولزی با رنگینه راكتیو............................................................. 56

چاپ یك مرحله‌ای مستقیم با رنگینه راكتیو........................................................... 57

روش یك مرحله‌ای بخار- سدیم كربنات.............................................................. 59

چاپ برداشت روی پارچه‌های رنگرزی شده با رنگزای راكتیو........................... 59

چاپ مقاوم در مقابل رنگینه‌های راكتیو................................................................ 61

چاپ پارچه‌های پلی‌استر........................................................................................ 63

روشهای تثبیت رنگینه‌های دیسپرس..................................................................... 64

چاپ مستقیم با رنگینه‌های دیسپرس..................................................................... 65

چاپ پارچه‌های پلی‌استر- سلولز با روش مستقیم................................................ 67

عنوان                                                                                                                صفحه

تثبیت كالای چاپ شده........................................................................................... 67

شستشوی كالای چاپ شده................................................................................... 69

ماشین‌آلات............................................................................................................. 72

ماشین‌آلات سالن رنگرزی..................................................................................... 73
امتیاز :


طبقه بندی: ،
گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل ,

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
بررسی جامع هیأت منصفه

مقاله بررسی جامع هیأت منصفه در 66 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی جامع هیأت منصفه

تحقیق بررسی جامع هیأت منصفه
پروژه بررسی جامع هیأت منصفه
مقاله بررسی جامع هیأت منصفه
دانلود تحقیق بررسی جامع هیأت منصفه
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 49 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 66

بررسی جامع هیأت منصفه


مقدمه

بقول ایهرینگ:  آئین دادرسی دشمن قسم خورده خودكامگی و خواهر توامان آزاری است. اگر حقوق ماهوی تایید كننده و گاهی تعیین كننده حقوق فردی و اجتماعی است آئین دادرسی بالخصوص آئین دادرسی كیفری تضمین كننده این حقوق است تا آنجا كه گفته اند: «چنانچه به كشوری ناشناخته گام نهید و مشتاق آگاهی از حقوق و آزادی های فردی و ارزش و اعتباری كه جامعه برای آن قائل است باشید كافی است به قانون آئین دادرسی كیفری آن كشور مراجعه كنید.[1]

اجتماعات پس از گذراندن دوران  تخلف دادرسی كیفری از گذشته تاریك و خفقان زده تا تحولات امروز تبعا محور دادگستری و مرگ دادرسی فهمیدند كه باید در قبال جرم و پدیده مجرمانه و مجرم و مسئولیت وی بی تفاوت نمانند. بالخصوص وقتی مجرم جنایتی مرتكب می شود  اولین سوال  ناظران و خردمندان جامعه این است كه چرا این جنایت متحقق گردید؟ مرتكب چه شخصیتی دارد؟ چه آزار جسمی و روحی وی را بزهكار گردانید؟ آیا مجازات با اعمال شاقه مفید حال اوست؟ جنایت دیده و اطرافیان او چگونه التیام یابند؟ چگونه از جامعه صدمه دیده درمان درد گردد؟ چقدر اجتماع در محقق بزه تقصیر دارد؟ دسته ای نیز از همان ابتدا بدون هیچ شكل هزم اندیشی و تعمق، مرتكب را مستحق مجازات با بدترین شكل می دانند، با علم به اینكه او فضا و حقوق كیفری توام با پیچیدگی ها و تخصص محوری است، باز هم جامعه خود را در قبال مجرم و پدیده مجرمانه صاحب حق می داند. می خواهد با نشان دادن واكنشی نزدیك به عدالت جزای عمل مجرم را به واسطه مجازات و اقدام تامینی و تربیتی شایسته بدهد. لذا در مقام توسعه دادرسی ؟ مختلط و اجرای هر چه قوی تر اصل علنی بودن محاكمات و در معیت آن حضور هیات منصفه حداقل در محاكم جنایی و غالبا در محاكم مطبوعاتی و سیاسی و مشورت و نظر دادن به دادرس بدین وسیله در اعلام بی گناهی یا گناهكاری متهم سهیم می شوند.

