خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
Barabas Ropa de hombre
فی چند
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
پروژه نور در بناهای مدرن

پروژه کامل پاورپوینت همراه با عکس

دانلود پروژه نور در بناهای مدرن

معماری ، نور
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل ppt
حجم فایل 14537 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 20

پروژه نور در بناهای مدرن

دانلود پروژه نور در بناهای مدرن

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پروژه نور در بناهای مدرن ,

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
شناخت انواع مواد مخدرو مضرات اعتیاد به آنها

مطابق اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یكی از وظایف حكومت ودولت ایجاد محیط مساعدبرای رشد فضایل اخلاقی وتقوی ومبارزه با كلیه مظاهر فساد و تباهی می باشد( بنداصل سوم )بدون شك یكی ازمهمترین مظاهرفساد و تباهی واز جمله علل گسترش آنها در جامعه اعتیاد به مواد مخدر و شیوع آن در جامعه است

دانلود شناخت انواع مواد مخدرو مضرات اعتیاد به آنها

انواع مواد مخدرو مضرات اعتیاد 
انواع مواد مخدر
مضرات اعتیاد 
مواد مخدر 
بهداشت جهانی 
مسمومیت مزمن 
شخصیت معتاد 
تحقیق
جزوه
مقاله
پایان نامه 
پروژه 
دانلود پژوهش
دانلود تحقیق  
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه
دانلود پروژه
دسته بندی روان شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 27 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 14

شناخت انواع مواد مخدرو مضرات اعتیاد به آنها 

 

چكیده:

مطابق اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یكی از وظایف حكومت ودولت ایجاد محیط مساعدبرای رشد فضایل اخلاقی وتقوی ومبارزه با كلیه مظاهر فساد و تباهی می باشد( بنداصل سوم )

بدون شك یكی ازمهمترین مظاهرفساد و تباهی واز جمله علل گسترش آنها در جامعه اعتیاد به مواد  مخدر و شیوع آن در جامعه است.ایجادمحیط سالم و بدور از انحرافات وقتی میسر است كه جوانان یك جامعه به  صورت پویا، فعال و شاداب در جهت كمال و رشد انسانی حركت كنند و ابتلاء آنها به اعتیاد ومواد مخدر مانع مهمی برای تحقق این امر است.

اعتیاد و مواد مخدر امروزه در سطح جهان به صورت همه گیر درآمده است كه هم جسم و جان انسانها وهم سرمایه های ملی كشورها را دركام خود فرو می برد.

دركشور ما ایران نسل جوان در معرض تهدید مواد مخدر است. سالانه بیش از هفتصد میلیارد ریال صرف نگهداری زندانیان مواد مخدر میشود كه می توانست صرف تحصیل وترقی جوانان این مرز و بوم گردد.

بر اساس یك آمار رسمی تعداد معتادان به مواد مخدر دركشور ما نزدیك به دو ملیون نفر می رسد. چنانچه دایره ارتباطی هر فرد معتاد را فقط به چهار نفر محدود نماییم قریب به هشت ملیون نفر از مردم بطور مستقیم یا غیر مستقیم با مسئله اعتیاد در تماس و یا درگیر می باشند كه اگرمصرف روزانه آنها را بطور متوسط روزی یك گرم در نظر بگیریم مصرف سالانه این جمعیت دو ملیونی حدودهفتصدوسی تن مواد مخدر میشود.

رسیدگی به جرایم مواد مخدرعلاوه بر خسارات فراوان مادی و معنوی كه برای جامعه دارد،بیشتر وقت دادگاهها را هم به خود اختصاص می داده است،اوقات بسیاری از نیروهای انتظامی و ظابطین دادگستری هم صرف جمع آوری افراد معتاد و قاچاقچیان خرده پا در سطح جامعه می شود واز رسیدگی به امور  مهم خود باز می مانند و چه بسا پرسنل خوب و فداكار خود را در این راه ازدست می دهند.

مسئله موادمخدر در كشور ما از مسائل پیچیده ای است كه بحث و بررسی در اطراف آن محتاج تحلیل تاریخی و نیز جامعه شناسی فردی و اجتماعی مردم ایران می باشد.

در یك نگاه اجمالی باید گفت شیوع موادمخدر در كشور ما بویژه تریاك ومشتقات آن ایرانیان از جمله برنامه های استعماری بیگانگان بوده است كه توانستند با استفاده از زمینه های روانی موجود،نا    آگاهی و جهل،فرهنگ عمومی غلط و آداب ورسوم خرافی و اعتقادات سطحی كه به علت ریشه دار بودن استبداد وآموزشهای نادرست در جامعه ریشه دوانیده بود،استعمال مواد مخدر را گسترش دهند ونسلهای پی در پی را به این مواد خانمانسوز آلوده سازند،تا آنجا كه استفاده و استعمال مواد مخدر بویژه تریاك بصورت علنی ودر محافل عمومی ومهمانی ها متداول شد و در بعضی مناطق ایران حتی نشانه نوعی احترام و پذیرایی به شمار می رفت.

ادامه این وضعیت در جامعه ما تا سالهای 1300 كار را به جایی رساند كه كشت خشخاش و حتی اعتیاد به موادمخدر و استعمال آن در علن ،نه تنها جرم بشمار نمی رفت بلكه قبح اجتماعی و اخلاقی آن بویژه نزد اشراف و خوانین و زمین داران نیز فرو ریخت.

طبیعی بود كه گسترش اعتیاد در بین مردم پیامدهای سوء اجتماعی و خانوادگی و اقتصادی فراوانی را بدنبال داشت و نهایتا دولت را با دشواریهای اساسی مواجه نمود وبه جستجوی راه حل واداشت.از جمله راه حلهایی كه دولت پیش گرفت وضع قانون در زمینه تریاك وسایر موادمخدر مانند بنگ وچرس بود كه آن روزها در ایران متداول بود.سابقه قانونگذاری در باره جرائم مواد مخدر را باید درپرتو همین وضعیت تاریخی ایران در دوران معاصر مطالعه كرد.

تاریخچه قانونگذاری درزمینه مواد مخدر در ایران را میتوان به سه دوره به شرح ذیل تقسیم نمود:

1-از ابتدا تاسال1334 هجری شمسی

2-از سال1334تاپیروزی انقلاب اسلامی

3-از پیروزی انقلاب اسلامی به بعد

محور اصلی قوانینی كه قبل و پس از انقلاب در زمینه مواد مخدر تصویب شده،تشدید مجازات مرتكبین مواد مخدر است و كمتر به مسئله پیشگیری از قاچاق توجه شده است.در واقع قوانین مرتبط به مواد مخدر،یكی از عناصر تشكیل سیاست جنایی كشور نیز بشمار می روند كه باید متضمن پیشگیری و مبارزه  با جرائم،هردو،باشند.اما متأسفانه دركشورمابیشتربه جنبه تنبیهی و مجازات متخلفین تاكید شده است.مبارزه با مسئله مواد مخدر وحل آن بویژه در كشورهایی كه سطح فرهنگ عمومی پایین است و مردم دچار جهل می باشند،محتاج برنامه ریزی  جامع وفرا گیر است كه هدف  آن ارتقاع سطح آگاهی عمومی باشد ودر كنار آن نیز باید برنامه های اشتغال وتفریح جوانان وخانواده‌ها فراهم گردد.مجازات مرتكبین جرائم مواد مخدر بویژه معتادین باید به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود و بافرد معتاد به عنوان بیمار برخورد شود كه محتاج درمان ومراقبت است.بدیهی است مجازات قاچاقچیان بزرگ وسوداگران مرگ وتباهی امری دیگری است كه هیچكس مخالف آن نیست.اما متاسفانه از ابتدای قانون گذاری در ایران در باره مسئله مواد مخدر، نگاه مسئولین نگاه مجازات و تنبیه بوده است تا آموزش وكمك رسانی وپیشگیری .

تردیدی نیست كه مهمترین برنامه برای مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری است كه خود  مستلزم اجزاءِ گوناگونی از قبیل آموزش ایجاد اشتغال،برنامه‌های تفریحی وسرگرمی برای جوانان ومهمتر از همه مبارزه با علل گسترش مواد مخدرگفته اند مهمترین علت رو كردن به این مواد آن است كه شخص مواد مخدر را جایگزین كمبودها ودرمان هراسهاو شكستهای خود می داند وبرای التیام آلام درونی وكسب آرامش،آن‌را استعمال می كند.

بنابر این برای مبارزه با این مواد خانمان سوز وتباه كننده اولاً باید امنیت اجتماعی و فردی چنان فراهم باشد كه افراد ،دچار هراس وبیم از آینده یا محیط پیرامونی نباشند واحساس آرامش داشته باشند ودر مواردی كه شخص به دلایلی با چنین احساسی مواجه میشود وسائل وابزارهای لازم برای مقابله با ان فراهم باشد تا نیازی به پناه بردن به مواد مخدر نباشد .( پیشگیری )

وثانیاْ اگر فردی به دلایلی آلوده به مواد مخدر شد باید موجبات معالجه موثربه آسانی در دسترس باشد.(درمان)  

نوع فایل:word

سایز :27.3 KB   

تعداد صفحه : 14

دانلود شناخت انواع مواد مخدرو مضرات اعتیاد به آنها

امتیاز :


طبقه بندی: ،
شناخت انواع مواد مخدرو مضرات اعتیاد به آنها ,

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
تحقیق هویت

جهانی شدن، فناوری اطلاعات و انفجار اطلاعات باعث شده است تغییر در سازمان ها امری ثابت و مستمر باشد اطلاع از بافت فضایی كه درآن هویت یابی رخ می دهد و بر نتایج اثر می گذارد می تواند رهبران سازمانی را به دیدگاه هایی مجهز كند و

دانلود تحقیق هویت

تحقیق هویت
هویت 
هویت یابی 
هویت های فردی 
فرهنگ سازمانی 
هویت، فرهنگ 
تحقیق
جزوه
مقاله
پایان نامه 
پروژه 
دانلود پژوهش
دانلود تحقیق  
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه
دانلود پروژه
دسته بندی علوم اجتماعی
فرمت فایل doc
حجم فایل 30 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 41

تحقیق هویت

 

جهانی شدن، فناوری اطلاعات و انفجار اطلاعات باعث شده است تغییر در سازمان ها امری ثابت و مستمر باشد. اطلاع از بافت فضایی كه درآن هویت یابی رخ می دهد و بر نتایج اثر می گذارد 

می تواند رهبران سازمانی را به دیدگاه هایی مجهز كند و رویكردهایی رادر مقابل آنها قرار دهد كه با توجه به دینامیك متغیر سازمانی و مدیریت آن بر مبنای راهبردهای مبتنی بر ارتباطات شكل می گیرند(شرایم ،‌2002؛ تایلر، دوكرمر، 2005) علاوه بر این درك هویت و هویت یابی درسازمان ها باعث می شود رهبران سازمانی اقدامات همراه با دانش و اطلاعات را در خود توسعه دهند. رهبری اثر بخش تر در نتیجه ی اطلاعات از تفاوت های فردی در تعدیل روابط میان شیوه های رهبری و هویت یابی سازمانی توسعه یافته،‌ بر خروجی های مثبت سازمان ها با اعضای دارای هویت بالاتر اثر می گذارد(اپیتروپاكی و مارتین،‌ 2005،‌ون نیپربرگ، دوكرمرو هوگ، 2005) 

وقتی رهبران به عنوان اعضای نمونه در یك گروه معرفی و مشخص می شوند، اقدامات آنها اغلب به عنوان اقدامات منصفانه ومقتضی محسوب می گردد.(لیپونن،‌كویویستو و اولكونن، 2005) وقتی این هویت با دیگر متغیرهای تعدیل كننده نظیر وابستگی تركیب گردد، ادراك های سازمانی رهبر اثربخش تر خواهد بود (پیرو ،‌سیسرو، بونایتو، ون نیپر برگ و كروگلانسكی ، 2005)

درك هویت و هویت یابی چارچوبی را فراهم می سازد كه با استفاده از آن می توان فرآیند 

توسعه ای برای رهبران سازمانی فراهم ساخت.(لرد و هال، 2005)

درك وضعیت فعلی یك سازمان و چگونگی هویت یابی آن، چگونگی ساختاردهی مجدد و تخریب ساختارها در سازمان در هنگام نیاز به تغییر را دچار دگرگونی می سازد (رایدر، هاسلام و هاپكینز، 2005) و برای اینكه سازمان ها در بافت های فعلی مناسب باقی بمانند، بسیار اهمیت دارند.

