خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
Barabas Ropa de hombre
فی چند
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی

تحقیق بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی در 31 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی

تحقیق بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی
پروژه بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی
مقاله بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی
دانلود تحقیق بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 3052 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 31

بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی


تاریخچه استفاده از گاز طبیعی

در بسیاری از كتابهای قدیمی، خروج گاز از داخل زمین ثبت شده است. امروزه نیز در بعضی جاها چنین پدیده ای را گزارش می كنند. گاهی این گاز بر اثر رعد و برق و یا عوامل دیگر، شعله ور می شود. آتش جاویدان باكو در دریای خزر و یا چشمه سوزان در نزدیكی كارستون، در ایالت ویرجینیای غربی واقع در آمریكا نیر به همین شكل پدید آمده است. این حوادث كه در گذشته معمولاً با ترس وبروزخرافات توأم بود، وجود گاز طبیعی را در آن منطقه مشخص می كرد. اما خرافات ناشی از ناآگاهی به قدری شدید بود كه حتی تا سال 1659 میلادی همه فكر می كردند كه ویكان در انگلستان (به دلیل این كه گاز متصاعد شده از حباب های سطح آب باعث می شود تا آب مانند نفت بسوزد حاوی آب جادویی است.

اعتقاد بر این است كه نخستین بارؤ چینی ها درسه هزار سال قبل برای تبخیر آب نمك، از گاز استفاده كردند. تاریخ نویسان دربارة استفادة گاز توسط ایرانیان نوشته اند: «ایرانیان در استفاده از گاز بر دیگر اقوام جهان پشی داشته اند. برای مثال، وجود بقایای آتشكده ها و معابدی نظیر آتش جاویدتن در نزدیكی كركوك كه به مشعل بخت النصر معروف بود، در نزدیكی كی مخزن گاز طبیعی قرار داشت.

همچنین بقایای معابد زرتشتیان در نزدیكی مسجد سلیمان و روایات تاریخی از آتش جاویدان آتشكدة آذر گشتاسب در آذربایجام، همگی گواه این مدعی است كه: «ایرانیان باستان بنا بر اقتضای محیط مذهبی خویش، آتش را گرامی می داشتند.»

درفلات مركزی و جنوبی ایران، درمناطقی كه جنگل های انبوه وجود نداشت، برای روشن نگه داشتن آتش مقدس، از امكانات دیگری به جز چوب های جنگلی سود می بردند؛ زیرا طبیعت این مناطق به خاطر وجود ذخایر فراوان زیرزمینی، دستیابی به سوخت را برای آن ها آسان می كرد. مناطق غرب، جنوب وجنوب غربی ایران از دیرباز روی دریابی از نفت و مشتقات آن قرار داشتهاندودارند. درایران باستان هم بعضی از این منابع به دلیل عمق بسیار كمی كه داشتند ودارند. در ایران باستان هم بعضی از این منابع به دلیل عمق بسیار كمی كه داشتند، براثر فرسایش خاك، یا حركت گسل ها ویا سایر عوامل طبیعی دیگر به صورت قطراتی ناچیز از آن دریای زیرزمینی خود به بیرون تراوش می كردند و انسان متفكر را به بهره برداری از آن وادار می ساختند.

در بعضی از اسناد تاریخی آمده است: «ایرانیان قبل از فلسطینی ها، سومری ها و حتی چینی ها از نفت و گاز به گونه بسیار ابتدایی، تصادفی وبدون برنامه ریزی استفاده می كردند و بیش ترین بهره ای كه از آن می گرفتند، برای پایدار نگه داشتن آتش های مقدس بود. با این همه، دربارة پیدایش نفت و گاز درایران چندان نمی توان سخن گفت، زیرا آنچه كه از این صنعت با امكانات ابتدایی آن در روزگار كهن ایران خبر می دهد، بسیار اندك است.

در هر حال، استفاده صنعتی و اقتصادی ازگاز در جهان، از سال 1792 میلادی شروع شد. دراین سال ، شخصی به نام ویلیام مورداك از اهالی انگلستان برا نخستین بار توانست ب حرارت دادن زغال سنگ در ظرف سر بسته ای، گاز حاصل از آ“ را به وسیله لوله ای به یكی از اتاق های منزل مسكونی خود منتقل كند و آنرا بسوزاند.

با اینكه منابع عظیم گاز تا اوائل قرن 20 كشف شده بود، ولی به علت عدم امكان انتقال آن از چاه ها، عملاً از آن استفادة عمومی و صنعتی نمی شد. تا این كه در سال 1930 م. استفاده از گاز با توجه به انتقال آن، جنبه عمومی پیدا كرد.

1-  گاز مایع،

2-  گاز طبیعی (خطوط لوله)،

گاز مایع

درپالایشگاه نفت، گازهایی كه از تركیبات ئیدروكربن تشكیل شده اند، مانند پرویان، بوتان با درصدهای مشخص تحت شرایطی مخلوط، و در فشار بالا در مخازنی متراكم می‌شوند وبه آن گاز مایع می گویند.

