خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
خرید گیفت کارت
فلنج
فی چند
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل

گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل در 129 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل

گزارش کاراموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل
کاراموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل
کارورزی رنگرزی و چاپ و تكمیل
دانلود گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1011 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 129

گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل

 


كردان نقش:

كارخانه كردان نقش در سال 1374 توسط آقای كرباسیان تأسیس گردید. تولیدات این كارخانه به دو گروه عمده: 1- تولیدات معمولی    2- تولیدات سفارشی      تقسیم شده است. به طور كلی تولیدات كارخانه شامل پارچه‌های چاپ و رنگرزی شده می‌باشد.

 

موقعیت جغرافیایی

این كارخانه با مساحتی حدود 25000 مترمربع در منطقه كردان كرج (جنوب اتوبان كرج- قزوین) قرار گرفته و نیز دارای یك دفتر مركزی در تهران خیابان پانزده خرداد غربی است.

 

وضعیت نیروی انسانی:

تعداد كل كارخانه 50 نفر است كه خط تكمیل در یك شیفت و خط بافندگی در دو شیفت مشغول به كار هستند.

 

مشتریان عمده:

افراد متفرقه، اشخاص حقیقی بازار داخلی و تولیدكنندگان پوشاك.

 

مواد اولیه:

نخ، پارچه، رنگ و مواد تعاونی. كه از شركت‌های زیر خریداری می‌شود:

شركتهای خارجی:

Byer (آلمان) تولیدكننده رنگ و مواد شیمیایی

Ciby Giby (انگلیس) تولیدكننده رنگ و مواد شیمیایی

Dicos (چین) تولیدكننده مواد شیمیایی

Yohaoo (چین) تولیدكننده رنگ

شركتهای ایرانی:

چرمینه محراب، بهاران تولیدكننده رنگ پیگمنت سفید، اكسیر نساج تولیدكننده مواد تعاونی و بویاخ ساز بزرگترین تولید كننده رنگهای اسیدی و راكتیو.

 

واحدهای مختلف كارخانه

1- واحد برنامه‌ریزی تولید:

توسط مدیریت كارخانه آقای كرباسیان انجام می‌گیرد، كه پس از دریافت سفارشات با در نظر گرفتن اولویتها از یك طرف و محدودیتهای مربوط به تكنولوژی و تجهیزات از طرف دیگر، برنامه‌ریزی تولید را انجام می‌دهند.

 

2- واحد طراحی پارچه:

در این قسمت طراحی شابلونها برای چاپ،توسط كارشناس طراحی پارچه انجام می‌گیرد. طراحی توسط سیستم كامپیوتری صورت می‌گیرد.

 

3- واحد خرید و فروش:

فعالیتهای خرید و فروش نیز توسط مدیریت كارخانه و دفتر داخل شهر انجام می‌گیرد.

 

4- واحد پشتیبانی:

شامل قسمت انبارها (دو انبار 1500 و 1200 مترمربع)، نگهبانی، سلف سرویس و ایمنی و بهداشت.

 

5- واحد تأسیسات:

این واحد 400 مترمربعی شامل دو دیگ بخار 5 تنی، دو كمپرسور، قستم برق و تعمیرات آن، چند واحد كوچك آهنگری، جوشكاری و ژنراتور می‌باشد.

6- واحد اداری:

شامل دفتر مدیریت، آرشیو فنی، كتابخانه، قسمت حسابداری و دفتر متخصصین برق و مكانیك كه مسولیت رسیدگی به دستگاهها، بازدیدهای روزانه، تعمیرات دستگاهها اعم از پیش‌گیرانه، اضطراری و ادواری را به عهده دارند.

 

7- واحد تولید:

این واحد شامل سالن پتوبافی و گردبافی، سالن بافندگی، سالن رنگرزی، سالن چاپ و تكمیل است. به طور كلی خط تولید كارخانه 8000 مترمربع مساحت دارد (سالن چاپ و رنگرزی 3000 مترمربع و سالن بافندگی 1200 مترمربع).