در محیط های كاری چندفرهنگی و متنوع، درك دلایل و قابلیت های كاربرد فرآیند های هویت یابی و هویت موضوع پ‍‍ژوهش های متعدد قرار گرفته است.

پژوهش های انجام شده در سازمان هایی كه تركیب آنها شامل اعضایی از فرهنگ های جمع گرا و فردگرا بوده است. (یوكی ، 2003) از نظر جمعیت شناسی متنوع بوده است(بركلسیون ، 2000) یا از نظر وظایف متنوع بوده است(راندل و یایوسی ، 2003) ، همراه با پژوهش هایی كه بر اثر ارزشهای رقابتی و هویت های فردی در محیط كار متمركز بوده اند(هریوت و اسكات جكسون، 2002) بسیار مهم است. داشتن این دانش، رهبران را قادر می سازد با پویایی سازمانی چالش برانگیز و جدید جامعه جهانی و خلق سازمان های پیچیده بهتر مواجه شده و به شكلی مناسب عمل كنند.

اگرچه منشاء پژوهش های انجام شده از دو رویكرد جامعه شناسی و روان شناسی اجتماعی استفاده كرده اند امادر پژوهش های اخیر شباهت ها و تفاوت های هویتی به عنوان راهی برای هدایت اقدامات پژوهشی بوده است.(براون، 2001) و قدرت و توان توضیح سطح كلان(جامعه شناسی) و سطح فرد (روان شناسی اجتماعی) این سازه های نظری را افزایش می دهد.

استتس و بورك (2000) مدعی شده اند كه اختلاف ها در رابطه با تأكید ها است نه بر نوع آنها و توضیح می دهندكه چگونه یك نظریه ی تعمیم یافته به دست آورده اند. روان شناسان اجتماعی بر درك این كه «یك فرد كیست» تأكید می كنند در حالی كه جامعه شناسان به دنبال درك این هستند «یك فردچه می كند» یك نظریه جامع در رابطه با خود باید بودن و انجام دادن را در خود داشته باشد. دوكس و مارتین (2003) تلاش می كنند دیدگاه های خرد و كلان هویت و هویت یابی را از طریق ادغام شبكه های بین افراد در هنگامی كه نقش های هویتی خود را توسعه می دهند با طبقه بندی اجتماعی بافت هایی كه درون آنها،‌ جوانب  آنها ، جوانب گوناگون برجسته تر می شوند با هم ادغام كنند. سه عاملی كه آنها با هم تركیب می كند شامل بافت بزرگتر هویتی كه توسط آن عوامل مشخص می شود (نظیر ن‍ژاد یا جنسیت) قدرت هویت یابی و مشخصه های شبكه اجتماعی اشخاص و فرآیندی مذاكره در خصوص هویت است.

فرآیند مذاكره در خصوص هویت ، فرآیندی است كه تحت تأثیر مشخصه های برجسته و بارز موقعیت و جایگاه در گروه و سطح حمایت سازمان قرار می گیرد.

نوع فایل:word

سایز :30.4 KB    

تعداد صفحه : 41

دانلود تحقیق هویت

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تحقیق هویت ,

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
تهاجم فرهنگی

فرهنگ ، مانترین وجه زندگی بشر توصیف شده است در تعریف این منشور چندوجهی، دیدگاههای گوناگون متفکران و اندیشندان، دست یابی به یک فصل مشترک را دشوار می سازد

دانلود تهاجم فرهنگی

تهاجم فرهنگی
ترویج ملی گرایی 
فرهنگ
هجوم فرهنگی 
انقلابی فرهنگی 
تبلیغ ملی گرایی 
تحقیق
جزوه
مقاله
پایان نامه 
پروژه 
دانلود پژوهش
دانلود تحقیق  
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه
دانلود پروژه
دسته بندی روان شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 35 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 48

تهاجم فرهنگی  

 

مقدمه:

فرهنگ ، مانترین وجه زندگی بشر توصیف شده است. در تعریف این منشور چندوجهی، دیدگاههای گوناگون متفکران و اندیشندان، دست یابی به یک فصل مشترک را دشوار می سازد. اما در تعریفی نسبتاً عام فرهنگ را می توان مجموعه ای از معارف، اعتقادات، اخلاق و آداب و رسوم و نیز جهت گیری هایی برشمرد که در ابعاد مختلف، مسائل عمده ی هستی و حیات رابرای بشر وجوامع بشری معنا و مفهوم می بخشند. 

فرهنگ را میتوان روح بالنده ی بشر توصیف کرد. روح بی تابی که در تقابل مستمر جوامع انسانی، تاثیر می پذیرد و با خلق هویت واقعی  انسان جوهره ی او را عینیت می بخشند. فرهنگ،  دژ حیات یک ملت است که برفراز قله ی هستی یک ملت بنا می شود. فرهنگ صحیح، شخصیت فردی و اجتماعی بشر را شکل می دهد در سایه ی روشن هجوم اندیشه ها، رازهای سربه مهرزندگی را برای اوفاش می سازد و در تاریکی اوهام شمع پرفروغ چگونه بودن رابر می افزود. فرهنگ مبنایی است برای توجیه رفتار انسان، انسان ها برای توجیه کردن اعمالش در کارها باید به فرهنگ رجوع کنند. فرهنگ افعال انسان را تک به تک شکل می دهد. فرهنگ هر جامعه را ثقل معنوی ان اجتماع در مجموعه هستی نیز تعریف کرده است انقلاب اسلامی در متن و جوهره ی اصلی خویش انقلابی فرهنگی است. با توجه به واقعیات موجود، تشکیل در وجود تهاجم فرهنگی نشان دهندهی نوعی ضعف خصلتی و یا بینشی است. 

مخاطبان تهاجم فرهنگی

تهاجم فرهنگی واقعیتی است که  وجوه پنهان آن بسیار فراتر از تابعاد آشکار آن است به همین دلیل درک آن نیاز ضد دقت نظر و حساسیت ک امل به ارزش های انقلابی- اسلامی است. تهاجم فرهنگی مخاطبان خاص و عامی دارد که به دقت انتخاب شده اند و در قبلا هر یک از آنها روش های خاصی به کار گرفته می شود. در طیف اول انی مخاطبان، قشرهای تحصیل کرده و دانشگاهی و بهتعبیر دیگر کسانی قرار دارد که از دیدگاه سازمان دهندگان تهاجم فرهنگی، کادرهای آینده نظام محسوب می شوند. در گوره دوم مخاطبان هجوم فرهنگی غرب، توده های مردم به عنوان حامیان اصلی و بدنه ی نظام قرار دارند. تاسیس دانشگاه در کشور اگر چه می توانست در روند رشد و توسعه گام بلند ی باشد اما به دلیل خود باختگی طراحان آموزش عالی در برابر فرهنگ غرب و ضدیّت رژیم پهلوی با دین و مذهب، پایه گذار انحافی عمیق در کشور به ویژه در نسل دانشگاهی شد. تحلیل ها و واقعیاتی که بخشی از آنها بازگو شد، کارگزاران تهاجم فرهنگی ا به ااین جمع بندی رسانده است که انرژی عمده ی خود را بر روی قشرهای جوان و دانشگاهی یا مدیران آینده ی نظام را تحت تاثیر معیارهای مورد نظر غرب قرار دهند و از این طریق منافع خود را تامین کنند. برای تغذیه فکری غیردانشگاهی قشرهای تحصیل کرده و تکنوکرات ها نیز در چهارچوب سناریوی کلی تهاجم فرهنگی، ورشهایی پیش بینی شده است. در مجموعه ی این روشها نشریات تبلیغ کننده یا ررزش های لیبرالیستی جایگاه ویژه ای دارند. برای طیف دوم ماطبان تهاجم فرهنگی یعنی توده های مردم نیز، مبلغّان و مروّجان فرهنگ واحد جهانی سرمایه گذاری هنگفتی کرده اند. مردم مسلمان در واقع عقبه ی انقلاب اسلامی به شمار می آیند و دشمن درصدد است با بمباراه فرهنگی- تبلیغاتی این عقبه و تغییر ارزش های اسلامی- انقلابی آن، تکیه گاه استراتژیک را از بین ببرد. 

اهداف تهاجم فرهنگی

تهاجم فرهنگی در کلیت خود اهداف متعددی را دنبال می کند که هریک از آنها بر مبنای در جه ای اهمیت و اولویت، بخشی از سناریوی هجوم فرهنگی غرب را به خود اختصاص داده اند. اما آنچه در جوهره ی تمامی این اهداف جاری است ضریب با دین و مذهب است. خمینی کبیر به عنوان رهبر ملّت مسلمان ایران در تمامی مراحل شکل گیری، پیروزی و استمرار نهضت، کلیه ی مواضع، تاکتیک ها و استراتژیک انقلاب را از متن و جوهره ی دین استخراج می کرد و این وقعیت از همان آغاز، سلطه گران را سخت در اندیشه رو برد. صلابت  امام خمینی در پایداری و استقامت در برابر تمامیت کفر و شرک و نفاق، د رحقیقت تجلّی قدرت دین و هدایت زندگی بشر و جلوه ای از نفوذ فوق العاده ی علمای بیدار اسلام در توده های ملّت بود که معاندان با نهضت اسلامی را نیز وادا به اعتراف کرده است. نظریه پردازان ه جوم فرهنگی قطب های قدرت، به ترویج جدایی  دین از سیاست به عنوان زمینه ساز تحقق اهداف ضد اسلامی- ایران خود به ویژه از راه های غیرمستقمی، امید فراوان بسته اند. 

از دیگر اهداف تهاجم فرهنگی غرب و روشنفکران وابسته به مبانی انقلاب اسلامی ترویج جدایی دین از سیاست است. تاریخ نشان می دهد که هرگاه ملت های مسلمان با درک عیمق از اصول اسلامی، حضور در صحنه ی سیاست را بر خود ؟؟؟ دانسته اند و د رپرتو اسلام به حل مشکلات خود اندیشیده اند، ارتقای کیفی و رند پیشرفت واقعی آن جامعه نیز شتاب محسوس یافته است. سلطه گران تاریخی نیز بر همین مبنا، همواره تلاش کرده اند از توجه مسلمانان به مسائل سیاسی جلوگیری کنند و دین اسلام را در محدودة احکام و عبادات فردی محصور سازند؛ اما تجربه ی اساسی ملت مسلمانان ایران در اعتقاد به یگانگی دین و سیاست که سرنگونی رژیم ستمشاهی و تاسیس حکومت  اسلامی را به دنبال آورد، نظریة یگانگی دین و سیاست را در ساله های پس از پیرورزی انقلاب به تدریج در افکار عمومی ملّت های مسلمان نفوذ داده و منشأ بیداری و تحرّک و قیام شده است. نظریه پردازان هجوم فرهنگی قطب های قدرت، به ترویج جدایی دین از سیاست به عنوان زمینه ساز تحقق اهداف ضد اسلامی – ایرا خود به ویژه از راه های یغرمستقیم، امید فاوان بسته اند. 