گاز مایع به روش های زیر قابل انتقال است:

-         مخزن های راه آهن

-         كشتی های مجهز به مخازن مخصوص گاز مایع

-         كامیون های مجهز به مخزن گاز مایع

-         سیلندرهای گاز مایع

گاز مایع برای مصارف خانگی، در سیلندرهای فولادی سبك و سنگین توزیع می شوند. گاز مایع با فشار زیاددر این سیلندرها متراكم شده وبرای استفاده از آن از دستگاهی به نام رگولاتور استفاده می شود تا بتوان فشار واندازة جریان گاز را به میزان مطلوب رساند و مورد استفاده قرار داد.

وزن قابل ملاحظه، تعویض مكرر سیلندرها و همچنین حمل ونقل دشوار را می توان از معایب انتقال گاز توسط مخزن های استوانه ای دانست.

این روش به علت معایبی كه داشت، خیلی زود جای خود را به انتقال گاز طبیعی از طریق خطوط لوله داد.

گاز طبیعی

همان طور كه گفته شد، گاز طبیعی یا زا منابع مستقل گازی ویا به صورت «گاز همراه» محلول از نفت خام استخراج می شود كه پس از جدا شدن ناخالصی ها در واحد پالایش به طور مستقیم برای مصرف كنندگان توسط خطوط لوله انتقال می یابد.

مراحل انتقال گاز طبیعی توسط خطوط لوله از ابتدا تا مصرف كننده به ترتیب زیر ساست؛

 1-خطوط لوله انتقال اصلی

این خطوط انتقال دهند گاز با فشار بالا ازمنابع گازی و ایستگاه های تقویت فشار تا ایستگاه دروازه ورودی شهر یا city Gate Station)  C.G.S ) می باشد در این خطوط، لوله های به قطر 56 اینچ و فشار گاز در حدود psi1100<p< psi 350 را می توان مشاهده كرد.

2-خطوط یا شبكه های تغذیه:

این خطوط گاز خروجی از ایستگاه دروازه ورودی شهر را به ایستگاه های تقلیل فشار درون شهری (Town Border Station) T.B.S و مراكز صنعتی و كارخانجات هدایت می كند.

این خطوط كه پس از عبور از ایستگاه دروازه ورودی شهرC.G.S  می گذرد، فشار گاز را به psi 250 تقلیل می دهد و قطر لوله ها در این مرحله 12 اینچ می باشد.

3-شبكه خطوط اصلی

شبكه ای از حلقه ها و شاخه های در اندازه قابل ملاحظه و ظرفیت بالاست كه در طول مسیرهای اصلی شهر گاز را توزیع می كند. این خطوط پس از گذشتن از ایستگاه تقلیل فشار درون شهری Tbs به فشاری معادل pis 60 و قطر آن بین 4 تا 6 اینچ می رسد.

4-خطوط شاخه ای 2 اینچ.

این خطوط از خطوط اصلی شبكه منشعب و گاز را به داخل معابر وكوچه ها هدایت می كند. فشار دراین خطوط بین 15 تا ­psi 30 می باشد.


5-خطوط لوله انشعاب:

این خطوط ار خطوط 2 اینچ وبه رگولاتورهای خانگی منتهی می شود. در این صورت فشار برای مصرف كننده خانگی به psi 4/1 می رسد.

با كمی توجه به 5 مرحله انتقال، می بینیم كه ابتدا فشار گاز افزایش یافته و سپس در ت3 ایستگاه C.G.S، و T.B.S و رگولاتور خانه كاهش می یابد.

این افزایشس یا تقویت فشار به سه علت صورت می پذیرد:

1-  طولانی بودن مسیر؛

2-  افزایش جمعیت؛

3-  اصطكاك با جدار لوله ها؛

1- با توجه به این كه فقط برخی مناطق دارای ذخایر گازی می باشند و از مناطقی كه باید گازرسانی شود، فاصله بسیار دوری دارد، این گاز باید با فشاری بسیار زیاد حركت كند تا با وجود دریافت گاز این خط لوله توسط شهرهای مسیر، همچنان با فشاری مناسب به مصرف كنندگاه آخرین شهر نیز برسد.

2- وقتی یك خط لوله توسط گروه مهندسان مورد طراحی قرار می گیرد، به اولین عامل كه جمعیت در 15 سال آینده است، توجه می شود.

تاریخچه استفاده از گاز طبیعی.. 1

پالایشگاه گاز. 5

پالایشگاه گاز. 6

الف) جمع آوری.. 6

ب) فرآیند شیرین كردن گاز ترش.... 6

پ) نم زدائی.. 8

ت) اندازه گیری، كنترل، و ارسال گاز. 8

بوی بد گاز از چیست؟. 9

گاز مایع. 10

گاز طبیعی.. 11

1-خطوط لوله انتقال اصلی.. 11

ایستگاه های تقویت فشار. 14

كمپرسورهای محوری.. 19

رگولاتور. 21

كنتور یا «جریان سنج» گاز. 25


دانلود بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی


امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی تاریخچه استفاده از گاز طبیعی ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


<-BloTitle->
<-BloText->