 

8- واحد آزمایشگاه:

سفارشات پذیرفته شده مورد آزمایش قرار می‌گیرد، نسخه آنها تهیه گشته و به خط تولید اعلام می‌گردد تا بر طبق آن عملیات رنگرزی و چاپ صورت گیرد. این واحد شامل دو قسمت چاپ دستی و رنگرزی با HT می‌باشد.

 

9- واحد شابلون‌سازی و عكاسی:

تهیه شابلونهای مخصوص چاپ در این واحد صورت می‌گیرد.

سالن پتوبافی و گردبافی

این بخش در حال راه‌اندازی و نصب می‌باشد. دستگاه‌های موجود در حالت نصب عبارتند از:

1- پنج ماشین پتوبافی

ساخت كارخانه Textima آلمان شرقی سال 1982

2- یك دستگاه چله‌كشی اكریلیك

نخ مورد استفاده در این بخش (پتوبافی) اكریلیك می‌باشد.

3- دو ماشین خار زنی                                                                               Raising

ساخت كارخانه Textima آلمان شرقی سال 1982

4- ماشین تایرینگ

ساخت كارخانه Niki ژاپن سال 1982 (به منظور بلند كردن پرز در پتو)

5- دو ماشین تیغ‌زنی                                                                     Shearing

ساخت كارخانه Niki ژاپن سال 1982

6- هشت ماشین گردبافی یك رو ساده با گیج 20، 24 و 28

ساخت كارخانه Textima آلمان شرقی سال 1989

 

سالن بافندگی

سالن بافندگی به ابعاد 42 * 12 شامل 25 ماشین بافندگی تخت می‌باشد. كه حدوداً دوازده كارگر (چهار خانم و هشت مرد) در دو شیفت مشغول به كار هستند.

ماشینهای تخت این سالن ساخت كارخانه Sulzir روسیه سال 1989 می‌باشد. ماشینها از نوع پروژكتال بادومكی با طرحهای تافته و پاناما بوده كه بیشتر نخهای پنبه، پلی‌استر و ویسكوز برای بافت استفاده می‌شد.

لازم به ذكر است كه منبع تغذیه تمامی ماشینهای این قسمت برق است. تهویه سالن توسط فنهای مكنده هوا صورت می‌گیرد و همچنین سالن مجهز به سیستم رطوبت‌دهی است.

یكی از انواع پارچه‌هایی كه در این سالن با توجه به تقاضای بازار بافته می‌شد، پارچه مكانیك می‌باشد. این پارچه‌ها 100% پلی‌استر بوده كه تار و پود آنها از پلی‌استر فیلامنتی تشكیل می‌شدو. در اینجا از نخهای رنگرزی شده و رنگرزی نشده به طور توام برای بافت استفاده می‌شود،‌تار و پود این نوع پارچه‌ها بدون تاب بوده و به جای تاب، الیاف را با هوا پوش داده و در بعضی قسمتها با پرس دوخت می‌دهند.

مقدمه:

در بیشتر موارد پارچه پس از تولید به علت همراه داشتن موادی مثل آهار، روغن و همچنین ناخالصیهای دیگر قابل استفاده نبوده و لازم است كه این مواد در مرحله مقدمات تكمیل به صورت مؤثر از كالا زدوده شود تا پارچه به صورت سفید درآمده و برای رنگرزی یا چاپ آماده شود و نهایتاً‌ در مرحله تكمیل كه ممكن است از نوع مكانیكی و یا عالی باشد، خواص لازم با توجه به كاربرد كالا مثل جلا، زیر دست نرم، ضد آب و غیره به آن بخشیده می‌شود.