« خط نفوذ» عنوانی استکه صاحب نظران برای تبیین خط مشی اجرایی تهاجم هنگی غرب برگزیده اند. بر اساس این خط مشی، عناصری که ناخودآگاه یا خودآگاه به دام ترویج اندیشه های غربی لغزیده اند، در مراکز مختلف علمی، فرهنگی، ا جتماعی، اقتصادی و سیاسی شناسایی می شوند و مورد حمایت مستقیم یا غیرمستقیم قرار می گیرند. هم زمان عناصر مورد نظر در حرکتی بعلی و نامحسوس تلاش می کنند به این گونه مراکز نفوذ یا بندو بدون ایجاد حساسیت، به طور غیرمستقیم به ترویج روش هایی بپردازند که در نهایت، ارزش ای اسلامی و انقلابی را کم رنگ می سازد. به موازات این اقدامات، نشریات و مطبوعات روشنفکری وابتسه در داخل کشور نیز فعال هستند و پدیده هایی را که در عمق تفکرات خود و امدار لیبرالیسم و اومانیسم هستند تقویت می کنند این روش اجرایی به طور عمده تحقق اهدافی را دنبال می کند که در این مجموعه مورد بررسی قرار می گیرد.  غفلت و تسامح در برابر آثار رو به افزایش خط نفوذ در برخی سازمان ها و دستگاه ها و نیز در عرصه مطبوعات کشور بی شک به طراحان هجوم فرهنگی غرب فرصتی پیش از گذشته می دهد. 

نوع فایل:word

سایز :35.1 KB  

تعداد صفحه : 48

دانلود تهاجم فرهنگی

امتیاز :


طبقه بندی: ،
تهاجم فرهنگی ,

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
واقع گرایی یعنی تحریف واقعیات

اگر چنانچه جیمز ادعا می كند « درمان واقع در مسیر صواب هنوز هم مستقل ترین انعطاف پذیرفتن و غول آسانترین نوع ادبی است » واژه ی رئالیسم هم كه در بحث رمان از آن فراوان سخن می رود بی گمان باید مستقل ترین و انعطاف پذیرترین و غول آسانترین نوع اصطلاح در نقد ادبی باشد

دانلود واقع گرایی یعنی تحریف واقعیات

واقع گرایی یعنی تحریف واقعیات
واقع گرایی 
تحریف واقعیات
رئالیسم
واقعیت 
دموكرات
تحقیق
جزوه
مقاله
پایان نامه 
پروژه 
دانلود پژوهش
دانلود تحقیق  
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه
دانلود پروژه
دسته بندی روان شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 29 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 17

واقع گرایی یعنی تحریف واقعیات

 

گفتار اول: پیش درآمد :

اگر چنانچه جیمز ادعا می كند: « درمان واقع در مسیر صواب  هنوز هم مستقل ترین انعطاف پذیرفتن و غول آسانترین نوع ادبی است » واژه ی رئالیسم هم كه در بحث رمان از  آن فراوان سخن می رود. بی گمان باید مستقل ترین و انعطاف پذیرترین و غول آسانترین نوع اصطلاح در نقد ادبی باشد  

به راستی كه واژه ی رئالیسم با استقلال ظاهری اش از هر توصیف صوری و محتوایی و با انعطاف پذیری مهار ناپذیرش عجوبه ای است كه اغلب اشخاص احساس می كنند. بدون آن هم می توانند راحت سر كنند نكته ای كه دقیقاً نشان دهنده ی بی ثباتی مزمن این واژه است تمایل شدید آن به جذب این با آن كلمات توصیفی است كه حكم تكیه گاه معنایی را پیدا      می كنند. خواننده لازم نیست وقت زیادی را صرف تورق  تألیفات انتقادی كند تا به كلمات توصیفی برسد از قبیل: 

رئالیسم آرمانی، رئالیسم انتقادی، رئالیسم استمراری، رئالیسم بدبین ، رئالیسم بویا ، رئالیسم تجمعی، رئالیسم خارجی ، و انواع دیگر آن از قبیل . خوش بین . ذهنی ، رمانتیك روان شناختی، روزمره ، سوسیالیستی ، شاعرانه، صوری، طنز آلود، عینی ، فانتزی ، هجایی و رئالیسم ناتورالیستی و ملی اشاره كرد. 

بسیاری از این ها در كتاب حرج بكر كه مجموعه ای انسانی در مورد رئالیسم است        پراكنده اند  والنر  لاشی در كتابش « رئالیسم در رمان معاصر» رئالیسم های مختلف را دست بندی كرده است . رئالیسم چوپانی شاتو برچان، رئالیسم روحانی دو آمیل ، رئالیسم خود كاوانه ی پروست و حتی رئالیسم كلان شهری ژول روهن. 

پس هم می توان این سخن و پیشنهاد معقول بكر را جدی گرفت كه : 

« برای تسهیل گفتگو بهتر است از این به بعد روی هر اتفاقی كه افتاد اسم تازه ای بگذاریم و آن را با گونه یا شكل دیگری از واژه ی رئالیسم نام گذاری نكنیم » 

و هم سخن منتقدی را كه  با كمی ناشكیبایی می گوید: 

من نمی خواهم همچون خر در گل تعریف های مختلف واژه ی رئالیسم بمانم واژه ی رئالیسم در واقع حكم بزهكاری را دارد كه نویسندگان یا با قرار دادن آن تحت مراقبت كلمات دیگر یا با زدن دستبند گیومه بر دستها بشر بی اعتمادی خود را به رفتار آن نشان داده اند. ارتگا امی گایست كه او علی الاصول راه دوم را برگزیده است : « من اكنون نمی توانم وارد بحث  اصطلاح بغرنجی شرح كه همیشه برای مظلوم  نشان دادنش آنرا داخل گیومه

 قرار داده ام» . 

رئالیسم اصطلاحی است كه از فلسفه به حوزه ی نقد راه پیدا كرده است. آن هم در وضعیتی كه بر اثر خونریزی های ناشی از نبودهای پیشین ضعیف شده است. پس ما ابتدا باید دست كم طرفین جنگ را بشناسیم به هر حال شاید به نظر می رسد كه رئالیستی (ولو نابرابر) دل به دو دلبر ایدئالیسم و ماتریالیسم سپرده است، تعهد شر را به واقعیت از یاد بوده است و دلیلش این است كه خود مفهوم واقعیت نیز در ذهنیت معاصر بی آبرو شده است. این ما را به سرچمشه ی مشكلاتمان می رساند فیلیپ او می گوید : « دیگر به دون مسلم و فخر كردن واقعیت نمی توان از شیوه های واقع گرایانه استفاده كرد» بو فارد برگانزی در سمپوزیومی كه اخیراً برگزار شده است می گوید كه امروزه ما نمی توانیم مثل تولستوی بنویسیم ، « چون واقعیت برای ما معنی مشتركی ندارد» این موضع خائنانه را فیلسوفان به دیده ی تحقیر        می نگرند همه می دانیم كه امروزه فلسفه هر گونه ادعایی را نسبت به آنچه كه زمان نخستین كاركرد آن به شمار می آمد كنار گذاشته است. و به یك كاركرد جنبی، بعضی بررسی نفس امكان شناخت، بسنده كرده است. پس فلسفه تا حد شناخت شناسی كوچك شده است. 

ادوین بسیبل هولت از رئالیست های نو می گوید كه « اینكه واقعیت چیست چندان مورد علاقه من نیست » با این همه می بینیم كه برخی نویسندگان همچنان برای پیدا كردن نوعی ثابت در معنی تلاش می كنند‎، در حالیكه دیگران از آن فاصله می گیرند. نمونه های البوت ، جویس و لارنس نشان دهنده ی اختلاف نیت ها در ارایه واقعیت است. 

نوع فایل:word

سایز :29.0 KB   

تعداد صفحه : 17

دانلود واقع گرایی یعنی تحریف واقعیات

امتیاز :


طبقه بندی: ،
واقع گرایی یعنی تحریف واقعیات ,

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
نیازهای اجتماعی نوجوانان

چنان كه اشاره شد نوجوانان به جلب محبت و دوستی همتایان بیش از هر چیزی اهمیت می دهند ؛ می كوشند افراد گروه مورد علاقه شان آنان را بپذیرند یا به اصطلاح قبول داشته باشند

دانلود نیازهای اجتماعی نوجوانان

نیازهای اجتماعی نوجوانان 
نیازهای اجتماعی 
نوجوانان 
رشد شخصیت نوجوانان 
آسیبهای اجتماعی
بیداری جنسی 
جامعه ستیزی 
بزه كاری 
انحرافات جنسی 
تحقیق
جزوه
مقاله
پایان نامه 
پروژه 
دانلود پژوهش
دانلود تحقیق  
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه
دانلود پروژه
دسته بندی روان شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 20 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 13

نیازهای اجتماعی نوجوانان 

 

چنان كه اشاره شد نوجوانان به جلب محبت و دوستی همتایان بیش از هر چیزی اهمیت می دهند ؛ می كوشند افراد گروه مورد علاقه شان آنان را بپذیرند یا به اصطلاح قبول داشته باشند. به این جهت غالباً مانند آنان آرایش می نمایند، لباس می پوشند و رفتار می كنند. آنچه برایشان مهم است سازگاری و هماهنگی با رفتار گروه همتایان است. جلب رضایت پدر و مادران گاهی در درجة دوم اهمیت قرار می گیرد. 

بر اثر بیداری جنسی ، نوجوانان برای جلب نظر جنس مخالف و ابراز شخصیت نه تنها به حفظ ظاهرشان می پردازند بلكه در رفتار افراد خانواده و در وضع منزلشان نیز اظهار نظر      می كنند. همچنین از مقام و منزلت منسوبان و نزدیكان و موفقیتهایشان احساس غرور و سربلندی می كنند .

جامعه ستیزی و بزه كاری 

نخستین پدیده های جامعه ستیزی یا رفتار ضد اجتماعی از دورة نوباوگی در كودكان آشكار می شوند پدر و مادران یا معلمانی كه بیش از توان و استعداد كودكان انتظار دارند ، یا آنكه آزادی و ابتكارشان را محدود می سازند و مقررات خشك و سختی را به آنان تحمیل       می كنند روح پرخاشگری و عصیان را در آنان تقویت می كنند . در این حالت است كه كودك كینة پدر و مادر را به دل می گیرد و نه تنها نسبت به مقررات خانواده بلكه به قراردادها و مقامهای اجتماعی نیز بد بین و خرده گیر می شود و در همین دورة كودكی است كه پایه های جامعه ستیزی و بزه كاری نوجوانان ریخته می شود.

اینكه بعضی ها اظهار می كنند نوجوانی دورة بزه كاری و رفتارهای ضد اجتماعی است موضوعی قابل بحث است. این نظر را نمی توان دربارة همة نوجوانان نعمیم داد. دلیل افزایش بزه كاری در این دوره شاید آن باشد كه چون نفوذ پدر و مادران در نوجوانان كاهش می یابد و نو جوانان به كامجویی و لذت طلبی گرایش دارند دسته هایی بوجود می آورند و رفتارهایی مبنی بر جامعه ستیزی پیشه می كنند. رفتارهای ضد اجتماعی نوجوانان بستگی به نوع محرومیت و جامعة آنان دارد . نوجوانان بزه كار شهری به انواع دزدی ، حتی سرقت اتومبیل ، پخش و مصرف مواد مخدر و جز آن دست می زنند. اگر پدر و مادران نتوانند در رفتار و كردار نوجوانان نظارت كنند و آنان را افرادی سازگار و جامعه پذیر سازند، جامعه از راه قانون آنان را تنبیه خواهد كرد.