در حقوق كیفری اسلام نیز ارباب شرع خود را از مشورت بی نیاز نمی داند كما اینكه خداوند رحمان رسولش را كه صاحب خلق عظیم و حائز صفات فرزانگی و اسوه حسنه برای اجتماع گذشته و امروز و آینده است از مشورت در كلیه امور بی ویژه حاكمیت كه سازمان قضا و قضاوت، مصداق بارز و پر اهمیت حاكمیت شرعی و حرم امن عدالت است بی نیاز ندید؛ در ادامه حضرات معصومین (ع) این سنت را به شكل گفتار، كردار و رفتار مستقیما با واسطه تا زمان حلول فاجعه غیبت كبری امام عصر (ع) منتقل كردند و تا قرن هفتم هجری همزمان با انقراض خلافت تاریك عباسسیان از ابتدای حضور امویان دوران سیاه و خفقان زده دادرسی تفتیشی نمایان بود. مضافا وقوع بدعتهای فراوان و ظلم و ستمهای بی شمار حكام وقت را اهمیت و منزلت قضاوت و قاضی و جایگاه رفیع وی در حاكمیت شرعی، علت و حدود آرایی در فقه گردید كه تا امروز بحث وحدت یا تعدد قاضی و نیاز حاكم محكمه به مشاورت طلبی از ارباب فن ضمنا مخطئه بودن قاضی شیعی و مستحباتی كه برای رفتار و كردار قضاوت وفق روایات در نظر داشتند جایگاه عمیق اصل عدم و اصل برائت و اصل علنی بودن محاكمات در شرع به ویژه دلیل مشكلات اخلاقی وایمانی جامعه و نگرانی ذهنی و روحی قضاوت در زمان غیبت و توسعه پیش از پیش علوم انسانی و ترقی آگاهی مردم و عدم حضور عارفانه ولی امر (ع) تصور وجود رد پای صاحبنظرانی كه با هیات منصفه عادله و آگاهی موافقند را تقویت می نماید.

البته تنوع عقیده و وقوع جرایم نوین و مخالف نظم عمومی در بلاد اسلامی، قاعد و التعزیر نایراه الحاكم به قاضی شرع اجازه می دهد كه وفق موازین شرعی و اجتماعی و اخلاقی و منصفانه مجازات مناسب برای مجرم در نظر آورد از آنجا كه معنای این قاعده قرار دادن تعزیر به صلاحدید حاكم شرع  است، قاضی شرع نمی تواند در اعمال تعزیر صلاحدیدی دچار لغزش و خطای علمی و احتمالا استبداد قضایی گردد. لذا باید در زمان غیبت این قاعده با احتیاط و تسامح بیشتری تفسیر شود ضمن آنكه قضاوت ماذون قطعی اغلب اجتهادی ندارند و حاكم شرع به معنای واقعی نمی باشند. هم چنین اصل قانونی بودن جرم و مجازات با این قاعده و تعارض آشكار دارد. مع الوصف به فرض وجود و حكومت این قاعده جهت ایجاد تعادل و تعامل اجتماع با دستگاه قضایی كیفری و جلوگیری از خود رایی و استبداد احتمالی برخی قضاوت لااقل در محاكم كیفری جنایی در معیت قاضی شرع هیات منصفه را كه جملگی نمایندگان خردمندو حزم اندیش جامعه اند ببینیم. كما اینكه پذیرش هیات منصفه در محاكم مطبوعاتی و سیاسی حاضر در دادگاه كیفری استان كه برگرفته از نظام روی زمین است همچنین در دادگاه ویژه روحانیت جای شكر باقی است كه این بدبینی احتمالی اصحاب شرع تا حد زیادی فروكش كرده.

البته باید پذیرفت كه قانون مجازات اسلامی بالخصوص بخش حدود كه حاوی تشریفات قاضی رسیدگی و دلایل ویژه جهت اثبات حدود و كیفیت و نوع خاص مجازات است به سختی حضور هیات منصفه مذكور را توجیه می كند چرا كه موافقین اجرای حدود جزایی در زمان غیبت ولی او و حتی الامكان در اثبات و اجرای حدود شرعی احتیاط می كند ولی ایشان در صورت اثبات بدون هیچ كم و كاست قائل به اجرا هستند و مسامحه و سهل گیری را روا نمی شمارند. اینجاست كه به هیچ وجه حاضر نیستند پس از اثبات و جمع شرایط از اجرای آن سر باز زنند طبیعتا در شكل رسیدگی تعارض آشكار هیات منصفه با حدود الهی را می بینیم ولی به فرض پذیرش نظر مخالفان اجرا در زمان غیبت امام و پذیرش قانون مجازات عمومی و صرفا مجازات های بازدارنده و تعریزی یا به طور نامانوس تقسیم بندی جرایم به خلاف جنحه و جنایت، حضور هیات منصفه را سهل تر می نماید.