لازم به ذكر است كه واژه تكمیل شامل سه مرحله زیر می‌باشد:

1-   مقدمات

2-   تكمیل مكانیكی

3-   تكمیل عالی

انجام مقدمات یكنواخت تضمین كننده گرفتن نتیجه یكنواخت در رنگرزی و چاپ می‌باشد. از اینرو از نقطه نظر كالا، انجام یكنواخت و مؤثر مقدمات اهمیت فراوانی را دارا می‌باشد. به علت بالا بودن مصرف پارچه‌های پنبه‌ای و به ویژه مخلوط پنبه- پلی‌استر، مقدمات آنها مورد توجه بوده و از آنجایی كه این نوع پارچه‌ها به علت كاربرد خود نمی‌توانند قیمت چندان بالایی داشته باشند، نكات زیر كمك زیادی به پایین آوردن هزینه تكمیلی آنها نموده است:

1-   مداوم كردن عملیات

2-   انجام عملیات مختلف در یك مرحله (در صورت امكان)

3- استفاده از روشهایی كه انجام عملیات را بدون استفاده از انرژی گرمایی ممكن می‌سازد و هزینه كل را با صرفه‌جویی در مصرف گرما پایین می‌آورد.

پارچه‌های پنبه‌ای و مخلوط پنبه- الیاف مصنوعی نسبت به پارچه‌های دیگر به مراحل مقدماتی بیشتری احتیاج دارد و پارچه بایستی پس از اتمام مراحل مقدمات، از خواص زیر برخوردار باشد:

1-   درجه بالا و یكنواخت جذب رنگینه بر اثر تورم زیاد و یكنواخت

2-   عدم وجود مواد ناخالصی همراه پنبه

3-   عدم كاهش درجه پلی مریزاسیون پنبه در اثر تكمیل

4-   درجه سفیدی كافی برای كسب رنگهای روشن

5-   رطوبت یكنواخت

 

عوامل مؤثر در عملیات تكمیل:

برای بدست آوردن یك تكمیل مناسب در روی پارچه باید عوامل مؤثر در عملیات تكمیل را در نظر گرفت. این عوامل را می‌توان بطور كلی در پنج طبقه به شرح زیر قرار داد:

1-   نوع و جنس الیاف بكار رفته در پارچه، حالت و ترتیب قرار گرفتن آنها در نخ و یا در پارچه

2- خواص فیزیكی پارچه، مانند قدرت تورم آن در آب بطوریكه هر گاه پارچه در حالت خنك یا مرطوب و یا در حرارت بالا و یا پایین و یا تحت تأثیر فشار و یا اصطكاك قرار گیرد حالت تكمیل شده آن متفاوت بوده و چگونگی این تغییرات بستگی به شرایط عملیات خواهد داشت.

3-   قدرت جذب و تركیب با مواد شیمیایی و پایداری فعل و انفعالات شیمیایی حاصل

4- حساسیت الیاف پارچه به مواد تكمیلی و شیمیایی و یا روشهای بكار رفته شده و شرایط عملیات مانند رطوبت، حرارت، فشار، زمان و ph محیط. مثلاً پارچه‌های ابریشمی و یا كتانی كه خود دارای خواص جالبی هستند نیاز به عملیات تكمیلی زیادی ندارند در صورتیكه پارچه‌های فاستونی برای اینكه حالت پوشاكی خوبی داشته باشند نیاز به عملیات تكمیلی زیادی دارند.

5- ساختمان بافت پارچه اثر زیادی در عملیات تكمیلی دارد مثلاً پارچه‌ای كه دارای بافت ساده باشد قابلیت پذیرش اغلب تكمیلی را دارد. در صورتیكه پارچه‌ای كه بافت پاچیده‌تری دارد عملیات تكمیلی را محدود می‌سازد. مثلاً اكثر پارچه‌های تریكو بافت را به علت ضعف در ثبات بعدی نمی‌توان تحت عملیات تكمیلی معمولی قرار داد.

 

روش‌های تكمیل:

روشهای تكمیل را می‌توان به سه دسته مختلف زیر طبقه‌بندی كرد:

1-   روشهای فیزیكی: مانند تراش پارچه، خارزنی، اطو كردن، برس

2- روشهای شیمیایی: مانند تكمیل رزین، سفید كردن و مقاوم كردن پارچه در برابر آتش. در این روش معمولاً در اثر فعل و انفعالات شیمیای حاصل بین لیف و ماده شیمیایی مصرف شده عمل تكمیل بدست می‌آید و یا اینكه ماده شیمیایی مصرف شده در اثر رسوب كردن و یا اضافه شدن در روی پارچه، تكمیل مورد نظر را می‌دهد، كه در نتیجه باعث تغییر در خواص مورد نظر پارچه می‌شود، مانند آهار دادن پارچه‌های پنبه‌ای با مخلوط مواد پلیمری.