در این دوره نوجوانان بهتر از دوره های پیش می توانند آن گونه احساسات و خواستهایی را كه قبلا با مخالفت والدینشان روبرو می شد  ابراز دارند و به مرحلة اجرا در آورند . بیشتر آنان ارزشها و میراث فرهنگی خودشان را قبول دارند ، چنان كه می كوشند دربارة آنها معلومات لازم را كسب كنند و آرزومندند كه با تامین آینده اطمینان بخش ، كار ثابت و انتخاب همسر ، خانه و خانواده أی تشكیل دهند . بعضی از آنان در این زمینه موفقیتهای چشمگیری به دست می آورند و برخی به واسطه دوستان نامطلوب ، كجرویهای مستمر و اعتیادهای بنیان كن ، آینده و احیاناً سلامتشان را از دست می دهند  . برخی دیگر در حد وسط قرار می گیرند. مختصر  آنكه دورة بحرانی نوجوانی نقطة عطفی در زندگی هر كس به شمار می رود نوجوانان را باید با هوشیاری كامل و شیوه های خردمندانه راهنمایی و یاری كرد ، و گر نه هر نوع               بی احتیاطی و سهل انگاری برای آنان ، خانواده شان و جامعه زیان بار خواهد بود.

رشد شخصیت نوجوانان 

شخصیت عبارت از مجموعه گرایشها و حالتهای رفتاری است كه كم و بیش وضع ثابتی دارند و فرد در قبال اوضاع ، مسایل و رویدادهای محیط خود احساسات ، نگرشها و واكنشهای خاصی نشان می دهد. حالت های رفتاری یا به اصطلاح شخصیت ، از راه تقلید و تایید همگان حاصل می شود این حالتها گاهی صفات شخصیت نیز نامیده شده اند و بسیاری از آنها در سن ده سالگی تجلی می كنند. بر اساس صفات و رفتارهای خاص كودكان در ده سالگی می توان پیش بینی نمود كه در بزرگسالی دارای چه شخصیتی خواهند بود. شك نیست كه فرد در سراسر زندگانی خویش همواره دستخوش دگرگونی های واقع می شود اما صفات اصلی شخصیت و ویژگی های رفتاری او از كودكی یا آغاز نوجوانی طرح ریزی می شوند. اگر جامعه پیوسته در فرد نمایان می گردند و تنها موقعی تغییر می كنند كه در نحوة پاداش و معیارهای اجتماعی دگرگونی های فراوانی پدید آمده باشند. 

نوع فایل:word

سایز :20.8 KB 

تعداد صفحه : 13

دانلود نیازهای اجتماعی نوجوانان

امتیاز :


طبقه بندی: ،
نیازهای اجتماعی نوجوانان ,

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان

صحبت کردن در باره جنسیت برای اغلب والدین کاری دشوار استوالدین یا نگران زیاد گفتن هستند و یا کم گفتن ویا نگران گیج کردن بچه های خود

دانلود سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان

سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان
سلامت جنسی 
مسائل جنسی 
جنسیت 
هویت جنسی 
مهارتهای زندگی  
عزت نفس 
تحقیق
جزوه
مقاله
پایان نامه 
پروژه
دانلود تحقیق  
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه
دانلود پروژه
دسته بندی روان شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 17 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 20

سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان

 

مقدمه :

صحبت کردن در باره جنسیت برای اغلب والدین کاری دشوار است.والدین یا نگران زیاد گفتن هستند و یا کم گفتن ویا نگران گیج کردن بچه های خود. بسیاری از والدین هم فکر میکنند که اگر در باره مسائل جنسی با کودکان خود صحبت کنند افکار جنسی را در ذهن های کوچک آنها پرورش میدهند و با این کار بچه ها را به تجربه های جنسی تشویق میکنند. بعضی از والدین دیگر نیز فکر میکنند که اگر کودکشان سوال نمی کند یا علاقه خاصی نسبت به موضوع نشان نمیدهد به این علت است که هنوز خیلی کوچک است یا اصلا به موضوع علاقه ندارد. والدین فکر میکنند که اگر کودکشان در ظاهر بیعلاقه است ،لابد هنوز آمادگی لازم را ندارد  و یا بدتر از آن شاید نیازی به دانستن ندارد.ولی بچه ها حتما سوال دارند . شاید نمی دانند که چگونه بپرسند و یا شاید بی میلی والدین خود را نسبت به پاسخ گفتن به چنین سوالاتی احساس میکنند. کودکان در چنین موقعیت هایی هنگام برخورد با موضوعات مربوط به جنسیت، از والدین خود رو میگردانند. بنابراین مسئولیت شما این است که حرف بزنید و اجازه ندهید که ناراحتی خودتان یا سکوت فرزندتان مانع باز کردن باب گفت و گو بشود. نزد فرزندتان اعتراف کنید  که سخن گفتن در باره جنسیت گاهی با شرم و حیا همراه است چون موضوع خیلی حساس و خصوصی است و همین میتواند زمینه مشترکی باشد تا گفت و گویتان را آغاز کنید. به یاد داشته باشید که لازم نیست همه اطلاعات را یکجا دراختیار او بگذارید. فراگیری آموزش جنسی نیز مانند دروس ریاضی و علوم باید به تدریج و در طی زمان صورت گیرد. از مفاهیم پایه ای شروع کنید و همگام با رشد کودکتان که قدرت درک او نیز برای دریافت جزئیات بیشتر میشود، بر میزان مفاهیم پایه بیفزائید.

شما چه به طور جدی در باره جنسیت با فرزندتان صحبت کرده باشید یا نه ، باید بدانید که روند غیر رسمی آموزش جنسی آنها از همان لحظه تولد آغاز شده است . شما والدین از همان موقع ، جنسیت  آنها را با نحوه برخوردتان ، چگونگی پاسخگوئی به نیازهای آنها و با الگوی رفتاری خود پرورش داده اید. توجه به این نکنه مهم است که کودکانتان در تمام این مدت بدون کمک مستقیم شما  چیزهائی در باره جنسیت آموخته اند و روند 

یادگیری آنها _ چه بخواهید در آن نقش فعالی داشته باشید و چه نخواهید _ در آینده ادامه خواهد یافت.

 

والدین مسئولیت آموزش جنسی فرزندان خود را بر عهده دارند و نخستین قدم برای آنها در انجام این امر، آموزش دادن به کودکان در زمینه اصول اولیه جنسیت است اما بسیاری از والدین از پیچیدگیهای واژه جنسیت درک روشنی ندارند و اغلب آن را با جنس اشتباه میگیرند. جنسیت چیزی بیش از جنس یا هویت جنسی است و در رشد هر فرد نقشی حیاتی ایفا میکند. درک جنسیت شامل درک چگونگی کارکرد بدن انسان به ویژه چگونگی تولید مثل است .جنسیت علاوه بر آن شامل گستره ای از مفاهیم مربوط به روابط انسانی ،مهارت های زندگی فردی ، هویت جنسی و برخی از مسائل بهداشتی نیز هست .

جنسیت سالم  همراه با مجموعه ای از ارزش ها و اخلاقیات به زندگی جهت و هدف میبخشد. بچه ها نیازمند موقعیتهائی هستند که در آن مهارتهای زندگی را بر اساس اصول اخلاقی خود بیاموزند و تمرین کنند. تصمیم گیری مسئولانه ، بیان احساسات و نیازها و مذاکره هنگام اختلاف نظر ، مهارت های ضروری زندگی موفق بزرگسالان است . این مهارتها اساس حفظ و افزایش عزت نفس را در کودکان به وجود میاورد و به تضمین زندگی سالم آنها کمک میکند.

جامعه و خانواده علاوه بر تاثیر بر رفتار کودکان ، به آنها در زمینه نقش جنسی نیز آموزش میدهد. نقش جنسی در برگیرنده حیطه تمام رفتارهائیست که به مرد بودن یا زن بدن فرد مربوط میشود. نقش جنسی دیکته شده از سوی جامعه میتوند بر تصمیم گیریهای کودکان درباره نحوه روابط وسلامت خود در آینده تاثیری عمده و جدی به جا بگذارد. بچه ها در خصوص درک نگرش والدین و جامعه نسبت به ارزشها و عقاید مربوط به جنسیت بسیار تیزبین هستند. والدین هر چه نسبت به خود و هویت جنسی خود احساس بهتری داشته باشند راحت تر میتوانند جنسیت خود را فرافکنی کنند.

عامل دیگری که بر جنسیت کودکان تاثیر میگذارد ، وجود رسانه هاست . تلویزیون ، مجلات و بازیهای ویدئوئی همواره نگرش هایی را ارائه میکند که درون چارچوب ذهنی کودک جا میگیرد. ممکن است این پیامها با ارزشهای خانوادگی افراد مختلف هماهنگ نباشد. والدین باید هم در خانه وهم در سطح اجتماع درباره کیفیت و محتوای رسانه هایی که بچه ها را تحت تاثیر قرار میدهند موضع گیری کنند. برخی رسانه ها به طور کلی بیش از حد بر روابط جنسی تاکید دارند و پیامهای گیج کننده ، متضاد و گوناگونی به بچه ها ارائه میدهند ، لذا تاثیر رسانه ها بر ساختار شخصیتی کودکان بسیار شدید است.

کلیدهای جنسیت سالم عبارتند از :

-   همه انسانها با ظرفیت تجربه احساسات جنسی به دنیا میایند.

-   بچه ها از لحظه تولد موجوداتی جنسی اند.

-   جنسیت سالم بخشی حیاتی از عزت نفس کودک را تشکیل میدهد.

-   رفتار شما به عنوان پدر ومادر، الگوئی قابل توجه برای رشد جنسیت فرزندان است.

-   ارائه دادن اطلاعات مناسب با مرحله رشد کودک ، برای درک جنسی او از دنیا ضروری است.

-   جنسیت هم بر جنبه های جسمی تاثیر دارد و هم بر جنبه های عاطفی همچون روابط ، مهارتهای زندگی و مهارتهای تصمیم گیری.

-    کودکان از رسانه ها همسالان خود و به طور کلی از جامعه در باره جنسیت اطلاعات کسب میکنند. اغلب والدین لزوماً با تمام این اطلاعات موافق نیستند اما باید کودکان را برای رویاروئی

با این اطلاعات آماده کنند.

-    والدین باید پیامهای روشنی در باره ارزشهای خانوادگی و نگرش های خود در باره جنسیت به فرزندان خویش ارائه دهند.

نوع فایل:word

سایز :17.5 KB   

تعداد صفحه : 20

دانلود سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان

امتیاز :


طبقه بندی: ،
سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان ,

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
گزارش كارآموزی در کارخانه فولاد مازندران

كارخانه حدود 150 پرسنل دارد كه متشكل از اداری و كارگران است كه در سه شیفت مشغول به كار می باشند 14 الی 6 و 22 الی 14 6الی 22 و حدود 10 نفر دز دفتر مركزی مشغول به كار می باشند

دانلود گزارش كارآموزی در کارخانه فولاد مازندران

گزارش كارآموزی
کارخانه فولاد مازندران
گزارش كارآموزی در کارخانه فولاد مازندران
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی متالوژی
فرمت فایل doc
حجم فایل 23 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 37

گزارش كارآموزی در کارخانه فولاد مازندران


آشنایی با مكان كارآموزی

كارخانه فولاد مازندارن شاخه ای از فولاد طبرستان است .

دفتر مركزی آن به این آدرس : تهران – خیابان شریعتی ، قلهك بالاتر از یخچال كوچه سجاد پلاك 5 طبقه دوم جنوبی شماره 5 – تلفن و فاكس 50 ، 2001749 – 2002408

كارخانه فولاد در محیطی به مساحت 4 هكتار قرار دارد .