این تحقیق كه «ضرورت ایجاد هیات منصفه در برخی محاكم كیفری نام دارد حاوی این اهداف و سوالها است:

1-  چرا حقوق كشور ما با حفظ واقعیت های شرعی نقش اجتماع در خصوص جرم و پدیده مجرمانه كم رنگ نداند؟

2-  چرا باید بر این عقیده بود كه اگر فقه صراحتا یا ضمنا در خصوص سیستم های كیفری روز و هیات منصفه نظری نداده و به معنای مخالفت آن رویه ها و هیات منصفه با شرع انور است؟

3-  چرا این عقیده وجود دارد كه قاضی با حضور هیات منصفه كم شان یا بی شان یا صرفا یك داور قلمداد شود و از آن ابهت و اقتدار خارج گردد؟

4-  چرا نباید بر این عقیده باشیم اگر قرار است حاكمیت مقبولیت و جمهوریت یابد و مردم سالار باشد دستگاه قضایی آن به طریق اولی مردمی باشد بالخصوص چرا محاكم كیفری مهم با ؟ جامعه مشورت نكند؟

قبل از این كه شروع به گردآوری و نوشتن این تحقیق نمایم بر این خیال بودم به راحتی بتوان جایی برای حضور هیات منصفه در محاكم كیفری ایران بالخصوص جنایی ، نظامی، روحانیت و اطفال متصور بود باری در اثنای مصاحبه ها و مطالعاتم دریافتم این نهاد بسیار پرمطلب و اختلافی است و با یك تحقیق حدود 140 صفحه ای نمی توان به هدف رسید مضافا بر اینكه در مدت گردآوری به این واقعیت ها رسیدم:

قضاوت شورایی و هیات منصفه در سیستم حقوقی اسلام

مسئله قضاوت شورایی از هنگام شكل گیری نظام دادگاه ها، همواره مورد تجزیه و تحلیل حقوقدانان قرار گرفته و در مورد محاسن و معایب آن نظرات فراوانی ابراز گشته است. در این مختصر سعی بر آن شده است تا به این سوال كه آیا نظام متعدد قاضی یا قضاوت شورایی از نظر عقلی و شرعی معتبر است؟ و بر فرض اعتبار و یا عدم اعتبار آن، نظام فعلی حقوقی كشور در این زمینه چگونه است؟ قضاوت در این صورت به معنای فصل خصومت حقیقی ملاك است نه هر اظهار نظر قضایی.

دومین مسئله ای كه در این مختصر به آن اشاره شده است مسئله ماهیت تصمیم گیری های هیات منصفه است كه آیا نظر ایشان یك نظر قضایی لازم الاتباع است و یا صرفا  نظر ارشادی است؟ همچنین آیا اعضای هیات منصفه بایستی مطلع از علوم قضایی و اجتماعی و سیاسی باشند یا خیر؟

و علت پذیرش یك نهاد دموكراتیك برای همكاری با قضاوت در امور خاص چیست؟ و  نظام حقوقی ما بالاخره با چه تركیبی از این هیات وفق دارد؟ و از نظر سوابق فقهی جایگاه آن در چه حد از اعتبار قرار دارد.

قضاوت شورایی در اسلام

سازمان های دادگستری و مراجع قضایی ممكن است به دو صورت، تعدد قاضی و یا وحدت قاضی تشكیل شوند. در صورت نخست، مرجع قضایی بالاجتماع به موضوع دعوی یا اتهام رسیدگی نموده و حكم صادر می نماید و در صورت دوم قاضی واحد مستقلا به انشای رای همت می گمارد. حقوقدانان برای دادرسی های با روش تعدد قاضی اهمیت و اعتبار ویژه ای قائلند. به نظر آنان سیستم تعدد قاضی، جلوی اشتباهات قضایی  را گرفته و آن را به حداقل ممكن كاهش می دهد. وجود قضات متعدد در یك دادگاه این امكان را به وجود می آورد كه آنان با همدیگر مشاوره و تبادل نظر نمایند و از برداشت و استدلال همدیگر آگاهی یابند و مغلوب فكر و اندیشه شخصی خود نشوند و دادرسان تازه از كار تجربیات قضات با سابقه بهره مند گردند.