3- روشهای مكانیكی شیمیایی: در این حالت از روشهای شیمیایی و فیزیكی توام استفاده می‌شود مثل تثبیت حرارتی پارچه و بشور بپوش كردن پارچه.

لازم به ذكر است كه در هر كارخانه‌ای با توجه به عوامل زیر فقط برخی از تكمیلهای ممكنه را روی منسوجات تولیدی خود انجام می‌دهند. این عوامل عبارت‌اند از:

1-   انواع الیاف بكار رفته در منسوج. چرا كه برای هر نوع لیفی عملیات تكمیلی خاصی را باید انجام داد.

2- هدف از تهیه پارچه هر چه كه باشد عملیات تكمیلی متناسب با آن روی پارچه یا لیف انجام می‌گیرد. به عنوان مثال ضد آب كردن، ضد آتش كردن، جلا دادن، سفیدگری و … .

3-   شرایط اقتصادی كه تعیین كننده چگونگی انجام عملیات، مواد كاربردی، تعدد مراحل انجام كار و … می‌باشد.

1-   رنگ جذب شده بر لایة سطحی لیف به صورت تك مولكولی به داخل لیف نفوذ می نماید.

پروسس انتقال رنگ از محلول مائی به لیف با استخراج یك جسم حل شده در یك حلال توسط حلال دیگر قابل مقایسه است. حلالهای مخلوط نشدنی و قوانین مشابه جداسازی در اینجا نیز قابل كاربرد است. ضرایب توزیع كه به حلالیت رنگ در فازهای آب و لیف مربوط می شود، برای درجه حرارتهای مختلف می تواند بدست آید گرچه آنها ممكن است تحت تاثیر تعادل مشابه ای بین فاز مائی و جامد رنگ واقع شوند. سرعت اولیه و دومین مرحله از مكانیزم پیشنهادی بوسیله حلالیت تعیین می شود. حلالیت مائی رنگ دیسپرس بسیار كم است و این مقدار در حرارت 100 درجه سانتیگراد بین 3% تا 200 میلی گرم در لیتر و حرارت 130 درجه سانتیگراد بین 6% تا 900 میلی گرم در لیتر می باشد. اگرچه اغلب رنگهای دیسپرس در حرارت 130 درجه سانتیگراد حلالیتی بین 2 تا 70 میلی گرم در لیتر دارند.

كریستالهای هیدروفوب رنگ دیسپرس خالص بسیار آهسته در آب حل می گردد ولی در یك رنگرزی معمولی شكل محلول به صورت ذرات بسیار ریز پایدار و تفكیك شده ای است كه توسط دیسپرس كننده ها ایجاد گردیده است. شكل كریستالی رنگ نیز بسیار حائز اهمیت است.

در شرایط حقیقی رنگرزی، پایداری سیستم رنگهای دیسپرس جامد- آب- لیف معمولا از شرایط ایده آل به دور است و این تمایل برای ذرات بزرگتر دیسپرس شده وجود دارد كه اندازه خود را با ادغام با ذرات كوچكتر بزرگتر نماید كه در نهایت باعث ایجاد تجمع رنگ خواهد شد. این تمایل كه با حضور الكترولیت و یا حتی بعضی از سطح فعالها تشدید می شود در نهایت منجر به زوال و نابودی دیسپرسیون شده و رنگهای مجتمع شده بر روی كالای رنگ شده قرار می گیرند. به این دلیل انتخاب شرایط در فرآیند رنگرزی بسیار مهم بوده به نحوی كه فرآیند رنگرزی قبل از تخریب دیسپرسیون به درجه و حالت مطلوبی برسند.