موقعیت جغرافیایی كارخانه : كارخانه در شمال ایران در استان مازندارن قراردارد .

آدرس كارخانه : بین ساری و نكاه كیلومتر 4 جاده اسلام آباد

كارخانه حدود 150 پرسنل دارد كه  متشكل از اداری و كارگران است كه در سه شیفت مشغول به كار می باشند . 14 الی 6 و 22 الی 14 6الی 22 و حدود 10 نفر دز دفتر مركزی مشغول به كار می باشند .

ساعت كار این كارخانه به این صورت بود كه 6 الی 8 كار 8 الی 30/8 صبحانه  30/8 الی 11 كار ، 11 الی 12 ناهار ، 12 تا 30/13 كار و 30/13 تا 14 نظافت شخصی – زمینه فعالیت كارخانه تولید قطعات ریختگی است .

كارخانه فولاد تحت پوشش صنایع معادن و فلزات قرار دارد .سوله شماره 1 : این سوله حاوی انواع مدلها می باشد .

سوله شماره 2 : این سوله شامل قسمتهای زیر می باشد .

1-                قسمت قالبگیری كه همان ابتدا سوله سمت چپ قرار دارد .

2-                 قسمت تغذیه گیری كه همان ابتدا سوله سمت راست قرار دارد .

3-                قسمت ماهیچه گیری كه در همان ابتدا سوله كنار قسمت تغذیه گیری قرار دارد .

4-                 قسمت درجه ها در سمت راست بالاتر از ماهیچه گیری است .

5-                 قسمت قراردادن قالبها برای ذوب ریزی بعد از قسمت قالبگیری است.

6-                 كوره قوس وسط سوله قرار دارد .

7-                 قسمت تخلیه درجه ها در انتهای سوله قرار دارد .

سوله شماره 3 : این سوله مخصوص تمیز كاری و عملیات حرارتی است .

1- ابتدا سوله سمت راست قسمت سنگ زنی دستی است .

2- ابتدا سوله سمت چپ قسمت قرار دادن قطعات نهایی است .

3- بالاتر از قسمت b قسمت سنگ آویزان است .

4- بالاتر از قسمت c قسمت جوشكاری است .

5- بالاتر از قسمت d یك حوضچه قرار دارد .

6- بالاتر از قسمت e 4 كوره عملیات حرارتی قرار دارد .

7-بالاتر از قسمت a قسمت جدا كردن تغذیه هاست .

8-                بالاتر از قسمت h یك استخر آب وجود دارد .

9-                 ته سوله هم یك دستگاه مته برقی وجود دارد .

سوله شماره 4 : این سوله انبار كارخانه است .

سوله شماره 5 : این سوله تازه در حال ساخت است و هنوز تكمیل نشده است .

ساختمان 1 : ساختمان اداری كارخانه است .

ساختمان 2 : ساختمان غذاخوری و درمانگاه و آزمایشگاه است .

ساختمان 3 : قسمت تولید گاز co2 و قسمت مكانیك و برق كارخانه در این قسمت می باشد .

ساختمان 4 : نگهبانی

در گزارش بنده سعی شده است از اولین مرحله تولید قطعه تا مرحله تائید قطعه و تحویل به مشتری مورد ارزیابی قرار بگیرد و به نوبت در هر قسمت توضیحی درباره كاركرد آن قسمت و احیاناً پیشنهادی جهت رفع نواقص ارائه شود .

البته شایان ذكر است كلیه مطالبی كه بنده متذكر شده ام بر اساس مشاهدات 45 روز بوده كه با آن برخورد نموده ام .

نحوه كلی تولید در این كارخانه به این صورت است كه :

بر اساس سفارشی كه گرفته می شود . بعد از دریافت نقشه مدل ، مراحل زیر صورت می گیرد  :

در مرحله اول در قسمت مدلسازی مدل را بر اساس نقشه آماده كرده

مرحله دوم مدل ساخته شده به قسمت قالبگیری برده می شود .

مرحله سوم بر اساس مدل ماهیچه ها و تغذیه های مربوط به آن  را آماده كرده . كار به این صورت است كه در یك شیفت ماهیچه گرفته می شود در شیفت بعد مدل قالبگیری می شود و در شیفت بعد از آن ذوب آماده شده و ریخته می شود . البته نوع ذوب بر اساس سفارش آماده می شود .

در مرحله چهارم پس از قالبگیری ، قالب را به قسمت ذوب ریزی برده و

در مرحله پنچم ذوب پس از آماده شدن توسط كوره قوس سپس در قالبها ریخته         می شود .

و در مرحله ششم قالبها را به قسمت تخلیه درجه ها برده و بعد از جدا كردن قطعه از ماسه ، قطعه را به قسمت عملیات حرارتی برده

در مرحله هفتم بعد از عملیات قطعه را به قسمت تمیز كاری برده

و در مرحله هشتم در قسمت تمیز كاری  بعد از اتمام تمامی كارهای لازم قطعه آماده شده را به قسمت قطعات آماده برده و از انجا بارگیری می شود و تحویل سفارش دهنده داده می شود .

قسمت قالبگیری

روشی كه در اینجا استفاده می شود روش قالبگیری co2 می باشد  .

ماده دیر گداز + چسب + فعال كننده چسب + سایر مواد

ماسه سیلسی + سیلیكات سدیم + گاز co2 + .. .

پس از تهیه قالب به منظور ایجاد استحكام كافی از قالب آن را تحت دمش گاز co2 قرار می دهند تا باعث اتصال ذرات ماسه یه یكدیگر می شود .

از مزایای این روش : 1- دقت ابعادی و صافی سطح خوب

2- قابلیت شكل پذیری خوب

معایب این روش : 1- استحكام باقی مانده زیاد

2- عمر مفید كم (جذب گاز از محیط)

این روش برای مدلهای صفحه ای بیشتر استفاده می شود چون استحكام زیاد آن باعث می شود تا صفحه كمتر خم شود . در بخش قالبگیری برای تهیه قالبی با توجه به قطعه مورد نظر به مواد زیر نیز احتیاج داریم :

1-       مدل (بر اساس قطعه مورد نظر) 2- درجه 3- ماسه 4- گاز co2 5- تغذیه  6- راهگاه 7- ماهیچه (بر اساس قطعه مورد نظر ) 8- پودر سپاریت 9- سیخ …

مدلهای مورد استفاده در این قسمت در قسمت مدلسازی آماده می شود .

مدلهای مورد استفاده عبارتند از : 1- مدلهای یك تكه 2- مدل صفحه ای با سیستم راهگاهی 3- مدل همراه قطعه آزاد

مدلها از لحاظ جنس به صورت فلزی و چوبی می باشند .

نحوه قالبگیری مدل صفحه ای به این گونه است كه تای رو و زیر مدل روی صفحه چوبی قرار دارد و راهگاه فرعی آن روی صفحه چوبی در نظر گرفته شده است و هر دو تای جداگانه قالبگیری می شود و بعد از اتمام كار روی هم قرار می گیرند .

درجه : جعبه ای است فلزی كه حاوی ماده قالبگیری است و قالب به كمك آن تهیه می شود . درجات تای رو زیر را تشكیل می دهند . تعداد درجات در هر تای ممكن است متفاوت باشد . كوچكترین درجه ای كه در كارخانه موجود بود حدوداً به اندازه 1*1 و بزرگترین آن 2*2 است .

انواع ماسه مورد نیاز برای قالبگیری :

1-                  ماسه سیلیسی : این ماسه عمده آن حاوی اكسید سیلسیم است و دمای زینتر آن 171 درجه سانتیگراد .

ماسه سیلیسی را بعد از مصرف ماسه كرومیی روی قالب استفاده می كنند . ماسه سیلیسی توسط دستگاه میكسر ماسه سیلیسی با چسب سیلیكات سدیم مخلوط شده و آماده استفاده می شود .

ماسه سیلیسی طبیعی تا 20 % خاك رس دارد ولی ماسه سیلیسی مصنوعی كمتر از 2 % خاك رس دارد .

ماسه سیلیسی دارای انبساط زیاد می باشد كه با اضافه كردن یك سری مواد از انبساط آن می كاهیم .

تركیبات شیمیایی قابل قبول برای ماسه های سیلیسی درجه 1 :

sio2   Al2o3     اكسید آهن    اكسیدهای قلیایی خاكی       اكسیدهای قلیایی

96%     5/1%          1%                    75/. %                         1%

این نكته حائز اهمیت است كه ماسه سیلیسی را نباید محكم كوبید به دلیل انبساط آن .

2- ماسه كرومیتی : fecr2o3   1- دمای زینتر این ماسه 1900 – 1780 درجه سانتیگراد می باشد .2-  رنگ این ماسه سیاه است .  3- این ماسه دارای پایداری بالایی در دماهای بالا می باشد . 4- خاصیت مبرد بودن هم دارد .

ماسه كرومیتی روی سطح مدل را می پوشاند . این ماسه در دستگاهی به نام میكسر ماسه كرومیتی درست می شود .

2-                  ماسه 171 : كاربرد آن نسبت به 2 ماسه دیگر خیلی كم است . رنگ این ماسه خردلی است .


نسبت ماسه و چسب :

در بعضی از روزها دیده شد كه این نسبت رعایت نشده و ماسه یا كم چسب بوده یا بسیار پر چسب و نسبت تركیبی رعایت نشده است . اگر ماسه كم چسب باشد از چسبندگی كمی برخوردار است و با مالیدن دست به روی قالب ذرات ماسه از سطح قالب جدا می شوند و در نتیجه از استحكام كافی برخوردار نمی باشند  و در هنگام خروج مدل بیشترین اثرات این حالت را مشاهده خواهیم كرد . یعنی اینكه مدل قسمتی از قالب را نیز به همراه خود كنده و باعث معیوب شدن قالب می گردد و درقسمت مونتاژ كار بیشتری را طلب می كند .

اگر پرچسب باشد گاز بیشتری را برای خشك شدن نیازمند می باشد و همچنین درمرحله تخریب قالب به سختی این كار صورت می گیرد . گاهی میز مشاهده شده است كه نسبت ماسه باز یافت به ماسه جدید بسیار بیشتر از مقدار لازم است و این امر باعث كاهش استحكام قالب خواهد شد . به طوری كه ذرات ماسه آن چسبندگی لازم را نخواهند داشت . در این حالت در هنگام خروج از قالب ، مدل قسمت بسیارزیادی از قالب را به همراه خود به بیرون می كشد .

با ایجاد آزمایشگاه تعیین استحكام ماسه می توان این نواقص را به حداقل رساند .

برای تعیین نسبت معین ماسه و چسب پیشنهاد می شود با قرار دادن واحد اندازه گیری مناسب در آن قسمت این نقص را به حداقل رساند .

تغذیه گیری :

تغذیه گیری یك بخش از قالبگیری است .

تغذیه حفره ای اضافی است كه در قالب تعبیه شده و با فلز مذاب پر می شود . این مخزن امكان سیلان و حركت مذاب به فضای قالب را فراهم كرده ، انقباض ناشی از انجماد را جبران كرده .

تغذیه مورد استفاده در قالبگیری توسط جعبه ماهیچه های مختلف درست می شود.

جنس جعبه ماهیچه از آلومینیوم و عمده ماسه مورد مصرفی در تغذیه از جنس اگزوترمیت است .

اگزو ترمیت در دستگاهی به نام میكسر اسلیو گیری با آب و الكل قاطی شده و آماده می شود .

نحوه فالبگیری تغذیه : ماسه راداخل جعبه ماهیچه ریخته قسمت داخلی آن را در آورده و سپس با مشعل قالب را حرارت داده حال تغذیه را از جعبه جدا كرده ودوباره آن را حرارت داده وسپس داخل گرمخانه قرار می دهیم .

