خريد بک لينک
لوازم یدکی ال ۹۰
Hookah Shisha Tobacco
ماسک سه لایه
فلنج
Barabas Ropa de hombre
فی چند
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 13 دی 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : مستعانی | بازدید : <-PostHit->
پیرامون خطبه همام،صفات متقین

تحقیق پیرامون خطبه همام،صفات متقین در 9 صفحه قابل ویرایش

دانلود پیرامون خطبه همام،صفات متقین

تحقیق پیرامون خطبه همام،صفات متقین
پروژه پیرامون خطبه همام،صفات متقین
مقاله پیرامون خطبه همام،صفات متقین
دانلود تحقیق پیرامون خطبه همام،صفات متقین
پروژه
پژوهش
مقاله
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 20 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 9

پیرامون خطبه همام،صفات متقین

 

از خطبه های امیرالمومنین علی (ع) است كه یكی از از اصحاب بنام همام كه مرد عابدی بودبه آن حضرت (ع) رسید ، و پرسید: یا امیرالمومنین (ع) اوصاف متقین (پرهیزكاران) را برای من بیان فرما. مانند آنكه آنانرا ببینم. امیرالمومنین(ع) در پاسخ تامل و درنگ فرمود (زیرا مصلحت در تاخیر جواب بود) و سپس آنرا بطور اجمال بیان فرمود:

1- ای همام تو خود از خدا بترس و نیكوكار باش كه (خداوند در قرآن سوره 16 آیه 128 می فرماید) خدا با پرهیزكاران است. (بر تو لازم است كه تقوا و ترس از خدا را شعار خویش قرار دهی و كار نیكو انجام دهی، و بیشتر از این بر تو لازم نیست.)

2- خداوند سبحان هنگام آفرینش خلق از طاعت و بندگیشان بی‌نیاز و از معصیت و نافرمانی آنها ایمن بود، زیرا معصیت گناهكاران او را زیان ندارد، و طاعت فرمانبرداران سودی به او نمی رساند. (بلكه از طاعت و نهی از معصیت سود بردن بندگان است.) پس روزی و وسائل آسایششان را بین آنها قسمت نموده، و هر كسی را در دنیا (با حكمت و مصلحت) در مرتبه‌ای (كه سزاوار او دانست از قبیل فقر و غنا، خوشی و بدی و..) قرار داد.

3- پرهیزكاران در دنیا دارای فضیلتهایی هستند (از دیدگان برترند، زیرا) گفتارشان از روی راستی است (برای رضای خدا سخن می گویند) پوشا كشان میان رو(افراط و تفریط در زندگیشان نیست) و رفتارشان (بین مردم) به فروتنی است. زیرا در قرآن سوره 17 آیه 37 می فرماید : از روی تكبر بر زمین راه مرو كه تو هرگز نمی‌توانی (به پاهایت) زمین را بشكافی ، و هرگز از جهت درازای (گردن كشی) به كوهها نمیرسی.

4- از آنچه كه خداوند بر ایشان روا نداشته چشم پوشیده‌اند (حرامی مرتكب نمی شوند) و بعلمی كه آنانرا سود رساند گوش فرا داشته‌اند (از سخنان بیهوده كه موجب خشم خدا و رسول (ص) می شود دوری می نمایند، چناچنه در قرآن سوره 25 آیه 72 می فرماید: بندگان برگزیده حق كسانی هستند كه در مجالس لهو و لعب و جاهائیكه سخنان باطل نادرست گفته و یا كارهای زشت بجا می‌آورند حاضر نمی‌شوند).

دشنام دادن و سخن زشت دور و گفتارش هموار است، و كار نكوهیده از او دیده نشده و كار پسندیده‌اش هویدا است.

18- در سختیها با وقار و بردبار ، و در نگرانیها شكیبا و در خوشی و آسایش سپاسگزار است، كسی را كه دشمن دارد بر او ستم ننماید، و آنرا كه دوست دارد درباره او گناه نكند (دوستی و دشمنی او را از تكلیف شرعی باز ندارد، چنانچه رویه مردم هواپرست است) بحق اقرار می‌كند پیش از آنكه بر او گواه آرند (زیرا گواه در برابر انكار است و انكار حق دروغگویی است و آن منافی با تقوی می‌باشد.) آنچه به او بسپارند تباه نمی‌سازد ، و آنچه به یادش آورند فراموش نمی‌كند ، و كسیرا به لقبهای زشت (كافر، ناسق، منافق و ...) نمی‌خواند ، و به همسایه زیان نمی‌رساند، و به پیشامدهای ناگوار كه برای مردم رخ می‌دهد شادی نمی‌نماید.

19- در راه باطل و نادرست قدم ننهاده و از جاده حق بیرون نمیرد ، اگر خاموش نشست خاموشیش او را اندوهگین نمیگرداند و اگر بخندد آواز خنده‌اش بلند نمی‌شود، و چون بر او ستم كنند شكیبایی پیش گیرند تا خدا انتقام او را كشد ، نفسش از دست او رنج كشیده و گرفتار است (زیرا برخلاف هوی و خواهش او رفتار می‌نماید) و مردم از او در آسایش هستند (آزار به مردم بر اثر پیروی از خواهش نفس است) در كار آخرت خود را به رنج اندازد، و مردم را از (كار) خویش به آسایش رساند.

20- دوری او از اشخاص بجهت بی رغبتی و دوری نمودن است (از دنیاپرستان) و دوری او از روی خودخواهی و بزرگی نبوده، و نزدیكیش از راه فكر و فریب (چنانچه روش مردم دورو است) نمیباشد. ناقل این خطبه گفت: چون سخن به اینجا رسید همام بیهوش شد و در همان بیهوشی از دنیا رفت. سپس امیرالمومنین(ع) فرمود:

21- آگاه باشید، سوگند بخدا كه از (چنین پیش آمدی بر) او میترسیدم، پس از آن فرمود: اندرزهای درست به اهلش چنین (تأثیر) می‌كند، یكی از حاضرین (عبدالله بن لوا، كه از خوارج بود) گفت: یا امیرالمومنین (ع) تو چه حال داری؟

 

دانلود پیرامون خطبه همام،صفات متقین


امتیاز :


طبقه بندی: ،
پیرامون خطبه همام،صفات متقین ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


<-BloTitle->
<-BloText->