اختلاف مهمی كه بین رفتار رنگرزی بین الیاف پلی استر سایر الیاف قابل رنگرزی با رنگ دیسپرس (مانند دی استات و نایلون) وجود دارد سرعت رنگرزی آنهاست. الیاف پلی استر در حرارت زیر 100 درجه سانتیگراد بسیار آهسته رنگ می گردند. در دمای 85 یعنی حرارتی كه به طور عادی برای رنگرزی الیاف استاتی بكار برده می شود، سرعت رنگرزی پلی استر با یك رنگ خاص بین 700 الی 1000 بار كمتر از سرعت رنگرزی دی استات و نایلون با همان رنگ است. ولی باید یادآور گردید كه در انتها در صورتی كه زمان لازم برای نزدیك شدن به تعادل در همان رنگرزی برای لیف پلی استری فراهم گردد میزان رنگ برداشته شده توسط پلی استر تقریبا مشابه دی استات بوده و دو برابر بیشتر از نایلون می باشد. الیاف پلی استر تمایل زیادی به رنگهای دیسپرس دارند و این تمایل باعث جذب سریع اولین رنگ بر سطح لیف می گردد.

سرعت نفوذ كم رنگ به لیف باعث می گردد كه از فرایند انتقال با توجه به غلظت رنگ نشسته شده سطحی جلوگیری گردد زیرا به دلیل تعادل موجود تا زمانی كه انتقال از یك فاز به فاز دیگر یعنی انتقال از سطح رویی لیف به درون آن صورت نپذیرد، سیكل مزبور قابل تكرار نخواهد بود.

افزایش سرعت رنگرزی همچنان كه دما بالا می رود به طور خارجی با افزایش حلالیت رنگ و به طور داخلی با سرعت نفوذ رنگ در لیف ارتباط دارد.

عاملی كه در رنگرزی پلی استر نقش مهمی دارد سرعت مهاجرت داخلی است و تقریبا تمامی این افزایش سرعت در رنگرزی ناشی از تغییر ساختمان داخلی لیف به دلیل افزایش حرارت می باشد. بخشی از تغییرات به افزایش خاصیت جذب آب در درجه حرارت بالا توسط لیف نسبت داده می شود. این مسئله با عمل و نقشی كه كریرها در افزایش شتاب رنگرزی در جوش دارند مقایسه می شود. به هر حال نقش اصلی در بالا رفتن سرعت نفوذ رنگ در تاثیر حرارت در افزایش رحكت و تحرك زنجیرهای مولكولی در ساختمان لیف می باشد. این تغییرات را به مشابه تغییرات در رفتار و ویسكوالاستیكی لیف به دلیل افزایش حرارت می توان در نظر گرفت. فضاهای داخلی الیاف كه مناطق قابل نفوذ رنگ هستند. مرزها و ابعاد كوچكتری را نسبت به مولكولهای رنگ نشان می دهند و لذا مولكولهای رنگ در محدوده نیروهایی كه برای اتصال پلیمر می باشد محصور می‌مانند.

شرایط در سطح لیف نیز در حرارت بالا تغییر می یابد. در 130 درجه حلالیت مائی رنگهای دیسپرس را می توان 5/3 برابر بیشتر از حلالیت آنان در 95 درجه انتظار داشت و به این دلیل رنگرزی در شرایط H.T اثرات یكنواختی و قدرت پوشانندگی بهتری را عاید می سازد.

استفاده از كریر در روش های H.T نیز به منظور حصول یكنواختی بهتر در هنگام رنگرزی متداول است. علاوه بر آن استفاده از كریر باعث بالاتر رفتن قدرت پوشانندگی رنگ می گردد. رفتار كریر در این مواقع با رفتار آن در جوش متفاوت بوده و كریر بیشتر نقش حلال را پیدا می كند از متیل نفتالن ها (methyl naphthalene) و بنزن های كلره شده (chlorinated benzene) به مقدار 5% تا دو گرم در لیتر به این منظور استفاده می شود.

استفاده از موادی مانند بوتیل بنزوات (buttyl benzoote) كه در حرارتهای پایین (جوش) اثر كریری متوسطی بر روی الیاف پلی استری دارند در روش H.T متداول می باشد.