دلیل استفاده از اگزوترمیت در تغذیه : اگزوترمیت با مذاب واكنش  می دهد كه این واكنش گرمازا است . در نتیجه مذاب گرما و سیالیتش رادر قسمت تغذیه حفظ می كند و سریعتر از مذاب قالب سرد نمی شود .


 ماهیچه گیری :

 ماهیچه گیری بخشی از قالب گیری است .

ماهیچه های مورد نیاز و راهگاه در قسمت ماهیچه سازی آماده می شود.

در این بخش انواع مختلف جعبه ماهیچه وجود دارد كه از لحاظ شكل و اندازه وجنس با هم متفاوت هستند و البته جنس اكثر آنها آلومینیوم است و تعداد كمی چوبی است .

جعبه ماهیچه ها كد بندی شده اند و چیدن آنها درست مانند یك كتاب خانه است كه هر كسی بتواند براحتی جعبه ماهیچه مورد نظر را پیدا كند .

ماسه مورد نیاز در قسمت ماهیچه سازی 3 نوع است : 1- كرومیتی 2- 171    3- چراغی

ماسه كرومیتی برای تماس جعبه ماهیچه ها كاربرد دارد .

ماسه 171 برای راهنماها استفاده می شود و در مورادی كه جعبه ماهیچه بزرگ  هستند لایه اولیه از كرومیت و بقیه آن را از ماسه 171 پر می كنند .

علت استفاده بیشتر از ماسه كرومیتی نسبت به 171 دیر گدازی آن است .

ماسه های مورد استفاده بعد از قالبگیری توسط گاز  co2 خشك می شود .

در قسمت ماهیچه سازی ماده دیگری كه كاربرد زیادی دارد پودر سپاریت است كه به قسمت هایی از جعبه ماهیچه كه با ماسه در تماس است زده خواهد شد . این كار برای نچسبیدن ماسه به جعبه ماهیچه است .

نحوه استفاده ماسه چراغی به اینگونه است كه ابتدا توسط مشعل جعبه ماهیچه را گرم كرده سپس ماسه را روی آن ریخته و سپس دوباره به مقدار كمی جعبه ماهیچه را حرارت داده و سپس ماهیچه را از جعبه ماهیچه جدا كرده .

این نكته در این قسمت حائیز اهمیت است كه ماهیچه رال نباید زیاد  حرارت داد چون موجب ذوب شدن آن می شود. 

دانلود گزارش كارآموزی در کارخانه فولاد مازندران

امتیاز :


طبقه بندی: ،
گزارش كارآموزی در کارخانه فولاد مازندران ,

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
گزارش كارآموزی در صنایع برق داد خواه

گستردگی منابع انرژی در سطح هر كشور و مقرون به صرف بودن تاسیس نیروگاههای برق در نزدیكی منابع انرژی ، همچنین ضرورت تعیین محلی خاص برای احداث سدها سبب می شود كه هنگام انتقال انرژی الكتریكی با ولتاژ پایین ، تلفات زیادی در انرژی تولید شده به وجود آید

دانلود گزارش كارآموزی در صنایع برق داد خواه

گزارش كارآموزی
صنایع برق داد خواه
گزارش كارآموزی در صنایع برق داد خواه
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی برق
فرمت فایل doc
حجم فایل 78 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 41

گزارش كارآموزی در صنایع برق داد خواه


پیشگفتار :

پیدایش ترانسفورماتور در صنعت برق دو تحول عمده در این صنعت بوجود آورده است :

1-  ارتباط سراسری میان شبكه های مصرف و تولید در سطح یك یا چند كشور

2-  امكان طراحی وسایل الكتریكی با منابع تغذیه دلخواه.

گستردگی منابع انرژی در سطح هر كشور و مقرون به صرف بودن تاسیس نیروگاههای برق در نزدیكی منابع انرژی ، همچنین ضرورت تعیین محلی خاص برای احداث سدها سبب می شود كه هنگام انتقال انرژی الكتریكی با ولتاژ پایین ، تلفات زیادی در انرژی تولید شده به وجود آید. بنابراین ، یا باید نیروگاههای برق ، محلی طراحی شوند یا به دلیل پایین بودن بازده اقتصادی از احداث آنها صرفنظر شود. بهره گیری از ترانسفورهای قدرت موجب افزایش ولتاژ جریان انتقال و كاهش تلفات انرژی به مقدار زیاد می شود، در نتیجه :

1-  مشكل انتخاب محل نیروگاه را بر طرف می كند.

2-   ایجاد شبكه سراسری را میسر می سازد.

3-  مدیریت بر شبكه مصرف و تولید را به مراتب گسترش می دهد

از سوی دیگر كاهش ولتاژ جریان متناوب شبكه با استفاده از ترانسفورماتور امكان طراحی وسایل الكتریكی ، الكترونیكی ، صوتی ، تصویری و سیستم های كنترل را با هر ولتاژ لازم فراهم می آورد . همچنین به علت طراحی مدارهای فرمان الكتریكی با ولتاژ كمتر، ایمنی تكنیسینها و كارگران فنی مربوطه در هنگام كار افزایش می یابد.

اصول و طرز كار ترانسفورماتور

ترانسفورماتور دستگاه استاتیكی ( ساكن ) است  كه قدرت الكتریكی ثابتی را از یك مدار به مدار دیگر با همان فركانس انتقال می دهد . ولتاژ در مدار دوم می تواند بیشتر یا كمتر از مدار اول بشود، در صورتیكه جریان مدار دوم كاهش یا افزایش می یابد.

بنابراین اصول فیزیكی ترانسفورماتورها بر مبنای القاء متقابل می باشد كه بوسیله فوران مغناطیسی كه خطوط قوای آن اولیه و ثانویه را قطع         می كند، ایجاد می گردد.

ساده ترین فرم ترانسفورماتورها بصورت دو سیم القائی است كه از نظر الكتریكی از یكدیگر جدا شده هستند ولی از نظر مدار مغناطیس دارای یك مسیر با مقاومت مغناطیس كم می باشد .

هر دو سیم پیچ اولیه و ثانویه دارای اثر القایی متقابل زیاد می باشند . بنابراین اگر یك سیم پیچ به منبع ولتاژ متناوب متصل شود، فلوی مغناطیسی متغیر بوجود خواهد آمد كه بوسیله مدار مغناطیسی ( هسته ترانسفورماتور كه از یكدیگر عایق شده اند ) مدارش بسته شده و در نیتجه بیشتر فلوی مغناطیسی مدار ثانویه را قطع نموده و تولید نیروی محركه التریكی         می نماید. ( طبق قانون فاراده  نیروی محركه القاء شده ) . اگر مدار ثانویه ترانسفورماتور بسته باشد یك جریان در آن برقرار می گردد و        میتوان گفت كه انرژی الكتریكی سیم پیچ اولیه ( بوسیله واسطه مغناطیس) تبدیل به انرژی الكتریكی در مدار ثانویه شده است .


تعریف مدار اولیه و ثانویه در ترانسفورماتور.

بطور كلی سیم پیچ كه به منبع ولتاژ متناوب متصل می گردد را سیم پیچ اولیه یا اصطلاحاً «طرف اول » و سیم پیچی كه این انرژی را به مصرف كننده منتقل می كند ، سیم پیچ ثانویه     « طرف دوم » می نامند .

حال می توان بطور كلی مطالب فوق را بصورت زیر جمع بندی نمود:

بنا به تعریف ترانسفورماتور وسیله ایست كه :

1- قدرت الكتریكی را از یك مدار به مدار دیگر انتقال می دهد. بدون آنكه بین دو مدار ارتباط الكتریكی وجود داشته باشد.

2-   در فركانس مدار هیچگونه تغییری ایجاد نمی نماید.

3-   این تبدیل بوسیله القاء الكترومغناطیسی صورت می گیرد.

4-  در صورتیكه مدار اولیه و مدار ثانویه بسته باشند ، این عمل بصورت القای متقابل و نفوذ در یكدیگر صورت می گیرد.

ساختمان ترانسفورماتور :

اجزای یك ترانسفورماتور ساده عبارتند از :

1-  دو سیم پیچ كه دارای مقاومت اهمی و سلفی می باشند.

2-   یك هسته مغناطیسی .

3-   قسمتهای دیگری كه اصولاً مورد لزوم می باشند عبارتند از :

الف : یك جعبه برای قرار دادن سیم پیچ ها و هسته در داخل آن

ب : سیستم تهویه – كه معمولاً در ترانسفورماتورهای با قدرت زیاد، علاوه بر سیستم تهویه می یابد مخزن روغن نیز برای خنك كردن بهتر كار گرفته شود.

ج : ترمینالهایی كه باید سرهای اولیه و ثانویه روی آنها نصب شود.

خصوصیات هسته مغناطیسی :

در تمام انواع ترانسفورماتورها هسته از ورقه های ترانسفورماتور ( ورقه های دینامو ) ساخته می شود كه مسیر عبور فوران مغاطیسی را با حداقل فاصله هوایی ایجاد نماید و جنس آن از آلیاژ فولاد می باشد كه مقداری سیلیس به آن اضافه گردیده است.

با فعل و انفعالاتی كه در متالوژی بر روی این نوع فولاد انجام می شود وعملیات حرارتی كه صورت می گیرد سبب می شود كه پر می ابلیته ( قابلیت هدایت مغناطیسی ) هسته بالا رفته و به عبارت دیگر تلفات هیستر زیس كاهش می یابد و بطور كلی مقاومت مغناطیسی كوچك می گردد.

از طرف دیگر برای كاهش تلفات ناشی از جریان گردابی فوكو هسته ترانسفورماتورها را به صورت ورقه می سازند و اصولاً یك طرف این ورقه ها را با ماده ای كه بتواند فوران مغناطیسی را عبور دهد ولی عایق جریان الكتریكی باشد، می پوشانند و بنابراین این ورقه ها باید به ترتیبی چیده         می شوند كه از یكدیگر عایق الكتریكی باشند.

معمولاً ضخامت ورقه های هسته ترانسورماتورها در فركانس 50 تا 25 بین 35/0  تا 50/0 میلیمتر می باشد.

این ورقه ها پهلوی هم قرار می گیرند. و اصولاً مقدار آن محاسبه         می گردد. همانطوریكه در این شكل مشاهده می شود ، با قرار گرفتن ورقه ها بر روی یكدیگر بین آنها فاصله هوایی بوجود می آید و در نتیجه در سطح مقطع هسته همیشه یك شكاف وجود دارد كه اجتناب ناپذیر است.

انواع هسته های ترانسفورماتور

ساختمان هسته ترانسفورماتورهای معمولی بدو صورت كلی ساخته        می شوند.

الف : هسته نوع معمولی

ب : هسته نوع زرهی

البته ترانسفورماتور با هسته های حلزونی یا مارپیچ هم ساخته می شود، ولی قسمت عمده را در صنعت تشكیل نمی دهد.

از نظر فیزیكی در ترانسفورماتور با هسته معمولی سیم پیچی اولیه و ثانویه در دو طرف بازوهای هسته و بصورت مجزا پیچیده می شوند. در حالیكه در نوع زرهی كه كاربرد بیشتری هم دارد ، این سیم بندی بر روی قسمت وسط ( اولیه و ثانویه ) روی هم پیچیده می شوند . و از نظر اقتصادی راندمان كار بیشتر دارد و ارزان تر تمام می شود . به شكل (4) توجه كنید.

در قسمت ( الف ) و ( ب ) دیاگرام فوران در هر دو نوع هسته مشخص شده است . در قسمت ( الف ) دیاگرام بسیار ساده ترانسفورماتور با هسته نوع معمولی و وضعیت سیم بندی اولیه و ثانویه و جهت مخالف فوران در دو بازوی هسته كاملاً مشخص شده است.