به ویژه با توجه به اینكه در قلمرو دادرسی های كیفری، دلایل هم احصا نشده است و قاضی اجبار به قبول دلایل خاص  معین ندارد، جز در حدود،  و در این رهگذر از آزادی اندیشه و استدلال بهره مند می باشد و تنها با استعانت از خداوند و وجدان خود رای می دهد در اینجا مشاوره با همكاران دیگر، او را در اتخاذ تصمیم بصیرت می بخشد و راه صواب را نشان می دهد.

در قلمرو دادرسی های حقوقی نیز هر چند دلایل احصا شده است و قاضی موظف به پذیرش دلایل خاص است، فلذا بایستی در چهارچوب آن دلایل اقدام به انشای رای نماید با این حال گاهی موضوعات پرونده  و دلایل طرفین طوری است كه قاضی واحد نمی تواند به تنهایی به عمق مساول پی برده و با علم و اطلاع كافی، همه جوانب امر را در نظر گرفته و حكم صادر نماید پس در این صورت نیازمند مشاوره و تبادل نظر است.

از سوی دیگر اعطای قدرت و اختیار نامحدود به قضات در رسیدگی به یك امر حقوقی یا جزایی و بررسی دلایل طرفین، خطر اجتماعی و قضایی فراوانی را به دنبال دارد و قضاوت واحد، بیشتر در معرض اعمال نفوذ و تاثیرپذیری  از محركات جانبی هستند تا قضات متعدد.

بنابراین از این امر هم سیستم تعدد قاضی اصولی تر و منطقی تر از روش وحدت قاضی است زیرا اختیار فوق العاده دادرس، در اتخاذ تصمیم و ارزیابی دلایل، خطر اجتماعی و قضایی فراوان در بر دارد و تعدد این قدرت را تا حد زیادی تعدیل می نماید.

به علاوه حكمی كه به وسیله هیات قضات صادر می شود از نظر اجتماعی با اهمیت تر از حكم قاضی واحد به شمار می آید و افراد جامعه نسبت به آن با دیده احترام می نگرند؟

ولی حم قاضی واحد از این امتیازات برخوردار نیست. از لحاظ جلوگیری از نفوذ قوه مجریه بر قضاییه نیز سیستم تعدد قاضی بر سیستم وحدت ارجحیت دارد زیرا وجود روش تعدد، برای قاضی مصونیت بیشتری می آفریند و جلوی بسیاری از اعمال نفوذها را می گیرد. اعمال نفوذ و تحت تاثیر قرار دادن قاضی واحد، معمولا آسانتر از اعمال نفوذ و تحت تاثیر قرار دادن هیاتی از قضات است.


فهرست مطالب

 

عناوین                                                                                                                       صفحه

مقدمه. 2

جایگاه هیات منصفه در حقوق ایران. 10

پیش گفتار. 10

گفتار اول. 12

تعریف و ماهیت هیات منصفه. 12

گفتار دوم: 16

سیر قانونی هیات منصفه در ایران. 16

الف- قبل از انقلاب اسلامی.. 17

ب – پس از انقلاب اسلامی.. 20

گفتار سوم: 26

دلایل مخالفت با حضور هیات منصفه در دادرسی.. 26

بررسی.. 28

گفتار چهارم. 31

مبانی لزوم تبعیت قاضی از نظر هیات منصفه. 31

قضاوت شورایی و هیات منصفه در سیستم حقوقی اسلام. 45

قضاوت شورایی در اسلام. 45

ماهیت و تصمیم گیری های هیات منصفه. 57

پیشنهادها 63

نتیجه گیری.. 64

منابع و ماخذ. 66

 

 

 

دانلود بررسی جامع هیأت منصفه

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی جامع هیأت منصفه ,

<-BloTitle->
<-BloText->