مواد تعاونی در رنگرزی:

مهمترین این مواد دیسپرس كننده‌ها هستند كه به دلیل كمك به حصول رنگهایی با ذرات ریز در هنگام آسیاب نمودن رنگ توسط سازنده رنگ به آنها اضافه شده‌اند. هیچ ماده اضافه دیگری كه باعث تأثیر منفی بر خاصیت دیسپرس شوندگی رنگ شود نباید به حمام اضافه گردد. در حرارت H. T تمایل آب گریز ماده دیسپرس كننده برای جدا شدن از سطح رنگ افزایش می‌یابد و لذا عاقلانه است كه مقادیر استاندارد شده اضافی از دیسپرس كننده در مراحل شروع رنگرزی به حمام اضافه گردد. مقادیری از دیسپرس كننده كه در این موارد لازم می‌‌باشد متناسب با عمق رنگ مورد نظر متفاوت است و در عمقهای سنگین و نسبت حجم حمام به وزن كالای كم این مقدار در محدوده 0.75- l g/l پیشنهاد شده است.


ماشین اسنتتر:

این دستگاه دارای 8 خانه یا اتاقك آماده با عرض 220 سانتیمتر است. ساخت شركت ایتالیایی Arioly در سال 91 می‌باشد. معمولاً استنترها با تعداد اتاقكهایشان مشخص می‌شوند و تعداد این اتاقكها بین 2 تا حداكثر 45 اتاق در دو طبقه می‌باشد. هر چقدر طول و تعداد اتاقهایش بیشتر باشد بهتر و مطلوب‌تر است. سیستم حرارتی آن روغن داغ است كه مقرون به صرفه‌تر از سیستهای حرارتی دیگر است و دما را می‌تواند تا 260 درجه بالا ببرد. سیستم انتقال حركت آن چرخ‌دنده و زنجیر است. برای كنترل و ثابت نگاه داشتن عرض پارچه ممكن است از دو سیستم گیره‌ای یا سوزنی استفاه شود كه در اینجا از سیستم سوزنی استفاده می‌كنند. اگر بخواهند عمل استنتر كردن همراه با نرم‌ كردن و … باشد مواد تعاونی مورد نیاز را در ابتدای خط توسط فولارد به پارچه پد می‌كنند و از میان غلتكهای فولارد عبور داده وارد استنتر می‌كنند. در انتها استنتر یك خنك‌كن است كه آب از یك طرف وارد می‌شود و از اگزوز مربوطه خارج می‌شود. دو سیستم هم برای جمع آوری پارچه در انتهای آن موجود است كه یكی پارچه را رول می‌كند و دیگری لاما می‌نماید.

نوع دیگری خشك‌كن هم در این سالن وجود داشت كه برای پارچه های تریكو كاربرد داشت اما بدلیل مشكلات خاص آن و نداشتن كیفیت كافی چندان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. این خشك‌كن دارای دو مشعل گازوییلی است كه قادرند دما را تا 150 درجه بالا ببرند. این مشعلها حرارت را به درون اتاقكی كه داخل آن تعداد زیاد غلتك وجود دارد منتقل می‌كند. پارچه از لابلای غلتكها گذشته و تحت تأثیر حرارت خشك می‌شود و یا تثبیت می‌شود.


فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                صفحه

مقدمه..................................................................................................................... 1

مواد اولیه.............................................................................................................. 2

واحدهای مختلف كارخانه...................................................................................... 3

بافندگی.................................................................................................................. 5

سالن پتوبافی و گردبافی........................................................................................ 6

سالن بافندگی......................................................................................................... 6

تكمیل و آماده‌سازی.............................................................................................. 8

مقدمه تكمیل........................................................................................................... 9

عوامل مؤثر در عملیات تكمیل............................................................................... 10

روشهای تكمیل...................................................................................................... 11

آهار و آهارزدایی.................................................................................................. 13

روشهای آهارگیری............................................................................................... 15

آهارگیری با اكسید كننده‌ها................................................................................... 15

آهارگیری با آنزیم................................................................................................. 16

تست نشاسته همراه پارچه.................................................................................... 18

پخت Scouring........................................................................................................ 18

مرسریزاسیون....................................................................................................... 19

مرسریزاسیون پارچه............................................................................................ 20

عنوان                                                                                                                صفحه

سفیدگری............................................................................................................... 20

سفیدگری با آب اكسیژنه....................................................................................... 21