ولی باید توجه داشت كه مقداری فوران بصورت فوران پراكندگی نیز وجود دارد كه سبب كاهش فوران از مقدار اصلی شده و به آن نشد مغناطیس می گویند.

اما اگر دقت كنید ، در می یابید كه اینبار فوران مغناطیسی در دو مسیر دور می زند و اگر بخواهیم كه هر یك از سیم پیچ های اولیه و ثانویه بر روی بازوی اول و دوم نوع معمولی پیچیده شده اند. ( یعنی بر خلاف نوع معمولی كه می یابد كه می باید اولیه بر روی یك بازو ثانویه بر روی بازوی دیگر باشند ) .

باید توجه داشت كه چه نوع هسته معمولی باشد و چه نوع زرهی  هر دو نوع هسته از ورقه های ترانسفورماتور ساخته شده است كه در نوع معمولی این ورقه ها را بفرم L   در می آورند و در نوع زرهی این ورقه ها را بصورت E  و I  در می آورند پهلوی هم قرار می دهند .

نحوه سوار كردن هسته و بستن سیم پیچ یك ترانسفورماتور با هسته نوع معمولی بصورت می باشد.

همچنانكه در شكل مشاهده می گردد. اگر قسمت نمایش یك طبقه هسته باشد، قسمت  نمایش طبقه دوم هسته است و به همین ترتیب این عمل تكرار می شود تا سطح مقطع خواسته شده بدست آید. و این عمل برای جلوگیری از افزایش ( مقاومت مغناطیسی ) در نقاط اتصال هسته و كاهش فوران پراكندگی صورت می گیرد.

نتیجه می گیریم كه در ترانسفورماتور با هسته نوع معمولی همیشه باید هر طبقه ورقه ترانسفورماتور نسبت به طبقه بعدی در خلاف جهت هم چیده شوند.

نحوه سوار كردن هسته و بستن سیم پیچ ترانسفورماتور باهسته نوع زرهی هم مانند نوع معمولی است و مطابق صورت می گیرد.
تئوری مقدماتی ترانسفورماتور آیده آل :

ترانسفورماتور ایده آل ، ترانسفورماتوری است كه افت ندارد. برای مثال سیم پیچ های آن مقاومت اهمی ندارد و پراكندگی فوران معناطیسی در آن وجود ندارد . تلفات مسی  و تلفات مسی آهنی ( p Fe )   در آن موجود نمی باشد.

پس بطور كلی یك ترانسفورماتور ایده آل شامل دو سیم پیچ با ندوكیتویته خالص ( مقاومت سلفی ) كه روی هسته بدون افت فوران مغناطیسی پیچیده شده می باشد . باید خاطر نشان شود كه چنین ترانسورماتوری عملاً غیر ممكن است و وجود خارجی ندارد و به همین دلیل به آن ایده ال می گوییم . ولی برای كار بحث در مورد ترانسفورماتورها را از حالت ایده آل شروعت كرده و مرحله جلو می بریم تا به حالت واقعی آن نزدیك شویم.

دانلود گزارش كارآموزی در صنایع برق داد خواه

امتیاز :


طبقه بندی: ،
گزارش كارآموزی در صنایع برق داد خواه ,

تاريخ : 8 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
گزارش کارآموزی با عنوان ایمنی و حفاظت در شركت تولیدی صنعتی اخشان

ضایعات انسانی و مادی فراوان حوادث ناشی از كار كه آمارها مبین وسعت كثرت آنها هستند، اقدامات لازم را برای پیشگیری از آنها وظیفه ای بس خطیر و ضروری بلكه اجتناب ناپذیر می سازد

دانلود گزارش کارآموزی با عنوان ایمنی و حفاظت در شركت تولیدی صنعتی اخشان

گزارش کارآموزی
ایمنی و حفاظت
شركت تولیدی صنعتی اخشان
گزارش کارآموزی با عنوان ایمنی و حفاظت
گزارش کارآموزی با عنوان ایمنی و حفاظت در شركت تولیدی صنعتی اخشان
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی برق
فرمت فایل doc
حجم فایل 49 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 35

گزارش کارآموزی با عنوان ایمنی و حفاظت در شركت تولیدی صنعتی اخشان

 

چكیده:

ضایعات انسانی و مادی فراوان حوادث ناشی از كار كه آمارها مبین وسعت كثرت آنها هستند، اقدامات لازم را برای پیشگیری از آنها وظیفه ای بس خطیر و ضروری بلكه اجتناب ناپذیر می سازد.

همه ساله میلیونها حادثه ناشی از كار در دنیا اتفاقم یافتد. بعضی از این حوادث باعث مرگ و برخی دیگر موجب از كار افتادگی كلی یا جزئی می شود كه ممكن است پیامدهای طولانی داشته باشد. همه حوادث برای قربانیان خود موجب درد و رنج می شود. پاره ای از آنها موجب اضطراب و ناراختی شدید خانوادة قربانی خود می شوند .ممكن است در زندگی خانوادگی فرد و نیز برای اجتماع اثرات وخیم، نامطلوب و فلاكت باری داشته باشد.

به طور كلی همه حوادث موجب اتلاف وقت و پول و كاهش تولید می شود.در اثر حوادث ناشی از كار ( برون در نظر گرفتن شدت وخامت مورد) بیشتر از تلفات مربوط به عملیات یك جنگ بزرگ بوده است.

رنجها، ناراحتیها تلفات و ضایعاتی كه از این حوادث نصیب بشر می شود، ارقام وحشت آوری را نشان می هند. به این جهت است كه جلوگیری از آنها برای مصالح و منافع عمومی انسانها یك وظیفه اساسی، فوری و اجتناب ناپذیر است.

اصولاً ایمنی، حفاظت فنی و بهداشت صنعتی شاخة وسیع و گسترده ای است كه تحت عنوان « حفاظت صنعتی» به مجموعه تدابیر، اصول و مقرراتی گفته می شود كه با به كار گرفتن آنها بتوان نیروی انسانی و سرمایه را در مقابل خطرات مختلف و در محیط های صنعتی به نحو مؤثری حفظ و حراست كرد و یك محیط كاری بی خطر و سالم جهت افزایش كارایی كاركنان به وجود آورد.

بنابراین می بایست از فرصت به دست آمده برای طی دورة كارورزی در شركت تولیدی صنعتی اخشان نهایت استفاده را برده و در زمینه ایمنی و حفاظت فنی به تحقیق و تخصص می پردازیم. تصمیم داشتم حوادث شركت را بررسی كرده و در هر چه كمتر شدن تعداد و شدت حوادث تلاش كنم. در آخر نیز به این نكته پی بردم كه استفاده از وسیلة حفاظت انفرادی دستكش ایمنی می تواند كمك مؤثری به كارگران كند. همچنین حریق و خطر آتش سوزی شركت را بررسی كرده و پیشنهاداتی را ارائه دادم. عوامل فیزیكی زیان آور محیط كار در شركت نیز جای بحث دارد. این مسئله نیز بررسی شد.

امید است نتیجة تلاش های این حقیر در كمك به علاقه مندان نیز واقع شود و موجب رضایتمندی اساتید محترم مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی واحد یزد را فراهم آورد.


 

 

 

فصل اول:

معرفی شركت تولیدی صنعتی اخشان و اهداف گزارش

 

 

 

1-1- معرفی شركت :

شركت وتولیدی – صنعتی اخشان تولید كننده كمربندهای ایمنی در سال 1352 تاسیس گردیده است.

تا چند سال پیش این شركت تنها تولید كننده كمربند ایمنی در ایران بوده است در حال حاضر با داشتن الگوی  استاندارد ISO/TS 16949  بهترین تولید كننده كمربند در ایران می باشد.

این شركت در شیراز – عادل آباد – بیست متری همایون واقع شده است. ساختمان شركت شامل سه قسمت اصلی اداری و تولید و اتولیو است . دو بخش تولید و اداری در  دو طرف به موازات هم واقع شده اند در بین این دو بخش حیاط و محل رفت و آمد می باشد در اتنهای حیاط به طور كلی بخش اتولیو قرار گرفته است.

بخش تولید شامل دو سالن مجزا ی باشد سالن یك یا مونتاژ كه در آن مونتاژ جمع كن كمربند و یا قفل صورت می گیرد آقایان در این بخش فعالیت میكنند در سالن دو عمدتاً كارهای زیر مونتاژ توسط خانمها و بسته بندی توسط آقایان انجام می شود.

بخش اداری شامل دفتر اطلاعات – دفتر فنی مهندسی – دفتر صنایع – آموزش سیستم كیفیت – خدمات فنی – ایمنی و  غیره می باشد كه به صورت اتاقهای جدا ساخته است كه در هر بخش نیروهای متعددی فعالیت می كنند حدود یكسال از تاسیس اتولیو می گذرد و هنوز به تولید انبوه نرسیده است این بخش تحت لیسانس سوئد بنا شده و هدف عمده آن تولید كمربندهای صادراتی می باشد.

بخش تولید این شركت به صورت شبانه روزی فعال بوده و شیفتهای كاری آن به صورت زیر می باشد:

سه شیفت 12 ساعته : شیفت A از ساعت 7 صبح تا 7 بعد الظهر – شیفت B از ساعت 7 بعدالظهر تا 7 صبح شیفت C استراحت در هر بخش نیروی انسانی در طول این شیفتها به گونه ای الست كه  دو روز آن شیفت A دو روز بعد در شیفت B و دو روز دیگر در شیفت C . تعد اد پرسنل مشغول شركت به قرار زیر است:

مونتاژ 97 نفر – خیاطی : 26 نفر – كنترل تولید : 3 نفر – حمل و نقل داخل خط:6 نفر- مهندسی صنایع : 4 نفر – كارگزینی : 4 نفر – ایمنی : 1 نفر – فروش : 3 مفر – تداركات : 5 نفر بهداشت : 2 نفر – تاسیسات و تعمیرات : 10 مفر -  انبار پایه كار : 2 نفر – سیستم كیفیت : 7 نفر – دفتر طراحی : 5 نفر – آزمایشگاه : 4 نفر – نگهبانی : 9 نفر- اطلاعات : 2 نفر دفتر فنی : 7 نفر – خدمات : 7 نفر – ورود كالا : 2 نفر – آشپزخانه : 5 نفر

مشتریان شركت عبارتند از :

1- مشتریان اختصاصی شركت: شركت زامیاد – شركت سایپادیزل – شركت مرتب – كه عموم سفارشات آنان توسط اخشان تامین می گردد.

2- مشتران شركت اخشان و سایر سازندگان : ایران خودرو (ساپكو) – سایپا (سازه گستر)- پارس خودرو (دسكو) كه در سایپا و سازه گستر ادغام گردیده است.

مشتریان قبلی كه فعلاً غیر فعال می باشند: الف) شركت كیش خودرو

ب) شركت ایران خودرو دیزل

پ) شركت دسكو (سابق) و حذف سفارش رنوئی طی چند سال اخیر كه عمدتاً به علت قیمت بالاتر اخشان بوده است.

ت) شركت شهاب خودرو (به علت قیمت بالاتر اخشان)

ث) شركت بهمن (به علت قیمت بالاتر اخشان)

اضافه می نماید كه با توجه به قراردادهای فعال و منعقد و توافقات فیمابین سهم اخشان در ایران خودرو قریب به 60% می باشد و سازه گستر سهم اخشان بین 30 تا 50% در سال بوده است كه تلاش می شود در 50 % استقرار یابد.

بررسی بازار: در این شركت زمانی كه موجودی انبار به نقطه سفارش میرسد درخواستی مبتنی بر نیازقطعی تهیه می گردد. این درخواست به مدیر خرید داده می شود و مدیر خرید برخرید موظف است در فرصت طول سفارش از یكی از تامین كنندگان خرید قطعه را انجام بدهد.

 

مقدار سفارش : در این شركت به اندازه حداقل سفارش كه در برابر نقطه سفارش می باشد سفارش داده
می شود.

نحوه محاسبه نفطه سفارش در این شركت

نقطه سفارش برای یك قطعه= (مقدار سفارش كمربند در مدت طول سفازش * ضریب مصرف قطعه مربوط در هر واحد كمربند) + 10% + 8%

در رابطه فوق طبق گفته كسانی كه چنین فرمولی را برای  شركت تشخیص داده اند منظور از 10% - 2% مقدار بدست آمده در آیتم قبلی یعنی نیاز قطعه در مدت طول سفارش می باشد و منظور از 8% - - 8% این آیتم است. به عبارت دقیق تر در این شركت نقطه سفارش را مقدار قطعی مورد نیاز در مدت طول سفارش (lead time) به اضافه 10% این مقدار برای موجودی اطمینان در نظر می گیرند.

طول سفارش (lead time) : در این شركت طبق توافقهای قبلی طول  سفارش را برای قطعاتی كه از سپیدان و تهرات تامین می كنند وبیست روز در نظر می گیرند هفت روز برای تاخیرات احتمالی در نظر می گیرند و به طور كلی طول سفارش برای این قطعات یك ماه در نظر گرفته می شود. برای قطعات خارجی  طول سفارش به تفصیل بیشتری تعیین می شود. چرا كه طبیعتاً تهیه اینگونه قطعات مراحل بیشتری  را طی می كند.

با توجه به توضیحاتی كه در صفحه قبل داده شد برنامه ریزی برای مواد به گونه ای تعیین می شود كه به اندازه نیاز طول مدت سفارش موجودی قطعات درانبار داشته باشند.

نمودار روبرو نحوه سفارش دهی در شركت می باشد.

Op یا order point : نقطه سفارش

زمانی كه موجودی انبار به این مقدار می رسد سفارش داده می شود.

Q یا quantity : مقداری كه سفارش داده می شود این مقداربرابر نقطه سفارش در نظر گرفته می شود.

L.T (lead time) : مدت زمانی كه طول می كشد سفارش داده شده را دریافت كنند. كه همان مدت طول سفارش می باشد.

طراحی فرایند: در بند اول مربوط به صحت طراحی فرایند به مشخصات فنی محصولات می پردازیم – با توجه به اینكه در این شركت محصولات متنوعی تولید می شود در اینجا ما به نمونه ای از آن محصول اشاره می كنیم كه آن «جمع كن پژو 405» می باشد.

جنس آنها از پلاستیكهای فشرده و یك قطعه آهنی در وسط آن است كه كمربند در آن پلاستیك یك فنر برگرداننده جمع می شود روش ساخت آنرا دقیقاً اطلاعی ندارم چون خود این قطعات در واقع جزء زیر مونتاژهای شركت محسوب می شود و از خارج وارد خط تولید می شود.

بسیاری از اجزاء محصول را خود شركت از خارج از محیط خود بعضی از شركت های دیگر تهیه می كند ولی بعضی از وسایل جانبی جهت كار را خود شركت تولید می كند.

خط  تولیدی را كه جدیداً شركت به كمك مهندسین آن طراحی كرده اند دارای یازده ایستگاه كاری است كه هر اپراتور را به یك ایستگاه كار اختصاص داده اند كه جزئیات جدید خط مونتاژ را در صفحه بعد خواهیم داشت – در ضمن مساحت كاری هر ماشین و فضای مورد نیاز اپراتور بیشتر تابع فضائی است كه میزهای كاری اشغال كرده اند كه این میزها طوری طراحی شده اند كه فاصله اپراتور كه به صورت استاندارد نشسته است و حالت كار كردن را می گیرد حدود 50 سانتیمتر می باشند.

ماشینها كاملاً اتوماتیك نیستند بعضی از ماشینهایی كه عملیات پرچ كردن را روی جمعكنها انجام می دهند به صورت اتوماتیك هستند كه خود دارای هزینه بالا هستند.

فاصله راهروهایی كه در آنها پالتها قادر به حركت هستند 2/1 متر می باشند – فاصله دیوارها تا میز كار كه جهت عبور و مرور و تعمیر اتخاذ شده اند m 9/0 می باشند.

طراحی بخشهای تولیدی: برای طراحی بخشهای تولیدی ما ابتدا باید تصمیم بگیریم كه آیا بخشهای مونتاژ محصول و ساخت محصول چه وضعیتی باید داشته باشد در این كارخانه كه بخش ساخت محصول كه بخش مونتاژ را كاملاً از یكدیگر جدا كرده اند كه بخش ساخت آن در جاده سپیدان – شیراز واقع است و بخش مونتاژ آن در شهر شیراز واقع شده است.

در این كارخانه سعی در آن شده كه در فریند تولید ایستگاه كاری كه ثابت باشد و خودمواد هستند كه در این ایستگاههای كاری جاری هستند لذا در این كارخانه با یك حالت استقرار و دپارتمان محصولی روبرو هستیم كه كارها  به ترتیب خاصی انجام می شوند.

ایستگاههای كاری در این خط كه یك خط جدید و مستقیم است یازده تا بوده است كه اكثراً به صورت دستی هستند در اینجا برای بالانس نمودن خط به هر ایستگاه یك اپراتور تخصیص داده اند كه با توجه به اینكه كار ایستگاه اول نسبت به بقیه سنگین تر است كندتر صورت نمی گیرد زمان سیكل را به خود اختصاص داده است.

 

معرفی محصولات :

انواع محصولاتی را كه در این شركت تولید می شوند می توان به قرار زیر نام برد.

1- كمربند ایمنی استاتیك با سه نقطه اتكا

2- كمربند ایمنی پژو 405 و RD

3- كمربند ایمنی پراید و سرنشینان عقب

4-كمربند ایمنی پیكان

5- كمربند ایمنی استاتیك و دو نقطه اتكا

6- كمربند ایمنی پراید و سرنشینان جلو مجهز به میكروسوئیچ

7- تسمه بالابر

8- كمربندن ایمنی سیمبانی برای حفاظت فردی در ارتفاعات

كمربندهایی كه در بالا نام برده شد جهت استفاده در انواع مختلف خودرو می باشند كه در كنار چنین تولیداتی – تولیداتی نظیر تسمه و بكسل را نیز دارد كه جهت استفاده در آتش نشانی ها و خودروها استفاده می شود.

طراحی بخشهای كمك تولیدی :

بخشهای كمك تولیدی كه در این كارخانه می توان مشاهده كرد شامل بخشهای زیر است:

1- كارگاه تولید نیروهای كار

2- انبار مواد خام

3- انبار مواد در جریان ساخت

4- بخش مربوط به ابزار و وسایل كارگاهها

5- بخش تاسیسات و امور بازرسی فنی كارخانه

كارگاه تولید نیروهای كار در این كارخانه خود از دو بخش 4*9 متر تشكیل شده است كه در این كارگاه همان طور كه گفتیم میزها ساخته می شوند و از آن قسمت مستقیماً وارد خط مونتاژ می شوند میزهایی كه در این كارگاه تهیه می شوند به صورت شیب دار هستند كه زاویه آنها قابل تنظیم است در ضمن بر روی این میزها سبدهایی قرار دارد كه به دو رنگ قرمز و آبی هستند كه سبد قرمز برای قطعات خراب است و آبی برای قطاعاتی كه سالم است استفاده می شود.

در بخش انبار مواد خام و فعالیتهایی كه مجود دارند عبارت است از كنترل ورود و خروج افراد برای مواظبت از مواد – كنترل میزان ورود و خروج مواد و صدور گواهی – خروج مواد با توجه به میزانی كه قبلاً برای تولید تشخیص داده شده است.

بخش دیگر – بخش مربوط به ابزار و وسائل كارگاهها است ابزاری نظیر الكترود – موتور جوش – چكش و وسائل دیگر كه لازمه كار ساختن میزها هستند در صفحه بعد طرح چیدمان بخش كارگاه را با توجه به شرایط فعلی آن خواهیم داشت.

در بخشهای كمك تولیدی این كارخانه می توان تعداد افراد مشغول در این بخشها را به قرار زیر نام برد:

1-  تاسیسات و تعیمرات : 10 نفر

2- آزمایشگاه: 4 نفر

3- انبار : 2 نفر

4- ورود كالا به انبار و كنترل آن 2 نفر

5- بخش كارگاه : 2 نفر

طراحی بخش اداری :

لیستی كه می توان از بخش اداری این كارخانه ارائه داد به قرار زیر است:

1- بخش كارگزینی

2- بخش تلفخانه

3- بخش خانه بهداشت

4- دفتر فروش

5- فروشگاه مواد غذائی در كل می توان سازمان این كارخانه را در بخشهای زیر تعریف كرد.

1- آزمایشگاه   2- نمازخانه            3- رختكن              4- آشپزخانه                          5 - سالن تولیدات  6- انبار                    7- سرویس بهداشتی                                8- فروشگاه                            9- كارگاه تاسیسات               10- خانه بهداشت  11- دفتر فروش     12- كارگزینی         13- دفتر مهندسی صنایع       14- دفتر مدیر عامل              15- تلفخانه            16-آبدار خانه          17- نگهبانی

این شركت از دو واحد تشكیل شده است:

1- واحد قطعه سازی (API)

2- واحد مونتاژ نكمیل (ASB)

API : كلیه  قطعات فلزی – پلاستیكی و مواد منسوجی (نخی) در این واحد تولید می شود شامل كارگاههای:

1- پرس            2- اتومات (تراشكاری)         3- عملیات حرارتی               4- تزریق پلاستیك 5- آبكاری            6- رنگ الكترواستاتیك      7- تعمیرات قالب        8- نساجی (شامل بافت – وارپینگ – رنگرزی و فیكشچر)               9- واحدهای فنی مهندسی     10- مهندسی كیفیت              11- انبار و واحدهای اداری شامل می شود.

ASB : دراین واحد كلیه قطعات تولید شده  در واحد API به انضمام قطعات تولید شده توسط پیمانكاران فرعی و قنطعات خریداری شده مونتاژ و تبدیل به كمربند ایمنی خودرو می شود در این واحد بخش تولیدی (مونتاژ) 6% مجموعه را تشكیل می دهد واحدهای دیگر از جمله :

1- فنی مهندسی               2- برنامه ریزی ولجستیك    3- مهندسی كیفیت                4- آزمایشگاه كنترل كیفی    5- تعمیرات و نگهداری        6- تاسیسات 7- اداری و بازرگانی (كارگزینی – ترابری – خرید- فروش و انبارها شامل می شود)

بازرگانی شامل سه زیر مجموعه می باشد:

1- فروش و قراردادها      2- خرید 3- انبار

امور فروش و قراردادها:

1-       فروش قراردادی : با توجه به اینكه محصول تولید شده (كمربند ایمنی خودرو) صرفاً جهت شركتهای خودرو سازی تولید می گردد بنابراین فروش آنها بر اساس قراردادهای كوتاه مدت – میان مدت و بلند مدت با خودرو سازان یا تامین كنندگان قطعات خودرو برای خودروسازان می باشد كه این قراردادها كلیه شرایط كیفی – فرایندی – بسته بندی – نگهداری و چیدمان – تیراژ تولیدی – ظرفیت تولید ماهیانه و ارزش ریالی و شرایط مالی و غیره در آن درج شده است.

دانلود گزارش کارآموزی با عنوان ایمنی و حفاظت در شركت تولیدی صنعتی اخشان

امتیاز :


طبقه بندی: ،
گزارش کارآموزی با عنوان ایمنی و حفاظت در شركت تولیدی صنعتی اخشان ,

<-BloTitle->
<-BloText->