سفیدگری با هیپوكلریت سدیم (آب ژاول)............................................................. 22

سفیدگری با كلرید سدیم....................................................................................... 23

مقدمات پارچه‌های بافته شده پنبه- پلی‌استر......................................................... 23

پخت....................................................................................................................... 23

سفیدگری............................................................................................................... 24

نرم‌كننده‌ها............................................................................................................. 24

رنگرزی................................................................................................................. 27

رنگرزی پلی‌استر- مقدمه...................................................................................... 28

رنگرزی با رنگهای دیسپرس................................................................................ 29

مواد تعاونی در رنگرزی پلی‌استر......................................................................... 32

رنگرزی با روش HT............................................................................................. 32

خواص كالای پلی‌استری شده با رنگزای دیسپرس............................................... 32

ثبات نوری............................................................................................................. 32

ثبات تصعیدی........................................................................................................ 33

رسوب سطحی رنگ............................................................................................... 33

انتخاب رنگهای دیسپرس....................................................................................... 33

رنگرزی با رنگهای مستقیم................................................................................... 34

عنوان                                                                                                                صفحه

اصول جذب رنگهای مستقیم................................................................................. 34

مكانیزم نگهداری توسط لیف................................................................................. 36

عوامل مؤثر در جذب و یكنواختی رنگ رنگرزی................................................... 38

حرارت................................................................................................................... 39

زمان رنگرزی........................................................................................................ 39

نسبت حجم حمام رنگرزی به وزن كالا (L: R)..................................................... 40

كنترل توسط نمك.................................................................................................. 40

حلالیت رنگ........................................................................................................... 41

اثر PH................................................................................................................... 42

مواد یكنواخت كننده............................................................................................... 42

طبقه‌بندی رنگهای مستقیم بر پایه رفتار رنگرزی................................................. 42

عملیات بعد از رنگرزی.......................................................................................... 45

چاپ....................................................................................................................... 46

مقدمه..................................................................................................................... 47

رنگینه‌های مناسب برای چاپ................................................................................ 47

غلظت دهنده........................................................................................................... 48

نقش و اهمیت غلظت دهنده در خمیر چاپ............................................................ 48

انواع غلظت دهنده.................................................................................................. 50

غلظت دهنده‌های طبیعی......................................................................................... 50

عنوان                                                                                                                صفحه

غلظت‌دهنده‌های مصنوعی..................................................................................... 51

غلظت‌دهنده‌های امولسیون.................................................................................... 52

انتخاب غلظت دهنده با توجه به نوع رنگینه........................................................... 53

مواد كمكی در خمیر چاپ...................................................................................... 53

مواد هیدروتروپ................................................................................................... 53

مواد ضداحیاء........................................................................................................ 54

روشهای چاپ........................................................................................................ 54

چاپ مستقیم.......................................................................................................... 54

چاپ برداشت......................................................................................................... 55

چاپ مقاوم............................................................................................................. 55

چاپ پارچه‌های سلولزی با رنگینه راكتیو............................................................. 56

چاپ یك مرحله‌ای مستقیم با رنگینه راكتیو........................................................... 57

روش یك مرحله‌ای بخار- سدیم كربنات.............................................................. 59

چاپ برداشت روی پارچه‌های رنگرزی شده با رنگزای راكتیو........................... 59

چاپ مقاوم در مقابل رنگینه‌های راكتیو................................................................ 61

چاپ پارچه‌های پلی‌استر........................................................................................ 63

روشهای تثبیت رنگینه‌های دیسپرس..................................................................... 64

چاپ مستقیم با رنگینه‌های دیسپرس..................................................................... 65

چاپ پارچه‌های پلی‌استر- سلولز با روش مستقیم................................................ 67

عنوان                                                                                                                صفحه

تثبیت كالای چاپ شده........................................................................................... 67

شستشوی كالای چاپ شده................................................................................... 69

ماشین‌آلات............................................................................................................. 72

ماشین‌آلات سالن رنگرزی..................................................................................... 73

امتیاز :


طبقه بندی: ،
گزارش کارآموزی رنگرزی و چاپ و تكمیل ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


<-BloTitle->
<-BloText->